داستان ما

سالها پیش، یک روز دلپذیر بهاری، در پایان جلسه ­ای چندجانبه با حضور چند متخصص حرفه­ ای و صاحب نام، با کمال حسن نیت و خوش‌بینی، قراردادی را امضاء کردیم و لبخندزنان و به امید ثمرات ارزشمند آن، دست دادیم و از یکدیگر جدا شدیم.

دو سال طول کشید تا بفهمیم چه بر سرمان آمده است و چگونه حاصل عمر خود و اسلافمان را بر باد داده ­ایم. هنگامی هم که فهمیدیم، نمی دانستیم چه کنیم؛ دست به دامان اقوام و دوستان و آشنایان شدیم؛ دلسوزانه، راهنماییمان می­ کردند، اما چون تخصصی نداشتند، به بیراهه می‌رفتیم. در مسیر دادخواهی، همچون فرشته عدالت، کور بودیم؛ راه را نمی‌­دانستیم و نادانسته گام بر می‌­داشتیم و به مانع بر می­‌خوردیم و می­‌لغزیدیم و از حرکت باز می­‌ماندیم. یک گام به جلو بر می­ داشتیم و دو گام عقب تر می­ رفتیم. ماه­ها تلاش می­ کردیم و انتظار می­ کشیدیم و از پیچ و خم مسیری ناشناخته با مشقت می­ گذشتیم و ناگهان، به بن ­بست می­ خوردیم.

چند سالی طول کشید تا بفهمیم اگر در کنار متخصصان فنی، از مشاوره یک حقوقدانان هم بهره برده بودیم، نه سرمایه، نه سلامتی، نه آرامش و آسایش، و نه عمرمان را از کف می­دادیم و متحمل این همه خسارت جبران­ناپذیر نمی­شدیم. فهمیدیم که  کار را باید به کاردان سپرد؛ برای پیشگیری از آسیب های آتی، دست به دامان وکیلی خبره شدیم و زمام کارمان را به امید پایان مصایب به دستش سپردیم. هرچند افسوس گذشته، بیهوده است اما ای کاش، از مشاوره پزشک برای پیشگیری و یا درمان نخستین نشانه­ های بیماری بهرمند می ­شدیم تا مجبور به انتظاری طاقت فرسا پشت در اتاقهای عمل نشویم.

درباره وکیلیکس

در طول ۱۰ سالی که پلکان ها و سنگفرش های مجتمع های قضایی را شمردیم، شاهد رنج و نگرانی و استیصال صدها نفر از هم­ میهنانمان بودیم اما اواخر تابستان ۹۷ بود که آمار معاونت محترم قوه قضاییه و ریاست مرکز آمار و فناوری این قوه از تعداد پرونده ­های ورودی به دستگاه قضا در سال ۱۳۹۶، هوش از سرمان برد. بر مبنای آن آمار و نرخ افزایشی مطرح شده در نشست خبری مربوطه، افتتاح بیش از ۶ میلیون پرونده جدید را در سال ۱۳۹۹ برآورد می­ کنیم.

تجربه ناخوشایند شخصی و آمار نگران­ کننده، بذر وکیلیکس را کاشت؛ دوست داشتیم مانع تکرار اشتباهاتمان توسط دیگران شویم؛ می­ خواستیم مسیر تاریک و ناهموار و پر پیچ و خمی را که طی کردیم، برایشان روشن، هموار، و کوتاه کنیم؛ رنج طاقتفرسا و نگرانی خاطر و حس درماندگی را شایسته هموطنانمان نمی­ دانیم. یقین داریم تاثیر افزایش دانش حقوقی بر سلامتی عمومی جامعه، بسیار چشم گیرتر از تاثیر چندین دهه تلاش رسانه­ ها و مساعدت پزشکان و اطلاع­ رسانی گسترده آنها بر بهبود شاخص های سلامتی ایرانیان خواهد بود.

از این رو، پلتفرم وکیلیکس را آماده ارائه خدمت کرده­‌ایم؛ اما از این پس، رشد این جوانه تازه برآمده و به بار نشستنش، مستلزم همت وکلای مدافع دادخواهی است که وکالت را نه ابزار امرار معاش بلکه تلاش برای ابراز آرمان دادخواهی و عدالت­‌گستری می­‌دانند و علاقمند به اشتراک دانش و تجربه خود با میلیونها هم‌­میهن هستند و افروختن مشعل آگاهی را بر گلایه از ظلمت نادانی ترجیح می­‌دهند؛ هر چه همراهی بیشتر، راه روشن‌­تر!

رسالت ما

به منظور مساعدت در احقاق یا اجرای حقوق یا تعهدات قانونی، پیشگیری از بروز و کاهش دعواهای قانونی و پرونده‌­های دعاوی و شکایات به محاکم قضایی، و کمک به بهبود سلامت اجتماعی، پروژه وکیلیکس، آگاهی، سواد، و دانش حقوقی ایرانیان را از طریق انتقال دانش و تجربه وکلا / مشاوران مورد تایید کانون وکلای دادگستری ایران ارتقاء می­‌دهد.

وکیلیکس-چشم-انداز-رسالت

چشم‌انداز

بهبود سلامت اجتماعی از طریق افزایش دانش حقوقی
وکیلیکس می­‌خواهد ظرف ۵ سال آینده، با افزایش دانش حقوقی ایرانیان به کمک وکلای خبره کانونهای وکلای دادگستری، مانع روند افزایشی پرونده­های جدید و تکراری در دستگاه قضا شود.

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا