اهمیت تحلیل قرارداد

بسیاری از فرایندهای تجاری، متکی بر قرارداد هستند. از این رو، درک و بهبود فرایند تدوین و مدیریت قراردادها، حائز اهمیتی قاطع است. برای بهبود فرایند تدوین قرارداد، افزودن «تحلیل قرارداد» به وظایف بخش حقوقی در شرکت، پیشنهاد می‌شود.

هر وقت فعالیتهای شرکتها را بررسی کنید، متوجه می‌­شوید اغلبشان درگیر مجموعه­‌ای از قراردادهای گوناگون هستند؛ بسیاری از فرایندهای تجاری، از تامین مواد اولیه و تدارکات تا امور ثبتی و مشاوره، متکی بر قرارداد هستند. از این رو، درک و بهبود فرایند تدوین و مدیریت قراردادها، حائز اهمیتی قاطع است.

با این حال، فرایند تدوین و مدیریت قرارداد، کاری بسیار وقت­گیر است. برای بهبود این فرایند و افزایش بهروری، افزودن «تحلیل قرارداد» به وظایف بخش حقوقی در شرکت، پیشنها دمی‌­شود.

تحلیل قرارداد

نخستین پرسش، تعریف تحلیل قرارداد است؛ به فرایند شناسایی بخشهایی از قرارداد – چه در جریان یا پایان‌یافته – که قابل بهبود باشند، تحلیل قرارداد گفته می‌­شود. منظور از بهبود، هر اقدام اثربخشی، از جمله کاهش هزینه، تسهیل روند اجرایی، یا شناسایی اهداف یا نیازهای گوناگون است.

یک هدف تحلیل قرارداد، شناسایی وجوه تشابه و تفاوت میان قراردادهای مختلف است. شرکتها به کمک این شیوه تحلیل، از یک سو متوجه روابط و تشابهات بین قراردادهای به ظاهر متفاوت می‌­شوند و از سوی دیگر می‌­توانند زمان تدوین قراردادهای آتی را کاهش چشمگیری دهند.

اهمیت تحلیل قرارداد

تحلیل قرارداد یک بخش ارزشمند اما مغفول در فرایند مدیریت قرارداد است. شاید تحلیل و تعمق در این حوزه، به اندازه بررسی و موشکافی در سایر بخشهای کسب‌­وکار برای ارتقاء کارایی و اثربخشی، ضروری به نظر نرسد اما در عمل، تاثیر شگرفی بر ارتقاء عملکرد آتی سازمان می­‌گذارد.

تحلیل دقیق قرارداد به شناسایی حوزه‌­هایی که می‌­توان هزینه‌­ها را کاهش داد، کمک می­‌کند؛ شاید الگوی قیمتگذاری نخستی که برگزیده‌­اید، سرانجام گرانتر از برآورد اولیه برایتان تمام شده باشد؛ شاید یک مبلغ سرجمع را برای قرارداد در نظر گرفته باشید در حالی که با توجه به ناچیز تمام شدن هزینه­‌های تولید / خدمات فروشنده / پیمانکار، الگوی هزینه تمام شده به علاوه درصد معینی سود، ارزانتر می‌­شد. بدون بررسی موشکافانه و منتقدانه تصمیمات و اقدامات گذشته، در آینده هم مرتکب همان اشتباهات گران خواهید شد.

تحلیل قرارداد به ساده­‌سازی فرایند مدیریت قرارداد در آینده هم کمک می‌­کند. شاید واحد حقوقی شرکتتان، بدون توجه به وجوه تشابه، سهوا درگیر نگارش بندها و ساختارهای مشابه برای قراردادهای درخواستی است. با تحلیل فراگیر انواع قراردادهای مورد استفاده شرکت خود و شناسایی بندها، ساختارها، و موضوعات مشابه می­‌توانید ضمن دسته‌­بندی قراردادها بر اساس ویژگیهای مختلف، جریان کار واحد حقوقی را بهبود دهید.

علاوه بر آنچه گفته شد، بررسی بندها یا زبان مشابه می‌­تواند به تنظیم متون استاندارد کمک کند. اگرچه متن استاندارد در جهان بازاریابی و روزنامه‌­نگاری، دلالت بر مفهومی ناپسند دارد اما در دنیای حقوق و برای مدیران قرارداد، بسیار سودمند است. متون استاندارد، ضمن ارتقاء سطح کیفی اسناد حقوقی، موجب صرفه­‌جویی در وقت واحد حقوقی و واحدهای دیگر به هنگام درخواست تنظیم قراردادهای آتی می­‌شوند.

تقویت روابط همکاری

تحلیل قرارداد به کشف نکته‌­هایی در روابط شرکت و پیمانکاران / تامین‌­کنندگان نیز می‌­انجامد؛ شاید در شرایط عادی قابل درک نباشد اما صرف وقت برای تقویت روابط با پیمانکاران، تاثیر عمیقی در ایجاد شبکه­‌ای مطمئن برای بهربرداری در آینده دارد. هرچند ویژگیهای لازم برای این کار، مثل موارد مربوط به هزینه و تعهد به آسانی قابل سنجش نیست ولی از طریق تحلیل قرارداد می‌­توان نقاط قابل بهبود برای تقویت رابطه با فروشندگان / تامین­‌کنندگان را پیدا کرد؛ مثلا می­توان الگوی عمل به تعهدات تامین‌­کنندگان را تشخیص داد؛ به بیان دیگر، می‌توان پیمانکارانی را که همیشه به موقع یا زودتر از مهلت تعیین‌­شده، به تعهد خود عمل کرده‌­اند، از دیگرانی که منظم نبوده یا تعهدشان را به تعویق انداخته‌­اند، تفکیک کرد و برای جبران خوش­‌قولی آنها، الگوی قیمتی ویژه‌­ای را به عنوان پاداش در قرارداد بعدی پیشنهاد کرد و به این ترتیب، توجه خود به اخلاق خوب کاریشان و قدردانیتان از خوش­‌قولیشان را نشان دهید. هرچند این گونه روابط را به شیوه‌­های دیگری هم می‌­توان تقویت کرد اما تحلیل قرارداد به کشف نقاط بالقوه مناسب برای اقدام کمک می‌­کند.

اغلب اوقات، تحلیل قرارداد را کاری زائد و بیهوده می‌­پندارند؛ «فایده مرور مستنداتی مفصل که قبلا روزها و ساعتها وقت صرف نگارش و ویرایششان کرده­‌ایم چیست؟» هرچند پاسخ صریحی به این پرسش نمی‌­توان داد ولی آنچه خواندید، به کشف نکات پنهان بسیاری در قراردادها و فرایند تدوین و مدیریتشان خواهد انجامید.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا