۱۰ قاعده برتر برای موفقیت وکلا

وکیلی آمریکایی از خانواده‌ای که تا دو نسل قبل همگی وکیل بوده‌اند، ماحصل تجربه حرفه‌ای خود را در 10 قاعده خلاصه کرده است.

به عنوان یک وکیل نسل سومی، بخش عمده عمرم را یا به انجام وکالت گذرانده‌­ام یا در خانه و دور میز شام، درباره وکالت شنیده‌­ام. من به مدت ۲۷ سال در ایالت کارولینای شمالی وکالت کردم و در سال ۲۰۰۴ بازنشسته و به مشاوره حقوقی مشغول شدم. در سال ۲۰۱۶ به ایالت اورگن (Oregon) نقل مکان کردم و به دلیل الزام قانونی پروانه وکالت برای یک پیشنهاد کاری مشاوره تمام وقت، تصمیم گرفتم در آزمون کانون وکلای ایالت اورگن شرکت کنم.

آزمون را با موفقیت گذراندم و پروانه وکالتم را گرفتم اما پیشنهاد کاری مورد نظر به نتیجه نرسید. تصمیم گرفتم که کار مشاوره‌­ام را با تمرکز بر خود وکلا ادامه دهم. هر چه باشد، وکلا دارای مجموعه مهارتهایی منحصر به خود و البته، مجموعه مشکلاتی ویژه خود هستند که فقط خودشان درک می­‌کنند. همزمان با آماده شدن برای آزمون، به سا‌ل‌هایی که صرف وکالت خانواده و مشاوره به شرکت‌ها و همکاری با وکلا و موسسات حقوقی کرده بودم، می­‌اندیشیدم.

اکنون که به گذشته نگاه می­‌کنم، بسیاری از چالش‌ها و مشکلات آن روزگار، روشن و شفاف می­‌شوند. ما زنده‌­ایم که زندگی کنیم و برای نهایت خوشبختی ممکن تلاش کنیم. از این رو در ادامه، برخی از دستاوردهای تجربی خود را درباره حرفه وکالت – و زندگی به طور کلی – که ممکن است به خوشبختی و موفقیت وکلا بیانجامد، برایتان فهرست می­‌کنم.

زندانی گذشته خود نباشید

آنچه در زندگی بر سرتان آمده است، مصیبت نیست، درس است. ما زندانی خود هستیم و کلید زندان در ذهن خودمان است. خود را با رویدادهای دردناک یا ناخوشایند گذشته، شکنجه نکنید. شما، قربانی نیستید، پس نقش قربانی را بازی نکنید! رهبران و برندگان واقعی، آنچه روی داده است را می­پذیرند و به راه خود ادامه می­دهند. با این حال، باید درس بگیریم و رفتاری را که موجد نتایج ناخوشایند شده است، تکرار نکنیم. این رویکرد، به ویژه برای وکلای پا به سن گذشته که تجربه­‌های فراوانی کسب کرده­اند، مهم‌­تر از جوانان است.

آنچه از دهان بیرون می‌­آید، بسیار مهم‌­تر از آنچه فرو می­‌رود است

متخصصان تغذیه می­‌گویند شما آن چیزی هستید که می­‌خورید، و جهت پرهیز از احساس افسردگی، بی­قراری، یا عصبانیت، مردم را از خوردن و نوشیدن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های ناسالم برحذر می­‌دارند. هنگام ناراحتی ممکن است حرفی بزنیم که پشیمانی به بار آورد. تغذیه بد یا بیش از اندازه موجب حال بد می­شود و حال بد باعث حرف نسنجیده می­شود و حرف نسنجیده، حال را بدتر می­‌کند. حال بد، اشتهای اغلب افراد را تحریک می­‌کند؛ کسی که افسرده، تحت فشار روحی، یا عصبانی است، به خوردن و یا نوشیدن ناسالم و یا مفرط روی می‌­آورد که خود موجب بدتر شدن حالش می­‌شود و این چرخه حال بد و تغذیه بد همیشه تکرار می­شود. از این رو، با دقت در آنچه فرو می‌­دهبد، از درستی آنچه ممکن است بیرون آید، اطمینان حاصل کنید.

مردم شما را برای تندرستی و خوشبختی، بیش از دارایی‌تان تحسین می­‌کنند

قدری بی‌اندیشید! چه کسانی را بیش از همه تحسین می­‌کنید؟ هدف از این بازی که زندگی نامیده شده است، چیست؟ مردن با بیشترین اسباب­‌بازی‌­ها یا بیشترین دوستان؟ ثروت و دارایی، اعتیادآور است؛ هرگز سیر نخواهید شد. اگر تندرست و دلشاد باشید، ثروت به شکل دلخواه به سویتان روان خواهد شد. با وجود تندرستی و خوشحالی، ثروت، پدیده­ای نسبی می­‌شود، در غیر این صورت، دریای پول و طلا هم عطشتان را فرو نخواهد نشاند. جای ثروت واقعی در حساب بانکیتان نیست. ثروت واقعی را در قلبتان جستجو کنید.

۱۰ دقیقه در روز بدون فکر کردن فقط نفس بکشید

یکی از متداول­ترین مشکلات مشترک وکلا، تفکر بیش از اندازه است. شاید بزرگترین مشکل! ما وکلا در تمام طول تحصیل و کارآموزی و حتی اشتغال، برای تفکر، تحلیل، پیش­‌بینی، و پرهیز از مشکلات تربیت می‌­شویم. مشکل از جایی آغاز می­شود که ما عاشق تفکر می­شویم و این عشق بیست و چهار ساعته در هفت روز هفته، طاقت‌فرسا می­‌شود. ۱۰ دقیقه در روز رابطه خود را با همه دنیا قطع کنید و به هیچ موضوعی فکر نکنید. فقط نفس بکشید و بر دم و بازدمتان متمرکز شوید. به این ترتیب، مغزتان فرصت تمدد و تجدید قوا پیدا می­کند و احساس بهتری خواهید داشت.

وکلا، بیش از موفقیت، برای صداقتشان تحسین می­‌شوند

همه ما با وکلای پرخاشگر، مهاجم، ناخوشایند، و به زبان ساده، دوست­‌نداشتنی مواجه شده‌­ایم. ممکن است مردم از این گونه وکلا خوششان نیاید یا حتی از آنها بترسند اما قطعا هیچ کس تحسینشان نمی­‌کند. همیشه به هنگام تعامل با همکاران، موکلان، و دادگاه به دقت فکر کنید؛ ببینید ترجیحتان کدام است؛ آیا می­خواهید به دلیل صداقت و درستکاری مورد تمجید همگان قرار بگیرید یا به خاطر اخلاق ناپسندتان از شما بترسند؟

توازن در زندگی را رعایت کنید

سال‌ها پیش، یک شریک با تجربه مرا نصیحت کرد که «برای موفقیت، بر سه چیز تمرکز کن: حرف‌ه­ات، خانواده‌­ات، و ایمانت.» اکنون، با همه آنچه که خودم و پدر و پدربزرگانم در این حرفه آموخته و در زندگی تجربه کرده‌­ایم، می­‌گویم برای موفقیت باید بر سه چیز دیگر تمرکز کرد: تندرستی یا سلامت بدن، عافیت جان یا اندیشه و عواطف، و خانواده. رعایت اعتدال در انجام کار و رسیدگی به خود و خانواده، رمز پیروزی است. به یاد داشته باشید که منابع، همیشه محدود هستند و زمان و سلامتی، دو منبع اساسی زندگی هر فرد هستند.

جیمز گری رابینسون

هیچ چیز قدرتمندتر از کلام مهرآمیز نیست

همیشه می‌­توانید بدون ایجاد تنفر، منظورتان را بفهمانید و به مقصودتان برسید. تاثیر عسل در جلب توجه و علاقه موکلان بالقوه، بسیار بیشتر از زهر مار است. طی سالهای اخیر، رویه غریبی میان وکلای جوان باب شده است که با هر ناملایمتی، یکدیگر را تهدید می‌­کنند و به بهانه عدم رعایت شان وکالت، از یکدیگر شکایت می­‌کنند. چنین برخوردهایی مضحک است. وکلا برای تفهیم خود به یکدیگر، نیازی به تهدید و خشونت ندارند بلکه همه مهارت‌های تحلیلی و استدلالی و زبانی لازم را طی تحصیل و کارآموزی فراگرفته‌­اند.

به استقبال تغییر بروید

تغییر خوب است. تغییر به معنی رشد است. روسای جمهور و مدیران اجرایی کشور را حداقل هر هشت سال عوض می‌­کنند. هر بار تغییری روی می­دهد و فرصتی دست می­دهد. فرصت‌های نهفته در تغییرات را کشف کنید. مقاومت نکنید. باید از موسسه حقوقی محل کارتان استعفاء دهید یا حوزه فعالیت خود را تغییر دهید؟ چه بهتر! هنگامی که در کارتان به بن­بست می‌­خورید، مشخص است که چیزی باید تغییر کند. شاید نیاز به شریکی جدید داشته باشید، حوزه فعالیت دیگری را برگزینید، یا کلا حرفه وکالت را کنار بگذارید. اغلب درس‌هایی که ما وکلا می­گیریم، در جهان کسب­‌وکار هم ارزش دارند و در هر حوزه­ای کاربرد دارند.

اگر احساساتتان را مهار نکنید، آنها مهارتان می­‌کنند

اغلب مردم نمی‌­دانند ذهنشان چه قدرتی دارد و با این قدرت، چه کارها که نمی‌­توانند! اگر بر رویدادها و اندیشه­‌های مثبت تمرکز نکنید، افکار و چه بسا پیشامدهای منفی هجوم می­‌آورند. متاسفانه، این ویژگی کار ما وکلاست که همیشه بدترین شرایط و حالات و پیامدها را تصور می­کنیم. شاید برایتان جالب باشد که افراد موفق، برعکس بر وقوع بهترین و خوش­بینانه‌­ترین پیش‌­بینی­‌ها متمرکز می‌­شوند. قبول دارم که در صورت فشار روحی، عصبانیت، یا افسردگی، تمرکز بر تصورات مثبت، دشوار است اما شاید تنها راه درمان عامل یا عوامل موجد فشار روحی، عصبانیت، یا افسردگی، همین باشد.

اجازه بدهید یادآوری کنم که در صورت ابتلاء به افسردگی بالینی، بهتر است به متخصص مراجعه کنید. مشکلاتی که زمینه جسمانی دارند، با مثبت‌­اندیشی درمان نمی‌­شوند.

وکیل بودن، موهبتی ارزشمند است

به یاد داشته باشید که حرفه وکالت را انتخاب کرده‌­اید! کسی مجبورتان نکرده بود. موارد بسیاری پیش می‌­آید که فکر می‌­کنیم در زندان یا حتی بدتر از آن، در جهنم محبوس شده‌­ایم اما بدانید که فقط باید نهایت تلاش خود را به خرج دهید. همین کفایت می‌­کند. اگر برای وکالت ساخته نشده‌­اید، می­‌توانید به کار دیگری بپردازید اما اگر در وکالت خوب هستید ولی لذتی نمی‌­برید، باید نظم ساختار ذهنی و جهت افکارتان را بهبود دهید. هنگامی که اوضاع وخیم می‌­شود، باید سپاسگزار باشید. شاکر بودن به وقت پیروزی در پرونده‌­ای مهم، آسان است. شخصیت و درستکاری شما وقتی جلوه می­‌کند که اوضاع نامساعد باشد.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا