سرکوب اقلیت‌ها – ۲ ایالات متحده

در ادامه پست پیشین که به شرح وضعیت دشوار اقلیتها، به ویژه مسلمانان در هندوستان پرداخت، اکنون به وضعیت تبعیض در ایالات متحده می‌پردازیم.

تبعیض میان اقلیت‌های نژادی و قومی، هنوز هم در مقیاسی گسترده در ایالات متحده شایع است و هر روزه، حقوق جوامع آفریقایی و اسپانیایی تبار پایمال می­‌شود. بیداد بر این اقلیت‌ها چنان در تار و پود ساختار کشور رخنه کرده است که همه جنبه­‌های زندگی این مردم را، از مسکن گرفته تا آموزش، تحت تاثیر قرار می­‌دهد.

تاریخچه مبارزه

تکامل مبارزات علیه تبعیض نژادی در ایالات متحده، بسیار پرسروصدا بوده است؛ نخستین گام در جهت تحقق بند «همه انسانها برابر آفریده شده‌­اند» در اعلامیه استقلال را آبراهام لینکلن، رئیس جمهور وقت، با صدور فرمان آزادی برداشت که منجر به آزادی بردگان از بردگی شد. هرچند این فرمان موجب رهایی همه بردگان نشد اما به عنوان گامی مهم برای نابودی تبعیض نژادی شناخته می­‌شود.

تبعیض علیه اقلیت‌ها با تحمیل قوانین جیم کرو که تفکیک نژادی را در ایالات متحده تقویت می­‌کرد، ادامه یافت. این قوانین با رای دیوان عالی در پرونده تاریخی پلسی علیه فرگوسن که موجب رواج دکترین «جدا اما برابر» به عنوان توجیه قانونی (قانون اساسی) تفکیک نژادی شد، تقویت گردید. این رای دیوان عالی تا سال ۱۹۵۴ که حکم تاریخی پرونده براون علیه هیئت امنای آموزش و پرورش صادر شد و تفکیک نژادی دانش­‌آموزان در مدرسه­‌های دولتی را مغایر قانون اساسی اعلام کرد و با مضحک و عملا نابرابر دانستن اصل «جدا اما برابر،» آن را رد کرد، برقرار بود.

دستاورد جالب توجه بعدی در جهت کسب حقوق برابر برای آفریقایی‌­تبارها پس از تصویب قانون حقوق مدنی در سال ۱۹۶۴ و قانون حقوق انتخابات در سال ۱۹۶۵ که گامهایی به سوی نابودی تبعیض نژادی و اعطای حق شرکت در انتخابات بودند، به دست آمد.

انواع نژادپرستی

امروزه، نژادپرستی در ایالات متحده را می­‌توان به ۳ گروه تقسیم کرد: شخصی، نهادینه، و فرهنگی. نژادپرستی شخصی، رفتار خصمانه نسبت به افراد گروه­های اقلیتی نژادی را می­‌گویند. نژادپرستی نهادینه به شکل نابرابری در مسکن، انواع فرصت‌ها (مانند فرصت‌های شغلی)، و امکانات آموزشی بروز می­‌کند. نژادپرستی فرهنگی نیز به تصور ارزشمندتر بودن گروه اکثریت نسبت به گروه‌­های اقلیت معطوف است.

علاوه بر این اشکال ریشه­‌دار تبعیض، خشونت‌های جسمی مانند قتل، آزار و اذیت، تعرض، و شکنجه نیز کرارا علیه اقلیت‌ها در سراسر کشور روی می­‌دهد. از پایان دوره بازسازی (۱۸۷۷) تا جنگ جهانی دوم، بالغ بر ۴.۴۰۰ مورد قتل رنگین­‌پوستان (لینچ کردن) در ایالات متحده صورت گرفته است. لینچ کردن تازه در سال ۲۰۱۸ به عنوان جرم فدرال شناخته شد که حاکی از رویکرد سهل‌انگارانه دولت‌های پیشین نسبت به چنین موضوع مهمی است. مواردی مانند قتل عام کلفکس یا تالسا که منجر به کشتار بی­‌رحمانه صدها آفریقایی­‌تبار شد که جای خود را دارند.

زخم کهنه

حضور همیشگی تبعیض ریشه­‌دار نسبت به اقلیت‌ها در ایالات متحده، اخیرا در مرگ جرج فلوید سیاه­‌پوست زیر زانوی مامور پلیس دوباره پررنگ شد. مرگ او، جرقه تظاهرات سراسری در ایالات متحده را زد؛ اهمیت این تظاهرات گسترده، حضور مردم در خیابانها برای حمایت از حقوق سیاه‌­پوستان در میانه همه­‌گیری کرونا بود. این رویداد در این تاریخ نشانه آشکار روند رو به وخامت شرایط جوامع اقلیتها در این کشور است. این اعتراضها با اقداماتی موازی در فضای مجازی مانند هشتگ‌های حمایت از حقوق سیاه‌­پوستان به عنوان واکنش جمعی در محکومیت خشونت پلیس و نژادپرستی همراه شد.

سایر اقلیت‌ها

اسپانیایی­‌تبارها، اقلیت دیگری هستند که متحمل آسیب‌های ناشی از بیداد و تبعیض گسترده شده‌­اند. اسپانیایی و لاتین­‌تبارهای ایالات متحده در کنار بومیان که با وجود وابستگی و قرابت با آن سرزمین، «بیگانه» خوانده می­‌شوند، رفتار نابرابرانه‌­ای را تجربه می­‌کنند. اخیرا، جنایات ناشی از تنفر نژادی مانند حادثه تیراندازی ال­پاسو علیه اسپانیایی­‌تبارها رشدی فزاینده داشته است؛ انگیزه برخی از مهاجمان، سخنان رئیس جمهور علیه این جامعه بیان شده است که نشان‌دهنده دخالت و عدم تحمل دولت نسبت به این اقلیت است.

پایان

مشاهده رفتار رایج نسبت به اقلیتها – چه مذهبی، زبانی، یا نژادی – در  هندوستان (بخش ۱ این پست) و ایالات متحده، حاکی از شکست دولت در کنترل شرایط رو به زوال است. اگر هر دو دولت از قوانین اساسی خود و معاهدات بین­‌المللی مربوطه تبعیت کرده و از چارچوب قانون تخطی نکرده بودند، شاید شرایط کنونی اقلیت‌ها طور دیگری بود. به نظر می­‌ر‌سد که تصور عمومی در هر دو کشور، عدم تعلق اقلیت‌های مذهبی یا نژادی به جمعیت غالب کشور است که در صورت تمایل به برقراری آرامش و پایداری اجتماعی، باید هر چه زودتر برطرف شود.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا