سرکوب اقلیت‌ها: ۱.هندوستان

سرکوب اقلیت‌ها، سابقه‌ای به درازی تاریخ بشریت دارد. با وجود دشواریهای بسیار در نیل به آزادی و استقلال، به نظر می‌رسد جایگاه دولت سرزمین هفتاد و دو ملت در میان نظام‌های مدعی دموکراسی رو به افول است.

به منظور پرهیز از وابستگی دولت به هر گونه دین و مذهبی، در چهل و دومین متمم، واژه «سکولار» به مقدمه قانون اساسی هندوستان اضافه شد. هدف اصلی از این الحاقیه، ادغام همه ادیان در محدوده‌­ای مشخص بود تا پیروان همه ادیان بتوانند با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند.

وضع موجود

وضع موجود در کشور از حاکمیت شرایط متفاوتی حکایت می­‌کند. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۷ کمیساریای آزادی بین­المللی ادیان، الگوی هندی سکولاریزم نه روی کاغذ و نه در عمل وجود ندارد. اگرچه همیشه در گذشته موارد خشونت و بیداد علیه اقلیت‌ها در هندوستان وجود داشته اما پس از به قدرت رسیدن حزب بهاراتیا جاناتا در انتخابات سال ۲۰۱۴، رشد چشمگیری یافته است. دولت آقای مودی (نخست وزیر)، به دفاع و حمایت از سرکوب اقلیت‌ها از طریق تبلیغ هندوتوا (ملی­گرایی هندی) به منظور استقرار هندو راشترا (حکومت هندو) متهم شده است که آشکارا مغایر اصول دموکراسی و سکولاریزمی است که کشور بر آنها بنیاد نهاده شده است. تصویب قانون (متمم) شهروندی که اتباع غیرمسلمان کشورهای افغانستان، بنگلادش، و پاکستان را مشمول کسب حق تابعیت هندوستان می­‌کند و مسلمانان را بدون هر گونه دلیل منطقی لحاظ شده در ماده ۱۴ قانون اساسی، محروم می­‌کند، گواهی بر این رویکرد تبعیض‌­آمیز است.

طبق گزارش یادشده، حزب بهاراتیا جاناتا و گروه­های وابسته که مترصد تبدیل هندوستان به کشوری هندو هستند برای ایجاد حس وحشت میان اقلیتها، از لفاظی سیاسی، اقدامات تبعیض‌آمیز، و خشونت علیه آنان استفاده کرده‌­اند. لفاظیهای سیاسی دولت به موارد متعدد جنایات ناشی از نفرت مذهبی، قتل، آزار و اذیت، تعرض، و تجاوز علیه اقلیت‌ها منتهی شده است و جامعه مسلمانان، بیشترین آسیب را متحمل شده است.

ترویج خشونت

اقدامات خشونت‌­بار حمایتی از گاوها به موارد بی‌شمار قتل مسلمانان بیگناهی منجر شده است که به خاطر شایعات پخش‌­شده توسط گروه‌­های وابسته به حزب حاکم و زیر نقاب حمایت از گاوها، انگشت‌­نما و بی‌­رحمانه کشته می­‌شوند؛ در سال ۲۰۱۵، گروهی از اوباش یک روستا، مرد مسلمانی را فقط به ظن ذبح یک گاو، به قتل رساندند؛ به همین ترتیب، گروهی دیگر از اوباش، مردی مشکوک به قاچاق گاو را وحشیانه کشتند. طبق گزارش سال ۲۰۲۰ سازمان دیده‌­بان حقوق بشر، از ماه می سال ۲۰۱۵ تا کنون، مجموعا ۵۰ نفر در چنین حملاتی کشته شده‌­اند. بر اساس گزارش دیگری که توسط سازمان عفو بین‌­الملل منتشر شده است، پلیس اقدام به دستگیری‌هایی کرده اما هیچ کدام به محکومیت کسی منتهی نشده است.

نقش پلیس

یکی از ابزارهای مورد استفاده دولت برای اعمال خشونت علیه اقلیتها، نیروی پلیس است که مرتکب بازداشت خودسرانه، آزار و اذیت، تعرض، شکنجه، و اعدام بدون حکم قضایی شده است. بی­رحمی پلیس در آشوب‌های دهلی هنگامی آشکار شد که هیچ اقدامی در برابر اوباش هندویی که در روز روشن، بیش از ۳۵ مسلمان را سر بریدند و به قتل رساندند، نکرد. دولت مرکزی به پشتیبانی از این آشوب‌ها علیه مسلمانان و پشت پرده تظاهرات در مخالفت با متمم قانون تابعیت، متهم شد. در گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان دیده‌­بان حقوق بشر، تصریح شده بود که پلیس به جای اقدام علیه عاملان جنایات، شکایت‌هایی را علیه قربانیان خشونت‌های جمعی تنظیم کرده است که آشکارا، شاهدی بر مسامحه نیروهایی است که برای محافظت از شهروندان و نه تعرض به آنها به کار گماشته شده‌­اند.

سایر اقلیت‌ها

با وجود مواد ۱۴، ۱۵، ۲۱، و ۲۵ قانون اساسی که به رفاه اقلیتها پرداخته‌­اند، علاوه بر مسلمانان، سایر گروه‌­های اقلیتی مانند مسیحیان و دالیتها (نجسها) نیز مورد ستم دولت قرار گرفته‌­اند. گزارش‌هایی از آزار و خشونت مقامات دولتی علیه مسیحیان منتشر شده است. گزارش سال ۲۰۱۷ کمیساریای آزادی بین‌­المللی ادیان، حاوی مواردی از تعرض گروه‌­های ملی­گرای هندو به جوامع مسیحی بود. به همین ترتیب، دالیتها هم علی­رغم لغو موضوع نجاست بر طبق ماده ۱۷ قانون اساسی، کماکان مجبور به زندگی حقیرانه‌­ای هستند. این قشر از جمعیت هندوستان هنوز هم به صورت افرادی پست تصور می‌­شوند. بنا بر گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان مردم­‌نهاد خانه آزادی، بسیاری از دالیت‌ها هنوز از مالکیت زمین محروم هستند و به زندگی در شرایط بد مجبور می­‌شوند و مورد آزار و اذیت قرار می‌­گیرند.

این شکل از سرکوب بی­رحمانه اقلیتها در هندوستان، آشکارا از حدود دموکراسی تجاوز، و علاوه بر قوانین گوناگون ملی، از جمله قانون اساسی و قانون کیفری، معاهدات جهانی مانند اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین‌­المللی حقوق مدنی و سیاسی، و و میثاق بین‌­المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی را نیز نقض می­‌کند.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا