ارتباط میان حقوق بشردوستانه و حقوق بشر

حقوق بشردوستانه، یکی از شاخه­‌های اصلی مطالعات حقوقی است و مورد توجه ویژه فراگیرانی است که علاقمند به ارتقاء حرفه وکالت خود در سطح بین­‌المللی، و دفاع از پرونده‌­ها و فعالیت حقوق بشری در دادگاه‌­ها و جامعه هستند. در این پست، نگاهی به ارتباط میان حقوق بشردوستانه و حقوق

حقوق بشردوستانه، یکی از شاخه­‌های اصلی مطالعات حقوقی است و مورد توجه ویژه فراگیرانی است که علاقمند به ارتقاء حرفه وکالت خود در سطح بین­‌المللی، و دفاع از پرونده‌­ها و فعالیت حقوق بشری در دادگاه‌­ها و جامعه هستند. در این پست، نگاهی به ارتباط میان حقوق بشردوستانه و حقوق بشر می­‌اندازیم.

طبق تعریف سازمان ملل متحد، حقوق بشر شامل همه انسانها، صرف نظر از جنسیت، قومیت، نژاد، ملیت، زبان، دین، و سایر وضعیت های مربوطه می‌شود.

در جهانی که موارد نقض حقوق بشر هر روز گزارش می­‌شود، به کار بستن قانون برای محافظت از مردمی که به اشکال گوناگون مورد سوء استفاده قرار می­‌گیرند، اهمیت پیدا می­‌کند. با این حال، چنین اقدام بزرگی بدون درک ارتباط میان حقوق بشردوستانه (Humaniterian Law) و حقوق بشر (Human Rights)، دشوار خواهد بود. خوب است بدانید که حقوق بشردوستانه، یکی از شاخه‌­های اصلی مطالعات حقوقی است که دانشجویان در مقاطع عالی بسیاری از دانشکده‌­های حقوق برای تحصیل انتخاب می­‌کنند، و مورد توجه ویژه فراگیرانی است که علاقمند به ارتقاء حرفه وکالت خود در سطح بین­‌المللی، و دفاع از پرونده­‌ها و فعالیت حقوق بشری در دادگاه­‌ها و جامعه هستند. در این پست، نگاهی به ارتباط میان حقوق بشردوستانه و حقوق بشر می­‌اندازیم.

تاثیر مستقیم درک حقوق بشر بر مطالعات حقوقی بشردوستانه

تقریبا همه دانشجویان دانشکده‌­های حقوق سراسر جهان، قدری از حقوق بشر می‌­آموزند؛ حتی در برخی کشورها، کلیات حقوق بشر، نخست در دوران تحصیل در دبیرستان، آموزش داده می­‌شود و مطالعه تخصصی حقوق بشردوستانه به تحصیل در دانشکده­‌های حقوق موکول می­‌شود. طبق تعریف سازمان ملل متحد، حقوق بشر شامل همه انسانها، صرف نظر از جنسیت، قومیت، نژاد، ملیت، زبان، دین، و سایر وضعیت‌های مربوطه است، و شامل حق آزادی، حق زندگی، آزادی بیان / عقیده، مصونیت از شکنجه / بردگی، حق تحصیل، کار، و بسیاری موارد دیگر، و فارغ از هر گونه تبعیضی می­‌شود.

درک موارد یادشده، موجد حرفه حقوق بشردوستانه است که بنا به تعریف منشور حقوق بشر ملل متحد، قانون بین‌­المللی حقوق بشر نامیده شده است، و تعهدات دولتها را، به ویژه هنگام اقداماتی که ممکن است به نقض یا سلب حقوق و آزادی مردم بیانجامد، برمی­‌شمارد. اعلامیه حقوق بشر ملل متحد به درک چگونگی ارتباط با حقوق بشردوستانه کمک کرده است.

تاسیس بر پایه پیمان / عرف

برخلاف حقوق‌های اساسی که از طریق مراجعه به آرای عمومی و رای قاطبه مردم تاسیس می­‌شوند، بنیاد هر دو حقوق بشر و بشردوستانه بر پیمان / عرف است. تصویر واضح­تری از آنچه گفته شد، با مطالعه تعاریف هر یک به دست خواهد آمد:

حقوق بشردوستانه

حقوق بشردوستانه به قوانینی معطوف است که قابل اجراء در سطح بین‌­المللی باشند و مهمتر از آن، از طریق عرف یا معاهده تاسیس شده باشند. خوب است بدانید که هدف این حقوق، مساعدت در حل و فصل جرم‌هایی مانند تعارضات مسلحانه مرزی، چه بین­‌المللی یا منطقه­‌ای است. معمولا، تعارضاتی که مستلزم اعمال حقوق بشردوستانه می­‌شوند، نگرانیهای بشردوستانه­‌ای مانند نقض حق زندگی یا آزادی را دامن می­‌زنند.

حقوق بشر

حقوق بشر اما به آن دسته از قوانین بین‌­المللی می­‌پردازد که از طریق معاهده یا عرف بنا نهاده شده‌­اند و بر افراد توسط دولت‌های مربوطه اعمال می­‌شود. همچون حقوق بشردوستانه، حقوق بشر به شهروندان برای مطالبه حقوقشان از دولتهای حاکم کمک می­کند.

بر اساس دو تعریف فوق، وجه مشترک حقوق بشردوستانه و حقوق بشر، شرایطی است که شهروندان با تهدید نقض یا سلب حقوق خود، چه به واسطه قصور دولت حاکم یا در پی تعارضات مسلحانه، روبرو شوند.

رابطه دوسویه نقض حقوق

غیر از آنچه درباره این دو اصطلاح گفته شد، رابطه دیگری نیز میانشان برقرار است؛ چگونه نقض حقوق بشردوستانه به نقض حقوق بشر می­‌انجامد؟ شرایطی را تصور کنید که در جایی از جهان، تعارضی مسلحانه آغاز شده است – احتمالا فهرستی طولانی را از خبرهای سیاسی رادیو و تلویزیون به خاطر دارید! در چنین اوضاعی که حداقل جان انسانها و حق حیاتشان به مخاطره می‌­افتد، نه تنها حقوق بشردوستانه بلکه حقوق بشر هم نقض شده است.

سخن آخر

تعداد روزافزون پرونده­‌ها و موارد نقض حقوق بشر، ضرورت اعمال حقوق بشردوستانه را خاطرنشان می­‌کند. مجموعه قوانین این حقوق بر طیف متنوعی از شرایط گوناگون معطوف است؛ بحرانهایی مانند تعارضات مسلحانه و جنگ که اغلب به کوچ اجباری انبوهی از مردم یا قتل عام و نسل­کشی منتهی می‌شوند، فقط نمونه­ای از این اوضاع هستند. دیوان کیفری بین‌­المللی (ICC)، تجسم اعمال حقوق بشردوستانه و حقوق بشر است.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا