سفر به ارمنستان با خودروی شخصی

آیا می‌دانید غیر از هواپیما و اتوبوس، با خودروی شخصی هم می‌توانید به ارمنستان سفر کنید؟

اگر گواهینامه رانندگی داشته باشید و این گواهینامه در کشوری صادر شده که عضو کنوانسیون آمدوشد زمینی سازمان ملل متحد (UN Convention on Road Traffic) باشد، در جمهوری ارمنستان هم معتبر شناخته می­‌شود. صاحب چنین گواهینامه‌­ای برای رانندگی در خاک ارمنستان باید ترجمه رسمی و تایید شده (دادگستری و وزارت امور خارجه) آن را همراه داشته باشد.

کنوانسیون وین

کنوانسیون آمدوشد زمینی که بیشتر به نام کنوانسیون آمدوشد زمینی وین معروف است، معاهده‌­ای بین­‌المللی برای تسهیل آمدوشد بین کشورها و افزایش ایمنی جاده­ها از طریق وضع مقررات رانندگی یکسان در کشورهای عضو است. این کنوانسیون از تاریخ ۷ اکتبر ۱۹۶۸ مورد بررسی اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد قرار گرفت و در تاریخ ۸ نوامبر همان سال منعقد شد. کنوانسیون وین از ۲۱ ماه می ۱۹۷۷ نیز، لازم­الاجراء شده است. علائم راهنمایی و رانندگی که امروزه در سطح معابر می­‌بینیم، یکی دیگر از خروجیهای کنفرانس مربوطه میان اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد است.

یکی از مزایای کنوانسیون یادشده برای رانندگان وسایل نقلیه شخصی، اعم از خودرو یا موتورسیکلت، الزام کشورهای عضو جهت به رسمیت شناختن وسایل نقلیه یکدیگر است. به این منظور، موارد متعددی مانند نصب پلاک در جلو و عقب خودرو (فقط عقب برای موتورسیکلتها)، استفاده از ارقام و حروف بزرگ لاتین در پلاک، علامتی در عقب خودرو که نمایشگر کشور مبداء باشد (مانند حرف D به نشانه آلمان که هنوز هم گاهی پشت خودروهای قدیمی دیده می­‌شود)، و برخی استانداردهای فنی باید رعایت شده باشد.

جالب است بدانید که ایران، همزمان با کشورهایی مانند اطریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، لوگزامبورک، نروژ، اسپانیا، سوئد، سوییس، و انگلستان، این کنوانسیون را در همان تاریخ ۸ نوامبر ۱۹۶۸ امضاء کرده و پس از تصویب، از تاریخ ۲۱ ماه می ۱۹۷۶ به اجراء درآورده است. تاریخ آغاز لازم‌­الاجراء شدن این کنوانسیون در ارمنستان، ۸ فوریه ۲۰۰۵ بود.

گواهینامه بین­‌المللی

البته، به شرط صدور توسط مقامات ذیصلاح یکی از کشورهای عضو همان کنوانسیون یادشده آمدوشد زمینی و رعایت الزامات کنوانسیون و متممها و ضمایم و الحاقات بعدی، رانندگی با گواهینامه بین‌­المللی معتبر هم در جمهوری ارمنستان ممکن است. الزامات گواهینامه­‌های رانندگی بین­المللی در پیوست شماره ۷ کنوانسیون فهرست شده است.

گواهینامه بین‌­المللی، دفترچه­ای به قطع A6 ( سایز ۱۰/۵ در ۱۴/۸ سانتی­متر) است؛ روی جلد به رنگ خاکستری و ۷ صفحه داخلی آن، سفید است. زبان مندرجات این گواهینامه باید به زبان رسمی کشور صادرکننده و حداقل ۳ زبان انگلیسی، اسپانیایی، و روسی باشد. اطلاعات مندرج در آن هم شامل مشخصات صاحب گواهینامه، نوع وسیله نقلیه، تاریخ صدور، و تاریخ اعتبار است.

لازم به ذکر است که گواهینامه بین‌­المللی رانندگی در جمهوری ارمنستان، فقط به همراه اصل گواهینامه ملی پذیرفته می­شود. از این رو، نگرانی رانندگان خارجی، اغلب درباره امکان صدور المثنی در صورت انقضای اعتبار یا فقدان و سرقت است. نکته مهمی که باید توجه داشت، لزوم رعایت کنوانسیون وین و متممهای مربوطه است؛ بر این اساس، در صورت فقدان یا انقضای مدت اعتبار، صدور المثنی یا تمدید بلامانع است. علاوه بر این، از اکتبر سال ۲۰۱۲، برای صدور المثنی یا نسخه جدید تمدیدشده، نیازی به گذراندن مجدد امتحانات تایید صلاحیت نیست.

در صورت نیاز به تمدید یا صدور المثنی، باید گذرنامه (یا سایر مدارک هویتی) خود را به همراه ترجمه رسمی به زبان ارمنی، رسید واریز عوارض دولتی به مبلغ ۱۲.۰۰۰ درام ارمنستان (هنگام انتشار این پست، حدود ۴.۲۰۰.۰۰۰ ریال)، اصل گواهینامه (در موارد نیاز به تمدید)، و تصویر / کپی / روگرفت گواهینامه (در موارد فقدان یا سرقت)، و اصل گواهینامه ملی صادر شده توسط مقام ذیصلاح در کشور مبداء را تحویل متصدی آزمون دهید. در موارد عدم درج اطلاعات محل صدور (محل سکونت اصلی) در مدرک هویتی، باید مدرکی جهت مشخص شدن محل صدور (محل سکونت اصلی) ضمیمه سایر مدارک تحویلی شود.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا