آغاز سال تحصیلی در دانشکده حقوق هاروارد

رئیس دانشکده حقوق هاروارد در آغاز سال تحصیلی جدید، به دانشجویان تازه¬وارد خوشامد گفت: «مشکلات بزرگی وجود دارند که باید حل شوند و شما، نقشی اساسی در برطرف کردنشان خواهید داشت.» آقای مَنینگ،

جان ف. مَنینگ، رئیس دانشکده حقوق هاروارد، روز گذشته (۱ سپتامبر ۲۰۲۰ / ۱۱ شهریور ۱۳۹۹) در سخنرانی مجازی خود به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، ضمن خوشامد به دانشجویان تازه‌­وارد، پیش‌­بینی کرد که بسیاری از آنها، دانش حقوقی خود را برای پیکار با دو چالش عاجل متوجه ایالات متحده و جهان امروز به کار خواهند برد؛ بیماری همه‌­گیر کرونا، و نژادپرستی، نابرابری نژادی، و سوء استفاده از قدرت که باز هم با کشته شدن جرج فلوید و سایر سیاه‌­پوستان آمریکا به گون‌ه­ای غم‌­انگیز آشکار شد.

تحصیل در بحران کرونا

آقای منینگ، استاد و رئیس دانشکده حقوق هاروارد که در بعد از ظهری آفتابی، مقابل لَنگدِل هال [ساختمان کتابخانه دانشکده و بزرگترین کتابخانه دانشگاهی جهان] ایستاده بود، از دانشجویان تازه‌­وارد همه مقاطع تحصیلی – که به دلیل محدودیت‌های کنونی، مراسم را آنلاین می‌­دیدند – برای اراده به تحصیل حقوق با وجود اختلالات ناشی از همه­‌گیری کرونا، سپاسگزاری کرد؛ «تحصیل حقوق را در شرایطی آغاز می­‌کنید که همه­‌گیری بیماری، شیوه زندگی، کار، تحصیل، و تعاملاتمان را دگرگون کرده است. تصمیم به تعویق تحصیل به سال‌های دیگر با شرایط مناسب­تر، آسان بود اما ما از حضور شما خوشحالیم و ورود شما به دانشکده حقوق هاروارد را خوشامد می­‌گوییم.»

وی اضافه کرد که «اکنون، زمان بسیار مهمی برای انجام آنچه اراده کرده‌­اید، است. در هر دموکراسی مبتنی بر قانون اساسی که متعهد به عدالت و حاکمیت قانون باشد، قانون و نظام حقوقی، در همه امور، در پیشرفت، و در حل مشکلات به شدت نیازمند چاره، نقشی محوری دارند، و وکلا، به ویژه شما نسل آینده، حرف‌های زیادی درباره امکان و چگونگی برآوردن این اهداف مهم خواهید داشت.»

چالش‌های پیش رو

آقای منینگ با اشاره به همه‌­گیری کرونا و پیکار با نابرابری نژادی، و بسیاری از پرسش‌های دشوار حقوقی برآمده از هر یک، به فارغ‌­التحصیلان آتی هاروارد گفت که امیدوار است «جایگاه ویژه خویش را پیدا کنند و نقش منحصر به فرد خود را در این دو حوزه اضطراری ایفاء کنند؛ این همه‌­گیری با اثرات گوناگون غم­‌انگیز خود بر جوامع رنگین‌­پوست، پرده از نابرابری‌های ژرف اجتماعی برداشته است، و همزمان با تلاش برای پیشگیری از گسترش این بیماری مرگبار، پرسش‌های بنیادینی نسبت به قانون اساسی مطرح شده است.»

از جمله پرسش‌های مورد نظر آقای منینگ، دولتِ دارای قدرت قانونیِ مقابله با «بیماری مرگباری است که حد و مرز نمی­شناسد؛» دولت فدرال؟ یا دولت ایالتی؟ حدود اختیارات مقامات فدرال و ایالتی برای اعمال اقدامات بهداشتی عمومی مانند پوشیدن ماسک و برقراری قرنطینه که آزادیهای فردی را به منظور خیر جمعی محدود می­‌کنند، چقدر است؟ به گفته او «هیچ کدام از این پرسشها بدون وجود حقوق و وکلای حقوقدان، پاسخی ندارد.»

آقای منینگ درباره چالش دیگر گفت «وکلا، نقش مهم دیگری هم در پیکار برای برابری نژادی بر عهده دارند. قتل جرج فلوید و سایر سیاه‌پوستان در سراسر این کشور، به درستی توجه ملت را بر نژادپرستی و سوء استفاده از قدرت معطوف کرد. در این مورد هم، حقوق و وکلای حقوقدان می‌­توانند و باید سهم خود را در زدودن این شر دیرینه که در تار و پود تاریخ این کشور ریشه دارد، ادا کنند.»

از «قوانین، آیین­نامه­‌ها، و ساختارهای حاکم بر همه­‌پرسی، مسکن، درمان» تا پرونده‌­های انبوه زندانیانی که به گونه‌­ای نامتناسب، جوامع رنگین­‌پوستان را تحت تاثیر قرار می‌­دهند، آقای منینگ به طیفی از ابهامات حقوقی اشاره کرد که کانون تلاش برای ترغیب «پیشرفت به سوی هدف صعب‌­الحصول عدالت تحت حاکمیت قانون» هستند.

نقش فعال دانشجویان هاروارد

او خاطرنشان کرد که دانشجویان حقوق هاروارد، در کلاس، با کنفرانس، در سازمان‌های دانشجویی، و با قبول وکالت موکلان نیازمند به خدمات وکالت، قادر به رویارویی با این پرسش‌ها و ابهامات می‌­شوند؛ «۳۴ کارگاه حقوقی و ۱۱ سازمان وکالتی دانشجویی ما، امکان وکالت برای اشخاص محروم و آسیب­‌پذیر مواجه با مجازات‌های نقدی یا حبس، از دست دادن درآمد یا مسکن، تبعیض در استخدام، درمان، یا دریافت وام، ناامنی تامین خوراک، موانع موثر بر آموزش عمومی، و بسیاری مصایب دیگر را فراهم می‌­آورند. طی ۱۵ سال گذشته، دانشجویان ما بیش از چهار میلیون ساعت خدمات رایگان، چه از طریق وکالت اشخاص نیازمند به کمک یا طرح دعاوی عمومی که به تغییرات سیستماتیک می­‌انجامند، ارائه کرده‌­اند.»

نقش سازنده در آینده

رئیس دانشکده حقوق هاروارد با یادآوری انبوه فارغ‌­التحصیلان پیشین که برای تغییرات سودمند و اثرات سازنده هم درون و هم ورای مرزهای آن کشور کوشش کرده‌­اند، اظهار داشت «دانشکده حقوق هاروارد، جایی است که سال از پس سال و نسل اندر نسل، وکلا و رهبران بزرگی را تربیت کرده است. در این دوره اوج چالش که تغییرات بنیادین بیش از پیش ضرورت دارد، یقین دارم که بسیاری از شما جامه رهبری به تن خواهید کرد. تصمیم شما به تحصیل در این زمانه ناسازگار، مایه غرور من است. مشکلات بزرگی در پیش رو داریم که حلشان، به ایفای نقش ارزشمند شما وابسته است.»

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا