اهمیت حق حریم خصوصی

رعایت حریم خصوصی افراد، موضوع مباحثات بسیاری بوده است. آیا حق تصمیم‌گیری در مورد اطلاعاتی که از خود با دیگران به اشتراک می‌گذاریم را داریم؟

حریم خصوصی، ضرورتی برای امنیت و کرامت انسانی است، و بنیاد بسیاری دیگر از حقوق بشری محسوب می­‌شود. ما انسانها به عنوان موجوداتی اجتماعی، مقید به تعامل و تبادل اطلاعات شخصی درباره زندگیمان با یکدیگر هستیم اما در شرایط ایده‌­آل، میزان اطلاعاتی که با دیگران به اشتراک می‌­گذاریم، باید به انتخاب و قدرت اختیار خودمان باشد. هر گونه دخالت در این قدرت را می­‌توان نوعی نقض حریم خصوصی دانست. اطلاعات شخصی شاید به سادگی نوع ناهار باشد اما هنگامی که شخصی مایل به افشای آن نباشد، به حس حریم خصوصیش باید احترام گذاشت. تا زمانی که کسی مشکوک به ایجاد خطر برای دیگران یا جامعه نباشد، مطلقا هیچ دلیلی برای تحت نظر گرفتنش وجود ندارد.

بار قضاوت

حق حریم خصوصی، حفظ آبرو را تضمین می­‌کند. چگونگی قضاوت مردم از ما، بر فرصتهای پیش رو، روابط، و روان و تندرستیمان اثر می­‌گذارد. دفاع از آبرو، بر دفاع نه تنها در برابر دروغ و اطلاعات کذب بلکه در مقابل برخی واقعیتهای دیگر استوار است. انسانها به قضاوت دیگران بدون در نظر گرفتن زمینه­های موجود و شواهد مبهم، گرایش دارند و در چشم­بر­هم­زدنی، نتیجه می‌گیرند. گاهی اوقات، چنین فضولی‌هایی ممکن است به معنی عدم رهایی از گذشته و محرومیت از بخت پایه‌­گذاری آینده‌­ای بهتر شود. حق حریم خصوصی به مردم کمک می‌­کند که بدون به دوش کشیدن بار اعمال احمقانه­‌ای که در گذشته انجام داده­‌اند، به سوی تعالی و کمال، رشد کنند. قطعا از همه سوء رفتارها نمی­‌توان چشم‌­پوشی کرد اما اگر خواهان رشد، و ترغیب و تسهیل تغییر به سوی بهبود هستیم، باید چشم بر برخی وقایع گذشته ببندیم.

استقلال افراد

علاوه بر این، در جامعه مردم‌سالار، جوهر آزادی، حق استقلال افراد، یعنی رهایی تقریبا کامل از دخالت اقتصادی و سیاسی در زندگیشان، است. حق مردم به انتخاب اطلاعاتی که با دیگران به اشتراک می­‌گذارند که البته مشمول محدودیت‌های کاملا روشن و به دقت طراحی شده است، یکی از بنیادی­ترین تفاوتهای میان حکومت‌های خودکامه و جامعه آزاد است. آنهایی که از حق حریم خصوصی محروم هستند، مستعد دخالت‌های نامحدود دولت، نهادهای بزرگ، یا هر شخص مایل به مداخله در امور خصوصی اشخاص، هستند؛ به عبارت دیگر، جامعه‌­ای می­‌شود که دولت، حقی نامحدود به کسب اطلاعات از اشخاص، برداشت از حسابهای بانکی، یا حتی مصادره اموال و املاکشان پیدا می­‌کند.

یک عامل مهم در پاسخ به اهمیت حریم خصوصی، عدم توضیح یا دفاع از خود است. ممکن است ما مرتکب اعمالی شویم که از نگاه ناظر بیگانه با ما و ناآگاه از عوامل و انگیزه‌­های مربوطه، عجیب و غریب یا حتی بدتر به نظر آید. توجه مستمر به چگونگی قضاوت دیگران از اعمال و رفتار ما و آمادگی همیشگی برای مواخذه شدن و توضیح دادن، فشار روحی طاقت‌فرسایی است.

تاثیر فناوری

پیشرفت فناوری از یک سو موجب امکان محافظت ایمن‌­تر از حریم خصوصی شده است و همزمان، خطر تجسس غیرضروری را افزایش داده است. نکته مضحک و غم­‌انگیز ماجرا، سهولت تراضی صاحبان قدرت بر سر حریم خصوصی مردم بدون کوچکترین آگاهی آنهاست. در صورتی که مردم اصلا از چنین تجسس‌هایی در حریم خصوصیشان مطلع نباشند، چگونه می­‌توانند در برابر نقض حریم خصوصیشان بایستند؟

حق حریم خصوصی به تضمین حق مشارکت در فعالیتهای سیاسی و تبادل دیدگاه با دیگر افراد کمک می­‌کند. یک جنبه اساسی برابری در مشارکت سیاسی، قدرت یا اختیار حفظ هویت – به زبان ساده، ناشناس ماندن – در انجام فعالیتهای مربوطه است؛ همه‌­پرسی را در نظر بگیرید؛ ما به دلیل پرهیز از محدود شدن قدرت انتخاب کاندیدای مورد نظرمان، از افشای هویت خود بر برگه‌­های انتخاب خودداری می‌­کنیم.

اولویت حق حریم خصوصی

دعاوی بسیاری با موضوع حریم خصوصی در دادگاه‌­های سراسر جهان اقامه شده­اند. اهمیت و اعتبار حق افراد به حریم خصوصی، همیشه موضوع مباحثه بوده است؛ مثلا سال ۲۰۱۷ در هندوستان، پرونده­‌ای در کانون توجهات قرار گرفت که ادعا داشت حق حریم خصوصی، یکی از حقوق بنیادین هر انسانی است. ۹ قاضی رسیدگی‌­کننده به این پرونده در دیوان عالی، به اتفاق آراء، به نفع ادعای مطرح شده رای صادر کردند و حق حریم خصوصی را بخشی ذاتی از حق حیات و آزادی شخصی اعلام کردند.

حق حریم خصوصی به کرات در دیوان‌های عالی کشورهای گوناگون مورد بررسی موشکافانه قرار گرفته است؛ علاقمندان به تجسس در زندگی مردم، استدلال می‌­کنند که «اگر ریگی به کفشتان نباشد، نباید چیزی هم برای پنهان کردن داشته باشید!» که همیشه با پاسخ مدافعان حریم خصوصی مواجه می­شود: «اگر خطایی از من سرنزده است، دلیلی برای تجسس در زندگی من وجود ندارد!»

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا