سوء استفاده اطلاعاتی کمبریج آنالیتیکا از کاربران فیسبوک

افشای جزئیات نظرسنجی سال 2014 کمبریج آنالیتیکا، پرده از کاستیهای خطرناکی در قوانین و مقررات حفاظتی از اطلاعات شخصی کاربران شبکه‌های اجتماعی برداشت.

کمبریج آنالیتیکا، یک شرکت تحلیل داده، بازاریابی، و مشاوره مستقر در لندن بود که به دخالت در سوء استفاده از اطلاعات کاربران فیسبوک جهت بهربرداری در کمپینهای سیاسی متهم شد. کمپینهای سیاسی مورد نظر شامل موارد مربوط به سناتور تد کروز و دانلد ترامپ در آمریکا و همچنین، برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، معروف به برگزیت، بود. این شرکت، علاوه بر دفتر مرکزی لندن، دفاتری در نیویورک و واشنگتن داشت.

سابقه

در سال ۲۰۱۴، بسیاری از مردم جهان در یک نظرسنجی مشابه نظرسنجیهای متداول شرکت کردند که نه تنها اطلاعات / داده­‌های مشخص‌­کننده شخصیتشان بلکه اطلاعات دوستانشان را هم در اختیار شرکتی که برای کمپین انتخاباتی سال ۲۰۱۶ دانلد ترامپ کار می‌­کرد، قرار دادند. اینجا بود که شرکت تحقیقاتی کمبریج آنالیتیکا وارد صحنه و همکاری با پژوهشگری به نام الکساندر کوگان شد که از فیسبوک برای مقاصد پژوهشی استفاده می­‌کرد. نظرسنجی طراحی شده توسط کوگان برای آمریکاییهایی ارسال شد که خنثی به نظر می‌­رسیدند و شامل بیش از ۱۰۰ ویژگی شخصیتی بود که پاسخگویان، موافقت یا مخالفت خود را مشخص می­‌کردند که البته، یک نکته پنهان داشت؛ علاقمندان برای پاسخگویی باید وارد حساب کاربری فیسبوک خود می‌­شدند؛ به این ترتیب، کوگان به پروفایل، تاریخ تولد، محل سکونت، و مهمتر از همه، «لایک»های آنها دسترسی پیدا می‌­کرد.

کوگان، خروجی / نتایج نظرسنجی را با اطلاعات فیسبوک کاربران در هم آمیخت و یک مدل روانسنجی (psychometric) را ایجاد کرد که نوعی پروفایل شخصیتی بود؛ سپس، این نتایج را با سوابق رای­‌دهندگان ترکیب کرد و نتیجه را برای کمبریج آنالیتیکا فرستاد. بنا به اظهارات مقامات کمبریج آنالیتیکا، ترکیب خروجی نظرسنجی با ویژگیهای شخصیتی انواع کاربران و الگوها، مبنای دسته­‌بندی کاربران و تشخیص روان­‌پریشی و سایر اختلالات احتمالیشان بود. کوگان و کمبریج آنالیتیکا از این هم فراتر رفتند و از اطلاعات دوستان فیسبوکی کاربران هم تحت مدلهایی مشابه، استفاده کردند. ظرف مدت چند ماه، میلیونها نفر در نظرسنجی کوگان شرکت کردند و اطلاعات حدود ۸۷ میلیون کاربر که تقریبا معادل یک چهارم کل کاربران آمریکایی فیسبوک بود، گردآوری شد.

انگیزه مربوطه، استفاده از اطلاعات تهیه شده برای هدف قرار دادن کاربران / پاسخگویان با پیامهای سیاسی به نفع استراتژی رقابتی ترامپ بود. مدیران کمپین، ادعا کرده­‌اند که مخالف این انگیزه بوده­‌اند. کار کوگان، به قصد انجام پژوهشهای دانشگاهی بود اما اطلاعات تهیه و تنظیم شده را در اختیار کمبریج آنالیتیکا قرار داد که نقض قوانین فیسبوک محسوب می‌­شود. پس از افشای این نقض قانون، مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک اظهار داشت که هیچ گونه رخنه اطلاعاتی صورت نگرفته است زیرا نه رمز عبوری به سرقت رفته و نه به هیچ یک از سیستمها رخنه شده است اما تخلفی میان فیسبوک و کاربرانش اتفاق افتاده است. متعاقبا، تحقیقات توسط کمیسیون بازرگانی فدرال ایالات متحده آغاز شد.

افشای اطلاعات

تهیه غیرقانونی اطلاعاتی با قابلیت تشخیص کابران توسط کمبریج آنالیتیکا در دسامبر سال ۲۰۱۵ از سوی هری دیویس، روزنامه‌­نگار گاردین افشاء شد. به گزارش هری، کمبریج آنالیتیکا با استفاده غیرمجاز از اطلاعات استخراجی از حسابهای فیسبوک میلیونها آمریکایی به نفع سناتور تد کروز کار کرده است. فیسبوک به غیر از اعلام بررسی و تحقیق، هیچ گونه نظری ابراز نکرد. از آن پس، گزارشهای متعددی در رسانه­‌های معتبر جهان منتشر شد. در همه موارد، فیسبوک از توضیح و تایید موضوع امتناع کرد.

این رسوایی بالاخره در ماه مارس سال ۲۰۱۸ توسط کریستوفر وایلی، کارمند سابق کمبریج آنالیتیکا بر ملا شد. کریستوفر، همان منبع ناشناس مقاله سال ۲۰۱۷ روزنامه آبزرور با عنوان «سرقت بزرگ برگزیت بریتانیایی» بود؛ گزارشی قوی که پاسخ تردیدآمیز بسیاری از رسانه‌­ها از جمله نیویورک تایمز را در پی داشت. کدوالدر جین به مدت یک سال روی وایلی کار کرد تا او را وارد ماجرای نیویورک تایمز، گاردین، و آبزرور کند؛ سه روزنامه‌­ای که همزمان در تاریخ ۱۷ مارچ ۲۰۱۸ خبر را پخش کردند و باعث لیز خوردن ماهی ۱۰۰ میلیارد دلاری تامین مالی از دستان فیسبوک شدند. سناتورها و نمایندگان مجلس آمریکا و انگلستان از مارک زاکربرگ، پاسخ می­‌خواستند. این رسوایی منتهی به پدیرش تخلف و شهادت وی در برابر کنگره ایالات متحده شد.

اصل ماجرا

گروه آزمایشگاه­‌های ارتباطات استراتژیک، شرکت مادر کمبریج آنالیتیکا محسوب می­شد. حوزه فعالیت این شرکت خصوصی انگلیسی، تحقیقات ارتباطی استراتژیک و رفتاری بود. این شرکت در آمریکا و کشورهای دیگر هم به دلیل کمبریج آنالیتیکا، رسوایی به بار آورد. دلیل رسوایی هم تهیه اطلاعات از طریق داده‌­کاوی و تحلیل داده به کمک پژوهشگری به نام الکساندر کوگان بود که سفارش شرکت را برای ساخت اپلیکیشنی به نام «زندگی دیجیتال» (This is your digital life) پذیرفت و به دنبال آن، نظرسنجی ویژه‌­ای را برای کشف الگوهای رفتاری کاربران فیسبوک تنظیم کرد.

از اطلاعات یادشده، بدون تایید فیسبوک یا کاربران مربوطه برای مقاصد انتخاباتی / سیاسی بهربرداری شد. این اطلاعات، به قدری دقیق بودند که امکان انتخاب پیامی خاص برای هدف قرار دادن اشخاص و گروه­‌هایی معین از مردم جهت نفوذ و تحت تاثیر قراردادنشان به منظور واکنش مطلوب را ممکن می­کرد. افشای این رسوایی، موجب از میان رفتن اعتماد کاربران به فیسبوک شد.

نتیجه

در پی این رویدادها، مدیر عامل فیسبوک برای ادای توضیحات احضار شد، ارزش سهام آن ۱۷% سقوط کرد، و ملزم به اعمال مقرراتی جدی برای حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران شد. بعدا، گزارش دسترسیهای داده شده به اپلیکیشنهای گوناگون از طریق پیامهای درون برنامه­‌ای جهت اقدام مقتضی به اطلاع کاربران رسید. همزمان، فیسبوک، تولید اپلیکیشنی برای حذف اجباری همه اطلاعات به جا مانده از کاربران در مرورگرهای مربوطه را تعهد کرد. ماه­ها پیشتر از این وقایع، کمبریج آنالیتیکا هدف اتهامات متعددی قرار گرفته بود و بابت فعالیتهایی متهم می‌­شد که نه تنها قانونی بودند بلکه به عنوان بخش استاندارد بازاریابی آنلاین چه در حوزه سیاسی یا صنعتی شناخته می‌­شدند. کمبریج آنالیتیکا برای تحقیق و تفحص درباره اتهامات ارتکاب به عمل خلاف، یک حسابرس استخدام کرد. گزارش نهایی، حاکی از مستند نبودن اتهامات وارد شده بود. با وجود اصرار این شرکت به عدم سوء رفتار اخلاقی و قانونی کارکنانش و تایید کامل از سوی حسابرس، اتهام رسانه‌­ها و پوشش رسانه‌­ای موضوع، به قدری سنگین و گسترده بود که موجب ریزش مشتریان و تامین­‌کنندگان شد. در نتیجه، در تاریخ یکم ماه می ۲۰۱۸، مقرر شد که ادامه فعالیت شرکت مقدور نیست.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا