تضعیف عدالت

رئیس کانون وکلای دادگستری آمریکا، بیانیه‌ای را علیه دانلد ترامپ منتشر و از وی به دلیل تضعیف عدالت و اعمال قانون انتقاد کرده است.

جودی پری مارتینز، رئیس کانون وکلای دادگستری ایالات متحده، روز دوشنبه، ۱۳ جولای، دانلد ترامپ را به دلیل تصمیم به تخفیف حکم راجر استون، دوست و مشاور انتخاباتی پیشینش، مورد انتقاد قرار داد. خانم مارتینز طی بیانیه‌­ای اظهار داشت که کانون وکلای دادگستری ایالات متحده از این تصمیم «عمیقا آزرده» است و قدرت تخفیف مجازات رئیس جمهور نباید در جهت «تضعیف عدالت یا اعمال قانون» به کار گرفته شود.

پیشینه

جمعه گذشته، کاخ سفید با «قربانی» خواندن استون «در توطئه روسیه،» تصمیم به تخفیف حکم وی را اعلام کرد. کاخ سفید در بیانیه مربوطه، دادستان‌های پرونده را «خارج از کنترل» و اتهاماتشان را «زاییده ناامیدی و بدخواهی» خواند.

استون به دلیل ایجاد مانع در تحقیقات کنگره در مورد تاثیر انتخابات روسیه، اعمال نفوذ بر یک شاهد، و دروغ به کنگره محکوم شد. دروغهای مورد نظر، مربوط به ارتباطات استون با کارزار انتخاباتی ترامپ و برنامه­‌های ویکی­لیکس برای انتشار اسنادی علیه هیلاری کلینتون بود. او در ماه فوریه به ۴۰ ماه زندان محکوم شد اما تا لحظه انتشار تصمیم رئیس جمهور، از معرفی خود به زندان اجتناب کرده بود.

خود فرایند محکومیت استون هم بحث­‌برانگیز بود؛ دادستان‌های فدرال، هفت تا نه سال حبس در زندان را تقاضا کرده بودند اما وزارت دادگستری ایالات متحده آن را رد کرد و خطاب به دادگاه، درخواست اولیه را «به نظر افراطی» نامید. هر چهار دادستان مربوطه از پرونده کنار کشیدند و علاوه بر این، دو نفرشان از شغل خود استعفاء دادند.

بیانیه رئیس کانون وکلای دادگستری آمریکا

پس از همه این رویدادها و در پی تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده، خانم جودی پری مارتینز، رئیس کانون وکلای دادگستری آمریکا، بیانیه‌­ای را صادر کرد:

«کانون وکلای دادگستری آمریکا از تصمیم به تخفیف مجازات ۴۰ ماه حبس راجر استون عمیقا آزرده است. استون، دوست قدیمی و مشاور سیاسی رئیس جمهور، بنا به تصمیم هیئت منصفه و رای دادگاه، به هفت اتهام، از جمله دروغ به کنگره و اعمال نفوذ بر یک شاهد، محکوم شد؛ اعمالی که هر کدام تهدیدی علیه یکپارچگی فرایندهای قانونیمان هستند.»

«اگرچه قانون اساسی اختیار زیادی برای تخفیف مجازات به رئیس جمهور اعطاء کرده است اما این اختیار، همچون اختیار عفو، باید فقط طی فرایندی قانونی و با رعایت دقیق حاکمیت قانون اعمال شود. هیچ یک از این دو اختیار نباید در جهت تضعیف عدالت یا اعمال قانون به کار گرفته شوند.»

اظهارات دادستان ویژه پیشین

به دنبال اعلام تخفیف حکم توسط کاخ سفید، رابرت مولر، دادستان ویژه پیشین، از تحقیقات خود و تعقیب قانونی استون دفاع کرد. مولر در مقاله­ای در واشنگتن پست نوشت «تحقیقات درباره روسیه، نهایت اهمیت را داشت. استون به دلیل ارتکاب به جرائم فدرال، تعقیب و محکوم شد. او به درستی، بزهکاری محکوم باقی خواهد ماند.»

«اقدامات روسیه، تهدیدی علیه دموکراسی آمریکا بود. تحقیق و تفهیم، اهمیتی حیاتی داشت. اف­بی­آی در اواخر سال ۲۰۱۶، شواهدی در اختیار داشت که روس‌ها بابت امکان مساعدت در کارزار انتخاباتی ترامپ از طریق انتشار ناشناس اطلاعات علیه نامزد حزب دمکرات، به مشاور انتخاباتی وی چراغ سبز نشان داده بودند. ا‌‌‌ف‌­بی‌­آی می­دانست که روس‌ها دست به این اقدام زده‌­اند؛ ویکی­لیکس از ماه جولای سال ۲۰۱۶، ایمیلهای به سرقت رفته توسط افسران اطلاعات نظامی روسیه از کارزار انتخاباتی کلینتون را منتشر کرد.»

به گفته مولر، استون «شخصیت اصلی تحقیقات» بود زیرا در سال ۲۰۱۶ با اشخاصی که افسران اطلاعاتی روسیه بودند، ارتباط برقرار کرده و ادعا کرده که از انتشار ایمیل‌های به سرقت رفته، پیشاپیش آگاه شده بود. «استون درباره هویت واسطه ویکی­لیکس دروغ گفت. او با انکار ارتباط با کارزار انتخاباتی ترامپ درباره زمانبندی انتشار ایملها در ویکی­لیکس دروغ گفت. او در واقع به طور منظم مقامات ارشد کارزار انتخاباتی را در جریان اطلاعات ویکی­لیکس قرار می­داد. او با اعمال نفوذ بر یک شاهد، او را وادار به پاسخ‌های گمراه­‌کننده به کنگره کرد.»

مولر گفت که تحقیقاتش، دسیسه‌­چینی اعضای کارزار ترامپ برای همراهی با اقدامات دولت روسیه را ثابت نمی­کند اما مشخص کرد که دولت روسیه از امکان بهربرداری از ریاست جمهوری ترامپ آگاه شد و در جهت موفقیت وی اقدام کرد.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا