اقدامات حقوقی لازم به هنگام همه گیری بیماری کرونا

شرایط اضطراری حاکم بر کشور، بر همه کسب­ وکارها و فعالیتهای اقتصادی و تجاری اثر گذاشته است. مالکان و مدیران ارشد کسب ­وکارها باید مراقب تعهدات ناشی از قراردادهای پیشین خود با شرکای تجاری مربوطه باشند. متاسفانه، شیوع بیماری کرونا، تاثیرات ناخوشایند فراوانی بر همه جنبه‌­های زندگی مردم سراسر

شرایط اضطراری حاکم بر کشور، بر همه کسب­ وکارها و فعالیتهای اقتصادی و تجاری اثر گذاشته است. مالکان و مدیران ارشد کسب ­وکارها باید مراقب تعهدات ناشی از قراردادهای پیشین خود با شرکای تجاری مربوطه باشند.

متاسفانه، شیوع بیماری کرونا، تاثیرات ناخوشایند فراوانی بر همه جنبه‌­های زندگی مردم سراسر جهان گذاشته است و به نظر می‌­رسد که آسیب کسب‌وکارها نیز بسیار سنگین باشد. از این رو، پنج اقدام احتیاطی حقوقی را برای مدیران کسب­‌وکارها به اختصار توضیح داده‌­ایم.

در شرایط کنونی که اغلب دولتها، شرایط اضطراری اعلام کرده و شهروندان را دعوت یا مجبور به زندگی در قرنطینه کرده‌­اند، بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی عادی به حالت تعلیق درآمده‌­اند. اما تجربه بشری از همه­‌گیری‌های پیشین و حوادث فراگیر جهانی، حکایت از بازگشت به اوضاع دارد. برای پرهیز از بروز مشکلات حقوقی و تامین حداکثر منافع در آینده پس از بحران، توجه به موارد زیر را به صاحبان و مدیران ارشد کسب­‌وکارها پیشنهاد می­‌کنیم.

تعهدات قابل و غیرقابل اجراء را تفکیک کنید

به احتمال قریب به یقین، قراردادهای متعددی با طرفهای تجاری خود دارید – از تامین­‌کنندگان مواد خام و اولیه یا عرضه‌­کنندگان خدمات مورد نیاز تا نمایندگان فروش و مشتریان عمده – و در آنها متعهد به اجرای تعهداتی شده‌­اید. هم­اکنون باید قراردادهایتان را بررسی کنید و ببینید شرایط فعلی چه پیامدهایی از نظر اجرای تعهداتتان دارد؛ از عهده کدام تعهدات برنمی­آیید و کدام را می­‌توانید با تاخیر انجام دهید؟

این بررسی نه تنها از جهت حقوقی و تجاری موجب شفافیت برای حداقل خودتان می­‌شود بلکه گام نخست رعایت تعهدات قراردادیتان خواهد بود.

بندهای فورس ماژور را بخوانید

در بسیاری از قراردادها، ماده‌­ای تحت عنوان فورس ماژور / قوه قهریه / قوه قاهره گنجانده می­شود که شرحی از شرایط / اوضاع / حوادث خارجی و غیرقابل اجتناب است که ادامه انجام تعهدات قراردادی را برای هر یک از یا طرفین قرارداد غیرممکن می­کند. علاوه بر این، به چگونگی عمل در صورت بروز چنین شرایطی نیز پرداخته می­‌شود؛ اگر روش یا دستورالعمل پیش­بینی شده این ماده رعایت نشود، از دست رفتن حق بهرمندی از فورس ماژور بعید نیست.

بنابراین، توصیه می­کنیم در اسرع وقت، این ماده از قراردادهایتان را به دقت مطالعه کنید.

تماس بگیرید

از جمله الزامات عمومی مندرج در قراردادهای همکاری، اطلاع‌­رسانی فوری به طرف دیگر قرارداد به هنگام بروز شرایطی است که مانع شما در عمل به تعهدات مربوطه شده است یا خواهد شد. در صورت تاخیر در اطلاع‌­رسانی به موقع، حتی اگر واقعا مسئول بروز مشکلی که مانع اجرای تعهدات شده است، نباشید، چه بسا مسئولیت ایراد و جبران خسارات مربوطه، متوجه شما شود.

بنابراین، حتی به هنگام وجود خطر ناتوانی در عمل به تعهدات قراردادی، باید طرف/های دیگر را کتبا آگاه کنید و در صورت امکان، پیامدهای ممکن را توضیح دهید.

اقدام کنید

دست روی دست گذاشتن، گزینه درستی نیست! شاید پس از این بیماری و پایان شرایط اضطراری ناشی از اقدامات پیشگیرانه دولتها – به ویژه اگر به آرای دادگاه­ها در موارد مشابه پیشین نگاهی بیندازیم – از برخی مسئولیتهای افراد در نقض قراردادهای فی­مابین، چشم­‌پوشی شود اما با این وجود، پیشنهاد می­‌شود طرفین قرارداد، اقدامات لازم را برای کاستن از تاثیر هر گونه خسارات قابل کاهش، به عمل آورند.

به عبارت دیگر، نمی­‌توان تا فروکش کردن طوفان کرونا دست روی دست گذاشت؛ از هر اقدام معقولی در جهت منافع حاصل از اجرای قرارداد و کاهش پیامدهای شرایط اضطراری حاکم، فروگذار نکنید.

با شرایط بسازید

اطلاعات موجود درباره ویروس و بیماری کرونا، از جمله اقدامات مراجع ذی­صلاح در برابر گسترش بیشتر، روز به روز در حال تغییر و به‌­روز­رسانی است. به خاطر داشته باشیم که این بحران بالاخره فروکش می‌­کند و با بهبود اوضاع، دوباره تعهدات قراردادی مورد توجه ذی­نفعان قرار می­‌گیرند و اجرای آنچه قابل اجراء نبود – یا انتظار اجرایش را نداشتند – را مطالبه خواهند کرد.

حصول اطمینان از رعایت مفاد قراردادهای فی­مابین مستلزم اطلاعات به­روز و ساختن با شرایط موجود و اقدام متناسب است. در هر صورت، از مشورت با مشاور حقوقی کسب­‌وکارتان یا وکیل حاذق غافل نباشید.

 

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا