مزایای نظام آموزشی کانادا – ۱

در ادامه پست‌های پیشین درباره مهاجرت به کانادا، سرکار خانم دکتر شیخی به توضیح نظام آموزشی این کشور و یک شیوه هوشمندانه برای مهاجرت خانواده‌ها پرداخته‌اند.

کانادا هر ساله در معرفی بهترین کشورها از نظر نظام آموزشی در مقطع مدارس، به ویژه مدارس ابتدایی در طی دهه گذشته به صورت دایم جزو ۵ کشور اول و بعضا جزو ۱۰ کشور اول بوده است.

حقوق کودکان

در این کشور، کودکان دارای حقوق و امتیازات ویژه و کمک‌های مادی و معنوی بسیاری برای والدین جهت تربیت و تحصیل آنها هستند که در پست مربوط به زایمان در کانادا و اخذ تابعیت کانادا برای فرزند، مزایا و امکانات مادی و معنوی دولتی برای پرورش و آتیه­‌ی کودک توضیح داده خواهد شد.

در کانادا، کودکان بیشتر در قلمرو قوانین حمایتی تحت اختیار دولت و جامعه، و به عنوان آینده‌­سازان کشور مطرح هستند تا صرفا فرزند یک خانواده و تحت اداره و اختیار پدر و مادر. حتی پدر و مادر می­‌بایست قوانین راجع به کودکان را به جد و جهد رعایت کرده و در غیر این صورت منتظر عواقب آن باشند.

مثل معروفی بین کانادایی‌ها هست که می­‌گویند در کانادا اول کودکان، بعد زنان شهروند درجه­‌ی یک محسوب و از اهمیت ویژه برخوردار هستند.

نظام آموزشی مقدماتی

علاوه بر این امتیازات، طراحی نظام آموزشی مبتنی بر روحیه و سلایق و علایق کودکان امروز و آموزش آنها با متدهای نوین امروزی، یکی از ویژگیهای برجسته‌­ی نظام آموزشی در کانادا است که کاملا متفاوت از نظام آموزشی در کشورهایی چون ایران است. تجربه‌­ی مدرسه فرزندم در ایران و ترکیه و کانادا، کاملا گواه بر این مساله برای من بود که نظام آموزشی در کانادا، منطبق بر روحیه و شخصیت نوجوانان امروزی، به ویژه در استفاده از تکنولوژی و مبتنی بر کمترین اجبار و در کنار آن بیشترین بهره‌­وری است.

نظام آموزشی در کانادا به چندین مقطع تقسیم می­‌شود که در این پست، نظام آموزشی ابتدایی تا دبیرستان و پیش از دانشگاه ارایه خواهد شد و در پست جداگانه‌­ای، نظام آموزشی دانشگاهی و به علاوه تمام مطالب از زاویه‌­ی مهاجرت به کانادا ارایه خواهد شد. به مانند بسیاری از کشورها، مهدکودک در کانادا اجباری نیست و والدین می­‌توانند برای نگهداری فرزندان، از مهدکودک‌های دولتی و خصوصی استفاده کنند. معمولا دانشجویان بین‌­المللی و کسانی که امکان مالی بالا ندارند، از مهد کودک دولتی استفاده می‌­کنند که می‌­بایست از چند ماه قبل، اقدام به ثبت نام نمایند.

همینطور بعد از مهد، پیش‌­دبستان که در بعضی استانها، یک و در بعضی، دو سال و به اصطلاح پیش ۱ و ۲ می­باشد اما اجباری نیست. بعد از این مقطع، کودکان آماده­‌ی رفتن به مدارس هستند. مقاطع تحصیلی در کانادا، شامل ابتدایی ۶ سال و راهنمایی ۲ سال و دبیرستان ۳ و در بعضی استان‌ها ۴ سال است. (رشته‌­های تحصیلی در دبیرستان و نحوه‌­ی ورود به دانشگاه نیز در پست دوم توضیح داده خواهد شد.)

مدارس در این کشور به مدارس دولتی – که برای افراد مقیم و فرزندان دانشجویان بین‌­الملی و شهروندان این کشور رایگان است – و مدارس خصوصی که معمولا دارای شهریه­‌ی بالا است تقسیم می‌­شود. این شهریه بین ۱۴ تا ۱۶ هزار دلار کانادا است. مدارس از نیمه شهریور (September) شروع و تا آخر خرداد (June) ادامه دارند.

مهاجرت از طریق تحصیل فرزند

از باب مهاجرتی، دانستن اطلاعات مفید درباره­‌ی نظام آموزشی علاوه بر این که مورد استفاده‌­ی تازه مهاجرین قرار می­‌گیرد و در برنامه‌­ریزی مهاجرتی برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت، در سال‌های اخیر از بعد دیگری نیز مورد توجه بوده است. در سال‌های اخیر، ثبت نام فرزندان در مدارس کانادایی به عنوان یک راه حل دو مرحله‌­ای جهت مهاجرت برای برخی خانواده‌­ها و وکلای مهاجرت که امکان مهاجرت از طرق دیگر را نداشته‌­اند و یا به دنبال رایزنی و ارزیابی اولیه برای اقدام به مهاجرت دایم بوده‌­اند مورد استفاده قرار گرفته است.

بدین ترتیب که با ثبت نام فرزند در یک مدرسه‌­ی خصوصی و واریز شهریه، مادر فرزند که امکان حضور با او به عنوان همراه را دارد، می‌­تواند وارد خاک کانادا شده و پدر خانواده با ویزای توریستی، امکان سرزدن و حتی ماندن به مدت ۶ ماه در خاک کانادا را خواهد داشت. طبیعی است در چنین وضیتی نه مادر حق کار دارد و نه پدر امکان استقرار دایم و کار راخواهد داشت و ادامه این روش با توجه به هزینه بالای تحصیل و زندگی به جهت وضعیت دلار و ریال به مدت طولانی برای بسیاری خانواده‌­ها امکان نخواهد داشت.

برای بسیاری از وکلا، این روش به مثابه شروعی برای ادامه روند اقامت دایم خواهد بود. به همین منظور به مادران چنین فرزندانی در وهله اول توصیه و کمک می‌­شود تا با ثبت نام و قبولی در یک کالج یا دانشگاه و حتی پیدا کردن کار بتوانند از مزایای دانشجوی بین‌­المللی بودن و تحصیل فرزند در مدارس دولتی و رایگان استفاده کنند. به علاوه، در صورت دانشجو بودن مادر،  امکان اخذ اجازه‌­ی کار برای پدر و اخذ ویزای کاری وجود خواهد داشت و بر این اساس، وی قادر به اقامت طولانی و بدون ویزای توریستی در خاک کانادا خواهد بود.

همین شیوه سرآغاز اخذ اقامت دایم کانادا برای این خانواده خواهد بود که در پست دوم (هفته‌­ی آینده) مربوط به نظام آموزشی کانادا به تفصیل درباره‌­ی آن توضیح داده خواهد شد.

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا