تفاوت مشاوره حقوقی و ارائه اطلاعات حقوقی

امروزه کسب اطلاعات در هر زمینه‌­ای از طریق اینترنت ممکن شده است اما باید توجه داشت همان گونه که با خواندن راهنمایی‌های پزشکی نمی­توان بیماری خود را درمان کرد، با پست‌­های حقوقی هم نمی­توان پرونده‌­های حقوقی را حل و فصل کرد. تفاوت و کاربرد اطلاعات حقوقی و مشاوره حقوقی

امروزه کسب اطلاعات در هر زمینه‌­ای از طریق اینترنت ممکن شده است اما باید توجه داشت همان گونه که با خواندن راهنمایی‌های پزشکی نمی­توان بیماری خود را درمان کرد، با پست‌­های حقوقی هم نمی­توان پرونده‌­های حقوقی را حل و فصل کرد. تفاوت و کاربرد اطلاعات حقوقی و مشاوره حقوقی را از دید یک حقوقدان آمریکایی بخوانید.

آنچه موجب پرهیز وکلای مدافع دادگستری آمریکا از مشاوره حقوقی رایگان می­‌شود، نه تاثیر بر درآمد بلکه احتمال اقامه دعوی علیه آنها در صورت بروز مشکلی ناشی از مشورت صورت گرفته است. اگر به واسطه مشاوره وکیل، شخصی دچار هر گونه زیانی شود، جبران آن می­تواند به قیمت اعتبار و آینده شغلی یا حداقل، خسارت مالی سنگین تمام شود. اطلاعات حقوقی، برای خواندن و یادگرفتن و گام برداشتن با چشم باز است اما برای اقدام و حتی پیش از آن، تصمیمات دارای بار حقوقی، باید برای مشاوره حقوقی، هزینه کرد؛ هزینه­‌ای که بسیار ارزانتر و سودبخش­تر از پیامدهای اقدامات سرخود است.

مشاوره حقوقی و ارائه اطلاعات حقوقی، دو مبحث متفاوت هستند. با مطالعه تعاریف «مشاوره حقوقی» و ارائه «اطلاعات حقوقی»، می­‌توان به سادگی متوجه ناعاقلانه بودن مشاوره حقوقی و سودمند بودن ارائه اطلاعات حقوقی شد:

مشاوره حقوقی

مطابق تعاریف ایالتهای مختلف از حرفه وکالت، مشاوره حقوقی، «ارائه راهنمایی یا آماده کردن مدارک و مستندات برای شخص دیگری است که بر حقوق یا تکالیف قانونی وی تاثیر داشته باشد.» تعریف ایالت فلوریدا به صراحت بیان می­کند که مشاوره حقوقی، «ارائه راهنمایی حقوقی و مشورت به دیگر اشخاص درباره حقوق و تعهدات قانونیشان و آماده کردن ابزارهای قانونی، مانند قراردادهایی که موجب کسب، حفظ، یا واگذاری حقوق قانونی می­‌شود، است.»

هر ایالتی، مجموعه قوانین و مقررات ویژه خود را دارد که همیشه در حال اصلاح و تعدیل هستند و به این دلیل، ارائه مشاوره حقوقی دقیق مستلزم فرد تحصیلکرده­ای در رشته حقوق است که دائما در حال مطالعه جدیدترین تغییرات و به­روزرسانی مستمر خود باشد. درست مانند سپردن خودرو به شخص نابلد و آموزش ندیده برای تعمیر، مشاوره کوچه بازاری هم ممکن است نادرست و حتی خطرناک باشد.

هرچند هزینه مشاوره حقوقی به چشم می‌­آید اما متاسفانه، عمری که وکیل مورد نظر صرف تحصیل و کسب تجربه کرده است، نادیده گرفته می­‌شود. برای مشاوره حقوقی هم باید مانند هر چیز ارزشمند دیگری، هزینه کرد. علاوه بر کثرت و تنوع قوانین و مقررات، شرایط هر موکلی، منحصر به فرد است و رفع مشکل حقوقی مربوطه، نیازمند تخصص و تجربه وکیلی خبره است. قطعا هزینه مشاوره، بسیار کمتر از زیان بالقوه­ای است که شاید قابل پیشگیری یا حل و فصل باشد.

اطلاعات حقوقی

از سوی دیگر، اطلاعات را «واقعیت‌های ارائه شده یا آموخته شده درباره اشیاء و اشخاص» تعریف کرده‌­اند. اطلاعات از نگاه حقوقی، واژه­ای عمومی است که برای همه کسانی که نیاز حقوقی خاصی را تجربه می­‌کنند، کاربرد دارد. برای مثال، اگر در ایالت فلوریدا ساکن باشید و نیاز به دریافت یارانه فرزند برای فرزندان صغیر خود داشته باشید، یک سرویس ارزیابی امکانات و دارایی وجود دارد که به صورت آنلاین قابل استفاده است. اطلاعات این سرویس به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دارد و افراد به سادگی می­‌توانند از شمول خود در برنامه یارانه فرزند، اطمینان حاصل کنند.

مثال دیگر از اطلاعات سودمند حقوقی در ایالت فلوریدا – همچون سایر ایالتها – کلیه قوانین و مقررات مورد نیاز افراد با هر مشکل حقوقی است؛ علاوه بر این قوانین، توضیحات مفصلی از شرح پرونده‌­های رسیدگی شده و مشکلات عمومی خانوادگی و طلاق، ارث، تاسیس شرکت و ورشکستگی، به صورت آنلاین، در اختیار عموم قرار می­‌گیرد. حتی خود دادگاه­ها برای تسهیل برخی پرونده‌­های حقوقی پرتکرار مانند طلاق، جزوه­هایی برای توضیح و تشریح فراینده‌های حقوقی مربوطه و اقداماتی که طرفین باید انجام دهند، چاپ و منتشر می­‌کنند.

اقدام درست

با این اوصاف، می‌­توان گفت اطلاعات حقوقی، ماهیت سودمندی برای گروه کثیری از افراد با مشکل مشابه دارد و باعث درک بهتر افراد از مشکلاتشان می­‌شود؛ به این ترتیب، می­توانند برای حل مشکل خود، با دید بازتر و فهم عمیق­تر از اهمیت آن، از مشورت با وکیل، بهره بیشتری ببرند. هنگام مشاوره حقوقی نیز، وکیل با شنیدن شرح ماوقع و پرسش برای اطلاع از کلیه جوانب پنهان از نظر موکل، می­تواند راهکار درست را در اختیار وی بگذارد.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا