اقامت دائم در شیلی

شیلی برای اقامت علاقمندان به زندگی در این کشور محصور میان رشته کوه آند و سواحل اقیانوس آرام، شرایط آسانی را در نظر گرفته است.

با کسب اقامت دائم شیلی می­توان به مدت نامحدود ساکن این کشور شد و بدون هیچ محدودیتی به کار و فعالیت دلخواه پرداخت.

واجدین شرایط

افراد واجد هر یک از شرایط زیر می­‌توانند برای دریافت اقامت دائم شیلی اقدام کنند:

  1. کسانی که به واسطه ویزای کار به مدت کمتر از دو سال متوالی در شیلی ساکن باشند.
  2. اشخاصی که با ویزای تحصیلی به مدت حداقل دو سال به تحصیلات دانشگاهی در مقاطع ارشد یا دکتری مشغول باشند.
  3. افرادی که حداقل یک سال ویزای موقت داشته باشند.

در موارد یادشده، تسلیم درخواست ظرف مدت ۹۰ روز تا انقضای اعتبار ویزا ضروری است. به همراه درخواست، مدارک تاییدکننده فعالیت جاری متقاضی و لزوم استمرار آن نیز باید پیوست شود. علاوه بر این، متقاضی در طی مدت اقامت کنونی نباید بیش از ۱۸۰ روز از کشور خارج شده باشد.

  • در صورتی که همسر، پسر یا دختر، پدر یا مادر، یا شریک غیررسمی زندگیتان، شهروند شیلی باشد.
  • در صورتی که همسر، پسر یا دختر، پدر یا مادرتان، اقامت دائم شیلی داشته باشد.

مدارک لازم

مدارک لازم برای پیوست به درخواست اقامت، بسته به وضعیت متقاضی، متفاوت است. هرچه مدارک پیوست شده، کاملتر باشند، رسیدگی به درخواست، زودتر انجام می­‌شود. ممکن است برای تکمیل مدارک، مجبور به مراجعه به برخی ادارات یا سازمان‌های عمومی و کنسولگری کشور خود در شیلی شوید. یکی از مهمترین مدارک، گواهی عدم سوء پیشینه، از هر دو کشور متبوع و شیلی است؛ از تاریخ صدور هر دو گواهی نباید بیش از ۹۰ روز گذشته باشد.

کلیه مدارک صادر شده در خارج از شیلی باید مهر تایید کنسولگری شیلی در کشور مبداء و وزارت امور خارجه شیلی را داشته باشند. علاوه بر این، هر کدام از مدارک و مستندات که به زبانی غیر از اسپانیایی یا انگلیسی باشد، باید ترجمه شود. روگرفت کارت شناسایی (ملی/شناسنامه)، عکس متقاضی، و هر مدرک مرتبط با ویزای کنونی شیلی نیز مطالبه می‌­شود. برای موارد ۴ و ۵ فوق­الذکر، بسته به نسبت با شخص تابع یا مقیم شیلی، مدارک و مستندات لازم – مانند سند ازدواج یا شناسنامه و گواهی تولد – متفاوت خواهد بود.

فرایند

در فرایند دریافت اقامت، کلیه مدارک لازم باید تهیه شوند زیرا وب‌­سایت مربوطه، بدون آپلود کامل مدارک، اجازه تکمیل و اتمام فرایند را نمی­دهد. به این منظور، ایجاد «کلید انحصاری» از طریق اداره ثبت احوال یا در دفاتر خدمات دولتی ضرورت دارد. پس از ایجاد کلید و تکمیل کلیه اطلاعات خواسته شده، نوبت به پرداخت هزینه می­‌رسد؛ حدود ۸۳.۰۰۰ پزوی شیلی (حدود ۱۰۰ دلار). در صورت درستی کلیه اطلاعات، گواهی اقامت دائم صادر می­‌شود که بر اساس آن، کارت شناسایی برای خارجیان، صادر خواهد شد.

اقامت دائم، همیشگی است. در صورت رد درخواست، دیگر نمی‌­توان درخواست جدیدی را تسلیم کرد. اگر یک سال متوالی را خارج از کشور بگذرانید، اقامت دائم خود به خود لغو خواهد شد. برای اقدام جهت شهروندی شیلی، باید ۵ سال از تاریخ آغاز اقامت گذشته باشد.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا