انتخاب وکیل مهاجرت

انتخاب وکیل مهاجرت مستلزم دقت فراوان است؛ مخاطرات بسیاری در راه علاقمندان به مهاجرت کمین کرده‌اند. به قدر کافی تحقیق کنید!

با وجود گزینه­‌های متعدد پیش رو، انتخاب وکیل مهاجرت مناسب، کاری تقریبا طاقت‌فرساست. پیش از تصمیم نهایی، باید عوامل گوناگونی را در نظر گرفت. اغلب مردم نمی­‌دانند که قوانین مهاجرت در کشورهای مختلف به حوزه­‌های گوناگونی تقسیم می­‌شود و علی­رغم تاثیر اغواکننده وب­سایت‌های برخی از وکلا، همه آنها در همه حوزه‌­های مهاجرتی تخصص ندارند. در ادامه، نکات لازم به توجه در مهاجرت به ایالات متحده را بررسی می­‌کنیم.

وکیل

گام اول، حصول اطمینان از پروانه معتبر وکالت وکیل مورد نظر در ایالات متحده است. یافتن پاسخ، دشوارتر از تصور عموم است زیرا وکیل می­‌تواند از هر یک از ۵۰ ایالت آمریکا، پروانه وکالت گرفته و در هر یک از ایالات به وکالت در حوزه مهاجرت اشتغال داشته باشد. مثلا، ممکن است خانم یا آقای وکیلی، از کالیفرنیا پروانه بگیرد ولی در تگزاس مشغول به کار مهاجرت شود. در واقع این رویه، بسیار متداول است.

نخست، بررسی کنید که وکیل مورد نظر از چه ایالتی پروانه وکالت گرفته است. این اطلاعات را معمولا می­‌توان با مطالعه وب­سایت خود وکیل به دست آورد. سپس، باید به فهرست کانون وکلای ایالت مربوطه مراجعه و از اعتبار پروانه وکیل مورد نظر اطمینان حاصل کنید. وکالت امور مهاجرتی خود به ایالات متحده را به هیچ وجه به سردفتر اسناد رسمی نسپارید! این عمل نه تنها غیرقانونی است بلکه تاثیر منفی بر پرونده مهاجرتیتان می­‌گذارد. افراد زیادی ادعای تجربه پیگیری پرونده‌­های مهاجرتی را با هزینه کمتر از وکلای معتبر دارند ولی با وجود صرفه‌­جویی ظاهری مبالغی ناچیز در آغاز کار، موکل در بلندمدت متحمل زیان سنگینی می­‌شود.

حوزه تخصصی

بسیاری از وب­‌سایت‌های حقوقی آمریکایی گمراه‌­کننده هستند؛ ادعای وکیل یا موسسه حقوقی به پوشش حوزه مهاجرت به معنی اشتغال عملی در این حوزه نیست. به نکته مهمی توجه داشته باشید؛ اغلب وب­سایتها، حداکثر حوزه­های حقوقی ممکن را درج می­کنند زیرا وب‌­سایت، ابزاری برای بازاریابی و جلب حداکثر تعداد موکل ممکن است. پس دقت کنید که مهاجرت در صدر فهرست حوزه‌­های تحت پوشش است یا در انتهای فهرست برای کمک به بازاریابی آمده است.

حصول اطمینان از اشتغال عملی وکیل یا موسسه حقوقی مورد نظر در حوزه مهاجرت، گام نخست است. پس از آن باید از نوع و میزان تجربه ایشان در زمینه مهاجرت اطلاعات کسب کنید؛ آیا پرونده مهاجرت هم قبول می­‌کنند یا مهاجرت، حوزه اصلی فعالیتشان است؟ این پرسش، بسیار مهم است. از وکلایی که تخصص مهاجرت ندارند و هر از گاهی پرونده مهاجرت قبول می­‌کنند، بپرهیزید. به قول یک قاضی فدرال، قوانین مهاجرت «از نظر پیچیدگی فقط در برابر قوانین مالی در جایگاه دوم قرار می­‌گیرد و وکیل معمولا تنها کسی است که از عهده این مسیر پیچ در پیچ برمی‌­آید.» در صورتی که مهاجرت، حوزه اصلی فعالیت وکیل یا موسسه حقوقی نباشد، پیامدهای ناخوشایند احتمالی، ارزش به مخاطره انداختن آینده خانواده یا خودتان را ندارد.

جهت اطلاع شما، اهم حوزه‌­های تخصصی مهاجرتی در آمریکا به شرح زیر است:

 • دفاع در برابر اخراج (رای دادگاه مهاجرت به دیپورت شدن)
 • فرایندهای کنسولی (دریافت روادید / ویزا از کنسولگری‌های خارج)
 • اقامت از طریق استخدام
 • اقامت از طریق اعضای خانواده
 • شهروندی (تابعیت)
 • روادیدهای تجاری
 • روادیدهای بشردوستانه (مانند درخواست پناهندگی، درخواست اقامت از طریق قانون خشونت علیه زنان، روادید ویژه قربانیان جنایت، و رواید ویژه قربانیان قاچاق انسان)، و
 • فرزندخواندگی

تخصص وکیل یا موسسه حقوقی در همه موارد یادشده، چندان رایج نیست. مثلا موسساتی وجود دارند که فقط به امور ویزای سرمایه­‌گذاری می‌­پردازند و لاغیر، زیرا وکیل یا وکلای مربوطه به قدری صاحب دانش و تجربه در این حوزه هستند که پرونده را به نتیجه می­‌رسانند. از آنجا که روال دریافت حق‌­الوکاله در این حوزه بر مبنای تعداد ساعت وقتی است که وکیل به رسیدگی و انجام پرونده اختصاص می­‌دهد، تصمیم معقول، سپردن وکالت به وکیل مجربی است که نیازی به ساعت‌ها تحقیق و مطالعه نداشته باشد و به واسطه تجربه و اشراف بر موضوع، به سرعت به نتیجه برسد. تعداد وکلای مجرب در برخی حوزه­‌های تخصصی مانند دریافت تابعیت از طریق فرزندخواندگی، انگشت­شمار است و سایرین، چنین پرونده‌­هایی را به آنها ارجاع می‌­دهند. یک مورد استثناء، دریافت روادید بشردوستانه است؛ متقاضیان بدون سوء پیشینه، در صورت مشکلات مالی و درآمد کمتر از حداقل معین، می­توانند از مساعدت برخی سازمان‌های غیرانتفاعی بهرمند شوند.

گفتگو

پیش از پرداخت هزاران دلار هزینه وکالت مهاجرتی، با وکیل یا موسسه حقوقی گفتگو کنید. در صورتی که از پاسخ به شما طفره بروند، به احتمال قریب به یقین، همکاری اثربخشی نخواهید داشت. به منظور توضیح مسیر پیش رو، پرسش‌هایی را که باید از وکیل بپرسید، فهرست می­‌کنیم:

 1. سابقه اشتغال به وکالت در حوزه مهاجرت؛
 2. نسبت پرونده­‌های مهاجرتی به کل پرونده‌­های پذیرفته شده؛
 3. حوزه تخصصی در امور مهاجرتی؛
 4. وجود موکلانی با پرونده مشابه پرونده شما؛
 5. میزان در دسترس بودن؛
 6. چگونگی حضور در دادگاه مهاجرت یا جلسه مصاحبه در اداره مهاجرت؛ شخصا یا تلفنی؛
 7. چگونگی تماس؛ مستقیم یا از طریق منشی؛
 8. نتیجه پرونده­‌های مشابه پیشین؛
 9. تجربه ارجاع پرونده به هیئت تجدید نظر مهاجرت یا محاکم مشابه؛
 10. برآورد موفقیت در پرونده شما؛ نقاط ضعف مربوطه؛
 11. اطلاعات مورد نیاز برای قبول و رسیدگی پرونده شما؛
 12. چگونگی مفاصا حساب؛

گفتگوی خود را به هیچ وجه به وکیل مورد نظرتان محدود نکنید؛ در صورت امکان، نظر سایرین را نیز درباره وی جویا شوید و از موکلان قبلی وی تحقیق کنید؛ موکلان پیشین، بهترین منبع کسب اطلاعات درباره عملکرد وکیل یا موسسه حقوقی هستند. به نظرات ابراز شده درباره وکیل در صفحات اینترنتی فقط به قدر بخش کوچکی از تحقیقاتتان بها دهید اما به مطالب تخصصی منتشرشده توسط خود وکیل یا نظرات سایر وکلا درباره این مطالب دقت کنید.

تصمیم مهم

انتخاب درست وکیل مهاجرت، چه بسا مهمترین تصمیم زندگیتان باشد. مثالی را تصور کنید؛ بیل، یک آمریکایی است که با کاترینای مکزیکی ازدواج می­‌کند. متاسفانه، کاترینا در کودکی به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شده است و هیچ مدارک قانونی ندارد. یک وکیل کم‌­تجربه شاید بگوید کاترینا می­تواند بدون خروج از ایالات متحده و درخواست اغماض، فقط به واسطه ازدواج با یک آمریکایی، کارت سبز بگیرد اما اشتباه می‌­کند چون کاترینا به طور غیرقانونی از مرز عبور کرده است، واجد شرایط ثبت وضعیت قانونی در داخل خاک ایالات متحده نیست.

اکنون قضیه را کمی پیچیده‌­تر کنیم؛ فرض کنیم هنگامی که کاترینا ۲۳ ساله بوده و ۱۰ سالی از اقامت غیرقانونیش در ایالات متحده گذشته بوده برای دیداری کوتاه به مکزیک برگشته است. به این ترتیب، از آنجا که بیش از یک سال در آمریکا اقامت غیرقانونی داشته، کشور را ترک کرده و دوباره به طور غیرقانونی بازگشته است، باعث «ممنوعیت دائمی» شده است و تا به مکزیک بازنگردد و ۱۰ سال صبر نکند، قادر به درخواست اقامت نخواهد بود. حتی بسیاری از وکلای شاغل در حوزه مهاجرت هم برخی از چنین قوانینی را نمی‌­دانند و اگر هم بدانند، بدون پرسش‌های درست از موکل و اطلاع دقیق از کم و کیف وضعیت وی، شاید اصلا متوجه نقاط ضعف پرونده نشوند.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا