فعالیت وکلا در رسانه‌های اجتماعی

نقش رسانه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری برای بررسی صلاحیت و شایستگی افراد روز به روز پررنگ‌تر می‌شود. وکلا از جمله اقشاری هستند که برای حفظ جایگاه حرفه‌ای خود باید احتیاط بیشتری به خرج دهند.

در این دوران دیجیتال کنونی به نظر می­‌رسد که هر کسی در رسانه‌­های اجتماعی حضور دارد و هر اتفاقی می­‌افتد؛ انواع محتوای ارسالی، از تصاویر سگ خانگی مادربزرگی در یک سوی زمین تا فیلم مهمانی مجلل تعدادی جوان در سوی دیگر این کره خاکی، همه چیز در رسانه­‌های اجتماعی پیدا می­‌شود؛ فقط باید گشت.

با این حال، در شرایط همچون غرب وحشی امروزی باید احتیاط کرد؛ افزایش حضور مردم در رسانه­‌های اجتماعی به معنی افزایش سرقت هویت، پنجره‌­هایی بیشتر بر دقت همکاران و صاحبان فرصت‌های همکاری بر عملکرد شما، و حتی فرصتهای بیشتر به دام افتادن در صورت نقض قانون است. در ادامه به چگونگی حفاظت از خود در رسانه‌­های اجتماعی، و اقدامات قانونی و غیرقانونی در چنین پلتفرم‌هایی می‌­پردازیم.

حفظ هویت

نخست، ببینیم معنی سرقت هویت چیست. سرقت هویت معمولا به معنی دسترسی به حساب‌های بانکی، اطلاعات کارتهای اعتباری، و خرید با استفاده از اعتبار نام قربانی است. با وجود حدود ۲.۶۵ میلیارد نفر کاربر رسانه­های اجتماعی در سراسر جهان، از جمله ۴۰۰ میلیون کاربر روزانه فیسبوک، کمین در این گونه پلتفرم‌ها و شکار قربانی، برای سارقان هویت بسیار جذاب شده است. یک سارق هویت می­تواند ظرف دو سه هفته، اعتبارتان را نابود کند، حساب‌هایتان را خالی کند، و بدهی سنگینی روی دستتان بگذارد. چاره چیست؟

چاره این مشکل شاید بدیهی به نظر برسد اما متاسفانه هنوز هم برخی افراد رعایت نمی­‌کنند؛ اطلاعات هویتی و شخصی خود مانند شماره شناسایی کارت بانکی (CVV2)، رمزهای مربوطه، یا در صورت وجود، شماره کارت‌های اعتباری خود را در اختیار دیگران نگذارید. برخی اطلاعات مانند شماره ملی، شماره شناسنامه، محل تولد، یا تاریخ تولد، سارقان را در کشف اطلاعات مورد نیازشان کمک می‌­کنند. هرچه اطلاعات بیشتری در اختیار سارقان هویت بگذارید، احتمال موفقیت آنها را برای سرقت هویت یا جعل اسناد هویتی همچون گذرنامه، بیشتر می­‌کنید؛ در این صورت، مشکلاتی که ممکن است گریبان‌گیرتان شود، قابل تصور نیست.

حتما از بررسی تنظیمات حریم خصوصی حسا‌بهای خود در رسانه‌­های اجتماعی اطمینان حاصل کنید؛ بدانید چه کسانی به مشاهده اطلاعات شخصیتان دسترسی دارند و با کسانی که نمی‌شناسید، «دوست» نشوید، و مواظب همه آزمون‌ها و مسابقه­‌های رسانه‌­های اجتماعی باشید؛ شاید بخواهید بدانید شبیه کدام شخصیت سینمایی هستید و پرسش‌هایی به ظاهر بی‌اهمیت را پاسخ دهید اما حتی رنگ مورد علاقه و نام حیوان خانگی هم ممکن است مشکل سارقی را برای پیدا کردن رمز حساب یا رمز عبور به حساب کاربری بانکتان حل کند.

حفظ اعتبار

شما می‌­توانید از پلتفرم‌های رسانه­‌های اجتماعی برای حفظ ارتباط با دوستان، اشتراک اخبار، و ارسال عکس‌های جالب استفاده کنید ولی دوستان، تنها بینندگان این اطلاعات نیستند. روز به روز به تعداد دانشکده‌­ها و کسب­وکارهایی که حساب‌های کاربری اشخاص را برای گزینش پیش از استخدام یا طرح پیشنهاد همکاری، بررسی می­‌کنند، افزوده می­‌شود. نزدیک به ۶۸% کالجهای آمریکایی بررسی شده در یک پژوهش، گزینش افراد با استفاده از رسانه­‌های اجتماعی را تایید کرده‌­اند. علاوه بر این، در مطالعه‌­ای مشابه که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، ۷۰% از استخدام­‌کنندگان، استفاده از این رسانه‌­ها را تایید کردند و ۵۷% نیز اطلاعات مشاهده شده را عامل رد شخص مورد نظر اعلام کردند. با این اوصاف، برای حفظ بهترین موقعیت ممکن چه باید کرد؟

عکس پروفایلتان حتما حرفه‌­ای به نظر برسد و سایر عکسهایی که از خود در رسانه‌­های اجتماعی به اشتراک می­گذارید، حس خوبی داشته باشند. کسانی که از این شبکه­‌ها برای بررسی صلاحیت افراد استفاده می­کنند، به دنبال اطلاعات منفی می­گردند؛ شکایت از کارفرما یا موکل کنونی، توهین به افراد و شخصیت‌ها، یا تصاویری که به مذاق دیگران خوش نیایند؛ چنین مواردی نباید در حسابتان دیده شود. همچنین، به یاد داشته باشید که پرهیز از انتشار محتوایی که ممکن است بعدا باعث پشیمانی شود، بهتر از پاک کردن است؛ اطلاعات منتشر شده در اینترنت، هیچ وقت واقعا پاک نمی­‌شوند؛ همیشه متخصصانی هستند که می‌­دانند اطلاعات مورد نظر را چگونه پیدا کنند.

مورد دیگری که در رسانه‌­های اجتماعی باید پرهیز کرد، اخبار ساختگی (fake news) است. همیشه به خاطر داشته باشید که به دلیل ماهیت این رسانه­‌ها، هر کسی می­تواند هر خبری را منتشر کند؛ هر چه هم آب و تابش بیشتر، بهتر! مراقب نظرهای شخصی افراد باشید؛ هرگز نمی­‌دانید آیا اشخاص واقعی هستند یا هویت پوششی دارند. اگر هم عنوان خبر عمدا به گونه­ای تحریک‌­آمیز نوشته شده باشد، احتمال وجود نیم­‌کاسه‌­ای زیر کاسه وجود دارد. از این رو، پیش از بازانتشار اخبار از درستی آنها مطمئن شوید و از انتشار آنچه ممکن است واکنش‌های احساسی دیگران را برانگیزد، بپرهیزید.

حفظ اخلاق

شاید پیش آمده باشد که عکس جالبی را بینید و بخواهید در صفحه خود بازنشر کنید. مواظب باشید! وجود هر گونه محتوایی در فضای مجازی به معنی قانونی بودن انتشار مجدد آن نیست؛ ممکن است مرتکب نقض قوانین حقوق مالکیت معنوی شوید؛ اگر مالکیت شخصی بر عکس مورد نظر هنوز پابرجا باشد، انتشار دوباره آن، نقض قانون است. این مورد به ویژه در پینترست (Pinterest) صادق است؛ مالک عکس می‌­تواند حذف آن را از حسابتان درخواست کند. در صورت تکرار چنین خطایی، پینترست حسابتان را غیرفعال خواهد کرد.

امروزه با وجود قوانین حاکم بر اینترنت، موارد استناد وکلا به محتواهای منتشر شده در فضای مجازی، حتی اگر قبلا پاک شده باشند، روز به روز در حال افزایش است.همان گونه که پیشتر اشاره شد، هیچ چیزی در اینترنت کاملا پاک نمی­شود و در صورت ورود متخصصان تحقیقات پلیسی، مواردی فاش می­شود که فکر می­کردید برای همیشه از میان رفته­اند. این روزها، پس از وقوع جرم و جنایت، یکی از نخستین مواضع جستجوی پلیس و وکلا به دنبال شواهد، حسابهای رسانه­‌های اجتماعی اشخاص است. اطلاعات موثق و محکمه‌­پسند در دادگاه پذیرفته می­‌شوند.

با وجود آنچه گفته شد، شرایط برای وکلا بسیار حساس است؛ آیا اطلاعات کسب شده از رسانه­های اجتماعی طرف دیگر پرونده، نقض حریم خصوصی نبوده است؟ آیا اطلاعات مورد نظر بدون نقض اصول اخلاقی به دست آمده است؟ آیا وکیل مرتکب نقض مقررات محرمانگی نشده است؟ از این دست پرسشها بسیار است و با توجه به جوانی موضوع فضای مجازی نسبت به فضای واقعی، اطمینان از درستی هر یک از این موارد مستلزم بررسی موردی است. تدوین قوانین فراگیر قطعا مستلزم گذشت زمان زیاد و فرونشستن تلاطم معضلات مربوطه است. به این ترتیب، اگر نمی‌­خواهید به دردسر اطلاع عموم از موضوعی خاص بیفتید، بهتر است آن را در رسانه‌­های اجتماعی فاش نکنید.

پایان سخن

اگرچه رسانه­‌های اجتماعی، ابزاری برای حفظ ارتباط با دوستان و خویشاوندان در دوران دیجیتال زندگی بشر است و فاقد قانون به نظر می­‌رسد اما این بی­قانونی، کاملا ظاهری است. به یاد داشته باشید که هر کسی می­‌تواند هر آنچه را منتشر می­‌کنید، ببیند؛ هرگز نمی‌­دانید که بینندگان محتواهای شما چه کسانی هستند و چه منظوری دارند.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا