۱۶ قانون مضحک

قانون را برای تنظیم روابط اشخاص تدوین می‌کنند. زمان بر این روابط تاثیر می‌گذارد. در صورت عدم تجدید نظر مستمر در قوانین، مشاهده مواردی مانند آنچه در این پست می‌خوانید، بعید نیست.

هنوز در بسیاری از ایالت‌های آمریکا، قانون‌هایی وجود دارد که هرچند اجراء نمی­‌شوند ولی در صورت اقامه دعوی، قابل رسیدگی هستند. اغلب این قوانین، ریشه در علل تاریخ گذشته دارند و امروزه دیگر مضحک به نظر می‌­رسند. در ادامه، ۱۶ قانون مهمل از کتاب قوانین ایالتی تگزاس را می‌­خوانیم که نه تنها لغو نشده‌­اند بلکه به استنادشان می­‌توان علیه دیگران، طرح دعوی کرد.

اعضای بدن و فعالیت‌های جسمانی

 • فروش اعضای بدن

بر اساس ماده ۴۸.۰۲ قانون کیفری تگزاس، فروش اعضای بدن، مغایر قانون است. هرچند امروزه، اهدای عضو، دیگر نیازی به تفکر و تردید ندارد ولی فروش چشم، قلب، کلیه، کبد، ریه، پوست و سایر اندام‌ها و بافت‌ها، غیرقانونی محسوب می­‌شود. با این وجود، فروش خون و مو، از این شرط مستثنی است.

افرادی که اعضای بدنشان را بفروشند، مجرم مرتکب جرم کلاس الف (A) شناخته می­‌شوند و در صورت قطعی شدن محکومیت، به حداکثر یک سال حبس و یا جریمه نقدی تا حداکثر ۴.۰۰۰ دلار مجازات می‌­شوند. خوب است بدانید، همین مجازات برای خریداران نیز تعیین شده است.

 • پابرهنه در ملاء عام

بدون کسب اجازه از مقامات مربوطه، پابرهنه پیاده راه رفتن در برخی شهرهای تگزاس، جرم است. به منظور رعایت قوانین بهداشتی و زیبایی ظاهری این شهرها، شهروندان در صورت تمایل به پابرهنه راه رفتن باید مجوزی را به ارزش ۵ دلار خریداری کنند. با پرداخت این هزینه، می‌­توانند پابرهنه در سطح شهر راه بروند.

خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها

 • دائره­‌المعارف بریتانیکا

از آنجا که در یکی از چند ده جلد این دائره‌­المعارف، دستور تهیه آبجو نگاشته شده است، ایالت تگزاس، مالکیت کل دائره‌­المعارف را مغایر قانون تشخیص داده است. قانونگذاران این ایالت مخالف آبجوسازی خانگی بوده‌­اند و بنابراین کشف بریتانیکا در منزل، عملا می‌­تواند به جریمه نقدی و یا حبس منجر شود.

 • نوشیدن در حالت ایستاده

در شهر لفرز (LeFors) ایالت تگزاس، نوشیدن بیش از ۳ جرعه (نوشیدن یا بلعیدن) آبجو در حالت ایستاده، مغایر قانون است. متاسفانه، تقریبا هیچ اطلاعات موثقی از دلیل وضع این قانون در دست نیست.

 • خوردن زباله همسایه … البته بدون اجازه

خوردن زباله همسایه در تگزاس، بدون کسب اجازه، جرم محسوب می­‌شود. در صورت ارتکاب، همسایه می‌­تواند بابت نقض حریم خصوصی و سرقت اموال، اقامه دعوی کند.

 • پنیر در روز یکشنبه

در برخی شهرهای ایالت تگزاس، فروش پنیر لیمبرگر (Limburger) در روزهای یکشنبه، اقدامی غیرقانونی و ممنوع است.

قوانین اشخاص و حیوانات

 • دوشیدن گاو دیگران

دوشیدن گاو دیگران هم مانند خوردن زباله همسایه ممنوع است. کتاب قانون کیفری تگزاس به صراحت بیان می­‌کند که مجازات چنین عملی حداکثر ۱۰ دلار جریمه است. طبق قوانین جاری این ایالت، این عمل، سرقت اموال شخصی محسوب می­‌شود.

 • عدم شلیک به گاو وحشی… البته از طبقه دوم هتل

شلیک به بوفالو از طبقه دوم هتلها، عملی غیرقانونی در تگزاس است. در روزگاری که گله­‌های بوفالو چنان فراوان بودند که هر از گاهی خیابانهای شهرهای این ایالت را زیر پاهایشان به لرزه درمی‌آورندند، شاید این قانون، چندان عجیب نبوده باشد اما این روزها دیگر بوفالویی نمانده است که بخواهد به شهر نزدیک شود.

 • هشدار ۲۴ ساعته

طبق قوانین تگزاس، کسانی که برای ارتکاب به جرم و جنایت نقشه می­‌کشند و برنامه­‌ریزی می­کنند، موظف هستند قربانی یا قربانیان خود را ۲۴ ساعت زودتر به صورت کتبی یا شفاهی مطلع کنند. این قانون به عنوان تلاشی برای پیشگیری و کاهش جرایم وضع شده است.

 • معاشقه

معاشقه با استفاده از «چشم یا دست» در شهر سن­انتونیوی تگزاس مغایر قانون است. این قانون، شامل حال هم آقایان و هم خانم‌ها می­‌شود.

 • ازدواج

ازدواج در ایالت تگزاس تابع قانون ازدواج عرفی / غیررسمی (common law marriage) است. بنا بر این قانون، ۲ شخص علاقمند به یکدیگر که سنشان بیشتر از ۱۸ سال باشد و نسبت خویشاوندی با یکدیگر نداشته باشند، در صورت ۳ مرتبه اعلام علنی ازدواجشان، زن و شوهر قانونی شناخته می­شوند.

متفرقه

 • برف­‌پاک‌­کن شیشه جلو بدون شیشه

در حالی که رانندگی با خودروی بدون شیشه در تگزاس مجاز است و مغایرتی با قانون ندارد، رانندگی با خودروی بدون برف­‌پاک‌­کن شیشه جلو ممنوع و اقدامی غیرقانونی است.

 • حق تقدم

مطابق قوانین تگزاس، هنگامی که دو قطار در تقاطع ریل‌هایشان به یکدیگر نزدیک شوند، هر دو ملزم به توقف کامل هستند و تا عبور قطار دیگر از تقاطع، اجازه عبور ندارند.

 • نشستن در پیاده‌رو

نشستن در پیاده‌­روهای شهر گلوستن (Galveston) ممکن است بسیار گران­تر از نشستن در گران­قیمت‌­ترین تفریحگاه­های این شهر تمام شود. جریمه این عمل، ۵۰۰ دلار است.

 • نمایش جوراب

در شهرهای دنیسن (Dennison) و بریستل (Bristol) ایالت تگزاس، نشان دادن جوراب، جرم است. مجازات این عمل غیرقانونی، تا یک سال حبس تعیین شده است.

 • گردگیری با گردگیر پر

استفاده از گردگیر ساخته شده از پر برای گردگیری ساختمان‌های عمومی در تگزاس، مغایر قانون است. البته معلوم نیست، غیرقانونی بودن چنین عملی، ناشی از وجود پر در گردگیر است یا خود عمل گردگیری.

امروزه، به اغلب این قوانین می‌­خندیم اما هر یک از آنها می‌­توانند موجب محکومیت به حبس یا جزای نقدی شوند.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا