۸ توصیه به دانشجویان حقوق

وجوه مشترک توصیه‌های برخی از وکلای مدافع سراسر جهان به دانشجویان حقوق

هر موفقیتی در زندگی مستلزم استراتژی است. همزمان با تحصیل در رشته حقوق، باید با مسیر پر پیچ و خم و طاقت‌فرسای منتهی به قله رفیع وکالت آشنا شوید؛ آزمون وکالت منتظر همه علاقمندان این حرفه معتبر است و گذشتن از آن، نیازمند آمادگی لازم و کافی است. سفر دشوار شما، لحظه‌­ای آغاز شده است که تصمیم به تحصیل حقوق و اشتغال به حرفه وکالت برای احقاق حق مردم گرفتید.

ورود به دانشکده حقوق، نخستین گام عملی برآوردن رویای وکالت است. در ادامه به چند نکته مهم که وجوه مشترک توصیه‌­های بسیاری از وکلای مدافع برجسته و موفق سراسر جهان هستند، می­‌پردازیم؛ اگر رعایت این نکات موجب کامیابی این همه وکیل شده است، به احتمال قوی برای شما نیز سودمند خواهد بود.

ذهنیت مثبت

نکته مهم در بدو ورود به دانشکده حقوق، حفظ ذهنیت مثبت است؛ شاید تصور شما از دانشکده حقوق با واقعیت متفاوت باشد؛ استادان، با آنچه در فیل‌مها دیده­‌اید یا از افراد تاثیرگذار شنیده‌­اید، فرق داشته باشند و تحمل فراز و نشیب‌های تحصیل حقوق، تعامل با استادان، و یا رقابت با سایر دانشجویان، دشوار باشد. از همان آغاز باید یاد بگیرید که قدر شرایط را بدانید؛ مهار آنچه را در اختیارتان است، به دست بگیرید و با آرامش به پیش بروید. اگر باور داشته باشید که توانایی لازم برای رسیدن به مقصد را دارید و زمام امور تحت اختیار خود را در دست داشته باشید، می‌­توانید همه تلاشتان را معطوف موفقیت کنید.

کار با برنامه

برنامه کاری یکی از ارزشمندترین دارایی‌هایی است که از آغاز ورود به دانشکده حقوق تا پایان زندگی حرفه‌­ای به کارتان می­‌آید. اولویت‌هایتان را از روز نخست تعیین کنید. چارچوب مطالعاتی خود را در این برنامه مشخص کنید. به تدریج که پیش می‌­روید، متوجه می‌­شوید که برنامه اثربخش مناسب شما چیست؛ تمام توان خود را بر چالش‌های موجود متمرکز کنید. اگر درست برنامه‌­ریزی کرده و به ترتیب اولویت، وقت گذاشته باشید، باید به خوبی از عهده تکالیف و امتحانات برآیید. در غیر این صورت، بلافاصله پس از هر نتیجه نامطلوبی، چه تکلیف باشد یا هر آزمون و امتحانی، پاسخ‌های خود را بررسی کنید و نقاط ضعف‌تان را پیدا کنید. پیشرفت، مستلزم رفع نقاط ضعف است.

منابع مطالعاتی

روی منابع مطالعاتی درست وقت بگذارید؛ کتاب‌هایی که مرجع تدریس و آزمون باشند؛ منابعی که به روز و حاوی جدیدترین الزامات سرفصل‌های درسی مورد نظر باشند. علاوه بر مطالعه منابع معرفی شده توسط استاد مربوطه، حواستان به مراجع مورد استفاده برای آزمون‌های مقاطع بالاتر و آزمون وکالت نیز باشد. حتما منابع خود را با منابع دانشکده‌­های حقوق پیشگام مقایسه کنید. سرعت تحولات در جهان بر روند تغییرات قانونی و تحولات حقوقی تاثیر گذاشته است. اشتغال به وکالت، به ویژه در برخی حوزه‌­های حقوقی، مستلزم همگامی با این تغییرات و تحولات است. به عبارت دیگر، از منابع بین‌­المللی غافل نشوید. هدف شما باید مطالعه، درک، و یادآوری به موقع دانش حقوقی باشد. با این حال، برای موفقیت در آزمون‌های مهمی مانند وکالت، پرداختن به منابع تمرینی که موجب آشنایی و افزایش موفقیت می‌­شوند هم ضروری است.

توجه به سرفصل

از مطالعه دقیق سرفصل‌های هر درس اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب، نه تنها از امکان پاسخگویی به همه آنچه در امتحان پرسیده شود، اطمینان حاصل می­‌کنید بلکه کوله‌­بارتان برای گام نهادن در مسیر سخت وکالت، کامل می‌­شود. در حین مطالعه، متوجه بخشهای دشوارتر می­‌شوید و می­‌توانید با تمرکز و توجه بیشتر از عهده درک موضوع برآیید. اگر سرفصل‌ها را به درستی مطالعه کنید، در جریان امتحانات از دیدن پرسش‌هایی که قبلا هرگز ندیده و نخوانده‌­اید، درمانده نمی‌­شوید. با این همه، فقط برای امتحان درس نخوانید؛ به قول ویکتور هوگو، «هر چه بیاموزید، توشه راه زندگیتان می‌­شود.»

مدیریت زمان

کار امروز را به فردا نیندازید؛ تعلل، طاعون موفقیت است. کارهایتان را پیش از مهلت تعیین شده انجام دهید. دانشجوی حقوق، دریایی از منابع لازم به مطالعه در پیش رو دارد. اگر منتظر شب امتحان شوید، قطعا پشیمان خواهید شد. نگویید که قبلا درس‌هایی را شب امتحانی قبول شده‌­اید؛ شاید نمره گرفته باشید ولی انبوهی از دانش حقوقی را نخوانده‌­اید و روزی، چوبش را خواهید خورد. برای رسیدن به هدف نهایی، هدف‌های کوچک­تر تعیین کنید، در وقت مطالعه، پژوهش، و مرور شرح پرونده که نیازمند تمرکز کامل هستند، همه عوامل حواس‌­پرتی مانند گوشی تلفن همراه و تلویزیون را کنار بگذارید. مدیریت زمان را فرابگیرید زیرا به قدری کار برای انجام خواهید داشت که مطلب نخوانده و کار انجام نداده، هرگز قابل جبران نخواهد بود.

زمان، شاید بزرگ­ترین دارایی ما و در عین حال، گزاف­ترین زیان ما باشد. اگر منضبط باشید و خود را به خوبی سازماندهی و از برنامه کاری خوبی پیروی کنید، موارد تعلل و تاخیر به حداقل خواهند رسید؛ فقط موارد خارج از قدرت و اختیارتان روی خواهند داد. به موقع مطالعه کنید و میزان پیشرفتتان را هر روز ثبت کنید تا دچار مشکلات شب امتحان نشوید. همیشه از برنامه دانشکده و استادان خود جلوتر باشید. اگر درسها را پیشاپیش خوانده باشید، از تدریس استادان بهره بیشتری خواهید برد. اکنون که آغاز تابستان است و نیمسال تحصیلی گذشته به دلیل همه‌­گیری بیماری کرونا، به صورت آنلاین و در خیلی از موارد، رقیق برگزار شد، تاکید می‌­کنیم که شرایط بحرانی هیچ گاه پایدار نیست؛ افراد موفق پس از بحران، کسانی هستند که در طول بحران، به خوبی سرمایه‌­گذاری کرده‌­اند؛ پرثمرترین سرمایه­‌گذاری یک دانشجو، درس خواندن است.

استراحت کافی

با همه آنچه گفته شد، فرسوده کردن خود هم، نتیجه خوشایندی در پی ندارد. اگرچه گاهی باید تا سحر هم بیدار بمانید یا صبح خیلی زود بیدار شوید اما توجه داشته باشید که فشار مستمر، زیان‌بخش است. خواب کافی برای بدن سودمند است و محرومیت همیشگی از خواب کافی، موجب خستگی مفرط روزانه و کاهش راندمان تحصیل و یا کار می‌­شود. علاوه بر این، با تخصیص وقت کافی به خواب شبانه، فرصت لازم برای پردازش اطلاعات کسب شده از مطالعه در طول روز را به مغز خود خواهید داد.

کار گروهی

یک دست، صدا ندارد. هیچ کس به تنهایی هیچ بنای سترگی در طول تاریخ از خود بر جا نگذاشته است. با همکلاسی‌هایتان گروه مطالعاتی تشکیل دهید؛ مباحثات گروهی به درک عمیق‌­تر موضوعات کمک می­‌کنند؛ دیدگاه سایر دانشجویان را می‌­شنوید، ابهاماتتان برطرف می‌­شود، انتقاد می‌­کنید، پاسخ انتقادتتان را می‌­شنوید، توضیح می‌­دهید، توضیحات گوناگون را می­‌شنوید، و در نهایت متوجه می‌­شود که بر موضوع، اشراف پیدا کرده‌­اید و چنان در ذهنتان ثبت شده است که هیچ وقت فراموش نخواهد شد.

آزمون وکالت

آزمون وکالت، نسبت به همه آزمون‌های پیشینتان، آمادگی و تمرکز بیشتری می­‌خواهد. در طول مدت مطالعه برای گذراندن آزمون وکالت، با تعهد و تمرکز بیشتری مطالعه کنید. با مشورت با استادان و وکلای موفق، از درستی و اثربخشی برنامه مطالعاتی‌تان اطمینان حاصل کنید. آزمون‌های آزمایشی و سالهای قبل را تکرار کنید. مثبت بیاندیشید و باور کنید که با کار هوشمندانه، موفقیت حتمی است.

سخن آخر

حکایتی ژاپنی می­‌گوید آهنگری، میخی را محکم نکوبید؛ نعل از سم جدا شد؛ اسب لغزید؛ سوار بر زمین افتاد؛ پیام در سینه قاصد مرد؛ سپاه شکست خورد؛ کشور به اشغال دشمن درآمد! همه مشاغل ارزشمند هستند و پیامدهای تعهد یا تساهل شاغلان هر یک ممکن است بسیار عظیم باشد اما وکالت، حرفه ممتازی است؛ وکالت، نه حرفه بلکه عشق و تعهد به احقاق حق و استقرار عدالت و تحکیم شیرازه جامعه است. هر لحظه به بطالت گذشته و هر خط نخوانده، میخی است که محکم نکوبیده‌­اید و آجری است که از بنیاد بنای رفیع عدالت به یغما داده‌­اید. اگر پا به دانشکده حقوق گذاشته‌­اید و قصد وکالت دارید و وکالت را نه حرفه‌­ای برای امرار معاش بلکه طریقتی برای دادخواهی و تلاش به سوی استقرار عدالت می­‌دانید، از رعایت آنچه وکلای موفق از سراسر جهان توصیه کرده‌­اند، غافل نشوید.

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا