توصیه‌های مهم حقوقی برای کارآفرینان جوان

اغلب کارآفرینانی که برای نخستین بار اقدام به تاسیس استارت‌آپ می‌کنند، آگاهی کافی از قوانین و مقررات لازم به رعایت ندارند.

عوامل گوناگونی بر مسیر کسب­‌وکار کارآفرینان جوان تاثیر می­گذارند. یکی از مهمترین و آشکارترین این عوامل، رویکرد حقوقی است؛ مشکلات حقوقی ممکن است به پیامدهای وخیمی برای کسب­وکارتان بی‌انجامند. بنابراین، اگر به فکر راه‌­اندازی و رشد استارت­آپ خود هستید، باید مراقب ملاحظات حقوقی مربوطه نیز باشید. در ادامه، نگاهی اجمالی به نکات مهم حقوقی لازم برای کارآفرینان جوان خواهیم داشت.

ساختار درست

انتخاب ساختار درست، گامی اساسی برای حصول اطمینان از چگونگی تعامل نهادهای قانونی با کسب­‌وکارتان است. نوع شرکتی که ثبت می­‌کنید، امور مالیاتی، تامین مالی، فروش آن و بسیاری موارد دیگر را تعیین می­‌کند. اغلب استارت­‌آپ‌­ها بنا به توصیه مشاوران حقوقی، در قالب شرکت‌های با مسئولیت محدود ثبت می­‌شوند؛ به این ترتیب، در صورت ورشکستگی که سرنوشت ناخوشایند بسیاری از آنهاست، داراییهای شخصی هیچ یک از سهامداران به حراج گذاشته نمی­‌شود. بنابراین، حواستان باشد که در صورت انتخاب ساختاری با مالکیت منفرد، باید سرمایه لازم برای پرداخت بدهی‌ها و هزینه­‌ها را داشته باشید. بسیاری از استار‌ت‌آ‌پ‌­ها در آغاز فعالیت، سرمایه اندکی دارند و معمولا مجبور به تامین مالی به شیوه­‌های گوناگون و از جمله وام می­‌شوند. از این رو، انتخاب ساختار درست قانونی از آغاز کار، اقدامی به جا و دوراندیشانه است.

بایگانی سوابق

وجود اطلاعات برای اداره کسب‌­وکار و محافظت از آن و خود در برابر دعاوی سهامداران، حائز اهمیت فراوان است. بایگانی درست سوابق به معنی سهولت دسترسی به اطلاعات شرکت است. انواع گوناگون اطلاعاتی که بایگانی می­‌شوند، از نظر اهمیت در سطوح متفاوتی قرار می‌­گیرند اما همگی مستلزم توجهی درخور هستند مبادا فقدان کمترین اطلاعات موجب پیامدهایی وخیم شود. برخی سوابقی که باید بایگانی شوند، شامل حقوق و دستمزد، مالیات، مستندات مصوبات، مجوزها، مستندات توافقات، موافقتنامه‌­های مدیریتی، تسهیم سود، و محدودیت‌های قانونی است.

تعهدات مالیاتی

درک تعهدات مالیاتی برای کارآفرینان جوان ممکن است دشوار باشد. هیچ کس نمی­‌خواهد درگیر مشکل با ممیز مالیاتی و جریمه­‌های سنگین و اعمال مجازاته‌ای قانونی علیه کسب­‌وکار خودش شود. از این رو، باید به خوبی از تعهدات مالیاتی خود باخبر باشید. اقدام بهتر، استخدام وکیل متخصص و مجرب به منظور مدیریت موثر امور مالیاتی کسب­‌وکارتان است. وجود چنین وکیلی حتی پیش از برداشتن نخستین گام برای راه­اندازی کسب‌­وکار، به مصونیت از هر آسیب قانونی مالیاتی کمک می­‌کند.

تدوین توافقات

هر گونه توافق الزام‌­آور سهامداران باید مکتوب شود. قرارداد، ابزاری بی‌­نهایت ارزشمند برای حل­وفصل اختلافات میان طرفین است. توافق شفاهی، راه گریزی برای سوء استفاده و فرار از تعهدات مربوطه است. اجرای قرارداد شفاهی عملا به دلیل عدم مستندات قابل دفاع در محاکم قضایی، غیرممکن است. بنابراین، در صورتی که بخواهید هنگام بروز اختلاف و اقامه دعوی در دادگاه، پرونده‌­ای مطمئن داشته باشید، از مکتوب کردن توافقات خود غافل نشوید.

دقت در انتخاب سرمایه‌­گذار

تامین سرمایه کافی ممکن است مانعی بزرگ پیش روی کارآفرینان جوان باشد و موجب ورود یک یا چند سرمایه­‌گذار به شرکتشان شود. با وجود این مشکل، به دلیل تاثیر سرمایه­‌گذار بر چگونگی مدیریت کسب­‌وکار، هنگام انتخاب سرمایه­‌گذار شایسته، باید نهایت دقت و احتیاط را به عمل آورد. مجموعه‌­ای از قوانین تجاری، نحوه ورود سرمایه‌­گذار به کسب­وکار را پیشاپیش تعیین کرده‌­اند. به منظور پرهیز از شرایطی که منجر به از دست رفتن سرمایه و بدهی به سرمایه­‌گذاران در اثر عدم توافق شوید، از رعایت این چارچوب‌های قانونی اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، مستندات مربوط به امور مالکیت و مدیریت را به‌­روزرسانی کنید.

حفظ حقوق معنوی

دارایی معنوی شما، هر گونه اثر حاصل از دانش نوآورانه شرکتتان است و شامل اکتشافات، اختراعات و ابداعات، دانش جدید، و فرایندهای نوین می­‌شود. این گونه دارایی‌های غیرملموس، از جمله رموز رشد کسب‌­وکار هستند. بنابراین، رویه درست ثبت علائم تجاری و مجوزهای مربوطه را رعایت کنید. همچنین، از رعایت حقوق ناشی از دارایی‌های معنوی خود توسط کارمندان و پیمانکاران طرف قرارداد خود اطمینان حاصل کنید.

قرارداد استخدام و پیمانکاری

کارکنان، یکی از مهمترین عناصر موفقیت سازمان هستند. هنگام استخدام کارکنان مطلوب خود، از رعایت کلیه قوانین و مقررات کار مطمئن شوید. در قراردادهای استخدام نیروی انسانی و پیمانکار، دقت کنید که برای حفظ اسرار تجاری شرکتتان، مانند اسرار مالی، طرح­‌های تجاری، فرایندهای کاری، طرح­‌های بازاریابی و غیره، و اجتناب از سوء استفاده کارکنان و پیمانکاران علیه خودتان، شروط قانونی و محکمی را تنظیم کرده باشید.

مشاوره حقوقی

در جهان حقوق، کوچکترین خطایی ممکن است به قیمتی گزاف تمام شود. گاهی اوقات، اطلاعات کسب شده از طریق اینترنت، برای رویارویی با مشکلی قانونی یا اتخاذ موضع درست در حل‌وفصل اختلافی حقوقی، کفایت نمی‌­کند. برای تجهیز خود به بهترین شکل ممکن، از مشاوره و خدمات وکیلی متخصص و مجرب بهرمند شوید تا در مدیریت جنبه‌­های گوناگون حقوقی کسب‌وکار، کمکتان کند. در واقع، هزینه مشورت و خدمات وکیل، بسیار کمتر از هزینه وکالت پرونده پس از بروز اتفاقی ناخوشایند است.

سخن آخر

آنچه خواندید، فقط تعدادی توصیه مهم حقوقی برای کارآفرینان جوان بود که مانند بخش روی آب یک کوه یخ است. همان گونه که برای امور تجاری، بازاریابی، مالی، و منابع انسانی از مشاوره و راهنمایی متخصصان بهره می­‌گیرید، از مشورت با وکلای خبره جهت اطمینان از مسیر درست، غافل نشوید.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا