تحت چه شرایطی بعد از اتمام مدت اجاره، موجر مستحق گرفتن خسارت تاخیر در تحویل مورد اجاره خواهد بود

در صورتی که موجر از پرداخت ودیعه خودداری کند، مستحق دریافت خسارت تأخیر در تحویل مورد اجاره (شرط ضمن عقد اجاره) نخواهد بود.

در صورتی که موجر از پرداخت ودیعه خودداری کند، مستحق دریافت خسارت تأخیر در تحویل مورد اجاره (شرط ضمن عقد اجاره) نخواهد بود.

با توجه به نزدیک شدن به زمان پررونق اجاره و رهن املاک در اواخر فصل بهار و تابستان، ضرورتا داشتن اطلاعات مناسبی در جهت قرارداد اجاره و تعهدات آن، نیاز هر شخص در رابطه با بحث املاک استیجاری می­باشد. یکی از شروط کاملا پرچالش قرارداد اجاره یا رهن، بحث مربوط به شرایط بعد از انقضای مدت اجاره فی­مابین دو طرف می­باشد که به صورت نمونه در قراردادها به شکل ذیل نگاشته می­‌شود:

«مستاجر مکلف است به محض اتمام مدت اجاره، عین مستاجره را بدون هیچ عذر و بهانه­‌ای تخلیه و به موجر تسلیم نماید. چنانچه مستاجر مورد اجاره را راس تاریخ انقضاء قرارداد تخلیه کامل ننماید و یا به هر دلیلی از تسلیم آن به موجر خودداری نماید، موظف است روزانه مبلغ … ریال به عنوان اجرت­‌المثل ایام تصرف،بعد از اتمام قرارداد، به موجر بپردازد و تهاتر خسارت ناشی از تخلیه (اجرت المثل) با مبلغ قرض الحسنه بلا اشکال است.»

در بررسی آثار حقوقی این ماده از قرار داد باید گفت وقتی مهلت قرارداد اجاره تمام می‌­شود، مستاجر باید ملک مورد نظر را به موجر عودت بدهد و اگر ندهد، باید خسارتی به میزان روزانه به موجر پرداخت بنماید.

حال بیایید فرض کنیم که ملکی به میزان ماهانه ۱۰۰هزار تومان اجاره و ۱۰۰میلیون تومان ودیعه (وجه قرض‌­الحسنه) را اجاره کرده‌­اید و ۳۵ روز تمام است که علی­رقم درخواست موجر، مورد اجاره را تحویل نداده‌­اید و بر اساس شرط گفته شده، باید روزانه ۱۵۰ هزار تومان خسارت بدهید، سوال اینجا این است که موجر شما با چه شرایطی می­‌تواند این خسارت را بگیرد.

ابتدا ماده ۴ از قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶را بخوانیم:

«در صورتی که موجر، مبلغی بعنوان ودیعه یا تضمین یا قرض‌الحسنه و یا سند تعهدآور و مشابه آن را از مستاجر دریافت کرده باشد، تخلیه و تحویل مورد اجاره به موجر، موکول به استرداد سند یا وجه مذکور به مستاجر و یا سپردن آن به دایره اجراست. چنانچه موجر، مدعی ورود خسارت به عین مستاجره از ناحیه مستاجر و یا عدم پرداخت مال‌الاجاره یا بدهی بابت قبوض تلفن، آب، برق، و گاز مصرفی بوده و متقاضی جبران خسارات وارده و یا پرداخت بدهی‌های فوق از محل وجوه یاد شده باشد، موظف است همزمان با تودیع وجه یا سند، گواهی دفتر شعبه دادگاه صالح را مبنی بر تسلیم دادخواست مطالبه ضرر و زیان به میزان مورد ادعا به دایره اجرا تحویل نماید. در این صورت دایره اجرا از تسلیم وجه یا سند به مستاجر به همان میزان خودداری و پس از صدور رای دادگاه و کسر مطالبات موجر، اقدام به رد آن به مستاجر خواهد کرد.»

در نتیجه، در عمل موجر می­‌بایست ابتدا به شورای حل اختلاف محل مال مورد اجاره مراجعه کرده و از طریق دایره اجرا، مبلغ ودیعه را به حساب دادگستری سپرده و سپس از آن تاریخ مستحق خسارت خواهد بود. در غیر این صورت، چون تعهدات قانونی خود را به صورت کامل انجام نداده است، نمی­‌تواند تعهدات قراردادی مستاجر را بخواهد.

نکته جالبتر اینکه، مستاجر هم تا کلید مورد اجاره را به صورت دادخواست تامین دلیل مبنی بر تخلیه شدن ملک مورد اجاره به صورت کامل به شورای حل اختلاف تقدیم ننماید، نمی‌تواند شرط مشابه این قرارداد را مطالبه بنماید.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا