اهمیت آیین‌نامه‌های کاری برای کارفرمایان در جمهوری مالت

با توجه به روند افزایشی ایرانیان علاقمند به تاسیس کسب‌وکار در کشور مالت، به یکی از مهمترین اقدامات ضروری که تاثیری چشمگیر در آینده شرکت دارد، پرداخته‌ایم.

آیین‌­نامه، فرایند عملیاتی از پیش تعیین­‌شده‌­ای است که برای راهنمایی شفاف کارکنان درباره شیوه کار در شرکت تدوین می­‌شود. تدوین آیین­‌نامه طی دهه­‌های اخیر، بخشی مهم از اقدامات شرکت‌های حرفه­‌ای و سازمان­‌یافته شده است؛ این مستندات، خط مشی و راهنمایی لازم برای عملیات روزمره شرکت را در اختیار کارکنان می­‌گذارند و قطب­‌نمایی برای حصول اطمینان از رعایت قوانین و مقررات و روش انجام کار هستند.

قوانین مالت

هم‌­اکنون قوانین مالت، شرکت‌های تاسیس شده در این کشور را ملزم به تدوین آیین­‌نامه نمی­‌کند، با این حال، با توصیه هم وکلا و هم محکمه کسب­وکار، رواج روزافزونی پیدا کرده‌­اند. وجود آیین­نامه برای هر دو گروه کافرمایان و کارکنان سودمند است زیرا با ویژگی‌های زیر، محیط کاری یکنواخت و استواری را پدید می‌­آورند:

 • روشن کردن استانداردهای کاری (از جمله رفتاری، ارزشی و …) مورد انتظار از کارکنان، بدون تکیه صرف بر آموزش؛
 • کاهش میزان نیاز به مصلحت­سنجی درباره روش درست که در بسیاری از مواقع، با توجه به استانداردهای شخصی متفاوت کارفرمایان و کارکنان از جنبه­های گوناگون، عامل بروز اختلاف می­‌شود؛
 • راهنمایی برای تصمیم‌­گیری و مشروعیت دادن به تصمیمات اتخاذ شده؛
 • ایجاد فرایندهای ساده داخلی که مزیتشان در فرایند تصمیم‌­گیری آشکار می‌­شود، زیرا باعث برقراری روش یکنواخت برخورد با موضوعاتی مانند شکایت کارکنان و کاهش توجه خاص به برخی و تبعیض میان افراد می­‌شود؛

مزایا

اعمال آیین‌­نامه­‌ها و دستورالعملهای کاری، با فراهم آوردن مجموعه راهنمای مقرراتی سازمان، به کاهش اختلافات حقوقی و دعاوی قضایی نیز می­‌انجامد. انواع آیین­‌نامه‌­ها موجب افزایش آگاهی کارکنان و کمک به دفاع از خود و عملکردشان در جریان دعاوی گوناگونی مانند اخراج یا مسئولیت می‌­شود. در صورت عدم وجود آیین‌­نامه و دستورالعمل، محاکم رسیدگی کننده به اختلافات، عرف «شخص عادی» را مبنای قضاوت قرار خواهند داد. هنگامی که شرکت، دارای آیین­‌نامه­‌هایی برای رعایت توسط کارفرمایان و کارکنان باشد، محاکم قضایی، پس از حصول اطمینان از رعایت انصاف در تدوین و عادلانه بودن، آن مستندات را مبنای رسیدگی به اختلافات قرار می­‌دهند. آیین­‌نامه‌­های سازمانی به دلیل رویکرد منصفانه در شمول بر همه کارکنان و اغلب موضوعات کاری و مدیریتی، مورد توجه ویژه محاکم هستند.

برخی از آیین­نامه­ها و دستورالعملهای پیشنهادی برای شرکتهای تاسیس شده در مالت به شرح زیر است:

 • برنامه روزها و ساعتهای کاری / حضور و غیاب – یا چگونگی اعمال ساعت کار شناور
 • بیمه درمانی و مزایای شغلی
 • آموزش
 • پیشگیری و برخورد با تعرض یا آزار و اذیت جنسی در محیط کار
 • برخورد منصفانه
 • شکایات و تنبیهات انضباطی
 • امنیت اطلاعات
 • بهداشت و ایمنی
 • رسانه­های اجتماعی

قابلیت اجرای آیین­‌نامه‌­ها مستلزم ارائه و توضیح آنها برای کارکنان کنونی و جدید است؛ این مستندات غیر از مزایای شرح داده شده، نوعی ابزار ارتباطی میان کارفرمایان و کارکنان نیز به حساب می‌­آیند. با توجه به ضرورت تعدیل و اصلاح دائمی آیین‌­نامه‌­ها بر طبق شرایط همیشه در تغییر محیط خارجی و داخلی کسب‌­وکار، برخی شرکت‌های مستقر در مالت به جای در اختیار گذاشتن نسخه­‌های چاپی، از امکانات به روز فناورانه برای آگاه کردن کارکنان خود از توضیحات مربوطه یا آخرین تغییرات استفاده می­‌کنند.

آرای محکمه کسب‌­وکار

نیاز به آیین‌­نامه­‌های اثربخش کاری و سازمانی به دلیل تمرکز بر متداول­ترین امور محیط‌های کاری که در هیچ مرجع دیگری یافت نمی‌­شوند، بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. در واقع، به ویژه در پی طرح دعوایی در سال ۲۰۲۰ از طرف کارمند یک شرکت هتلداری علیه شرکت، دادگاه و محکمه کسب‌­وکار مالت بر اهمیت موضوع تاکید کردند.

در رای این پرونده، محکمه کسب‌­وکار اشاره کرده بود که شرکت طرف دعوی، آیین­‌نامه تعرض / آزار و اذیت جنسی نداشته و در نتیجه، موضوع و پیامدهای مربوطه را مشخص نکرده است. محکمه تاکید کرده بود که اعمال آیین­‌نامه‌­های مرتبط برای پیشگیری از تعرض، چه جنسی یا غیر از آن در محل کار، وظیفه کارفرماست و تا آنجا پیش رفت که آسیب وارد آمده بر کارمند شاکی را ناشی از قصور کارفرما در تدوین چنین آیین­‌نامه‌­هایی دانست. علاوه بر این، بنا بر رای محکمه، کارفرما نباید بیش از حد ملایم باشد و موظف به تدوین و اعمال آیین‌­نامه­ای انضباطی است که به وقت ضرورت و در صورت لزوم برای تنبیه کارکنان خاطی به کار آید.

محکمه کسب­‌وکار در پرونده دیگری که ۱۰ سال پیش از این با موضوع تعرض جنسی مطرح شده بود، وجود و اعمال آیین­نامه تعرض جنسی را خوب دانسته و اشاره کرده بود که مفاد این آیین­نامه باید بهتر به آگاهی کارکنان، به ویژه شاغلان لایه­های پایین­‌تر سازمان که بیشتر در معرض چنین رفتارهایی قرار دارند، برسد.

در پرونده مشابهی که سال ۲۰۱۶ توسط یک کارمند خانم علیه شرکت محل کارش مطرح شده بود، محکمه کسب‌­وکار وجود یک آیین‌­نامه تعرض جنسی را که به خوبی به اطلاع کارکنان رسیده و شرایط لازم برای ترغیب کارمندان به گزارش تعرض‌های احتمالی را فراهم آورده بود، عامل مهم برملا شدن این سوء رفتار دانست.

مبنای قضاوت

بنا بر رویه در حال شکل­گیری که به چند نمونه از آن اشاره شد، بهتر است شرکت‌های مستقر در مالت به منظور نمایش اهمیتی که برای محافظت از کارکنان خود و منافعشان قائل هستند، نه تنها آیین­‌نامه­‌های لازم را به دقت تدوین کنند بلکه با اطلاع­رسانی کافی، زمینه اعمال اثربخش آنها را نیز ممکن کنند.

محکمه در یک پرونده شکایت کارمند از کارفرما در سال ۲۰۱۵، گامی فراتر از نمونه‌­های یادشده برداشت و فقدان آیین­نامه حدود اختیارات کارکنان در استفاده از امکانات فراهم آمده در محل شرکت را که ناشی از قصور کارفرما بود، عامل ایراد آسیب به کارمند اعلام کرد. چنین آیین‌­نامه‌­هایی تا به امضای کارکنان نرسیده باشند، رسمیت پیدا نمی­‌کنند.

برعکس موارد فوق، در دعوای اقامه شده کارمندی علیه شرکت محل کارش در سال ۲۰۱۵، محکمه آیین‌­نامه و دستورالعمل‌های داخلی شرکت، به ویزه ماده ۸ را که به تنبیهات اختصاص داشت، به دقت مورد مطالعه قرار داد؛ این ماده به صراحت، اقدام کارمند را سوء رفتار معرفی کرده و واکنش مقتضی را اخراج فوری دانسته بود؛ سرقت، تعرض، تقلب و اختلاس، و حتی کم‌­کاری کارمند و رضایت‌بخش نبودن عملکردش به تشخیص مدیریت، از مصادیق این ماده بود.

ضرورت تدوین

همه این موارد، نشاندهنده اهمیت تدوین و اعمال دقیق انواع آیین‌­نامه­‌های لازم است. هنگامی که آیین­‌نامه وجود داشته باشد و کارمند امضایش کرده باشد، مبنای قضاوت محکمه قرار می­‌گیرد و محکمه با مطالعه دقیق آن، رای صادر می­‌کند. همان گونه که پیشتر توضیح داده شد اما در صورت عدم تدوین و اعمال آیین‌­نامه، محکمه به عرف رفتاری عادی استناد می­‌کند و چه بسا رای صادر شده، مغایر میل کارفرما باشد.

‌آیین­‌نامه‌­ها را می­‌توان به عنوان بخشی از قرارداد کار، پیوست کرد اما معمولا به صورت کتابچه به هنگام استخدام تحویل کارمند می­‌دهند. حصول اطمینان از تحویل کتابچه آیین­‌نامه‌­ها به هر یک از کارکنان، چه قدیمی یا جدید، و اشراف آنها بر کلیه معیارها، ضوابط، و مقررات مندرج، وظیفه کارفرماست.

با توجه به روند افزایشی ایرانیان علاقمند به تاسیس کسب­‌وکار در کشور مالت، توضیحات و نمونه پرونده‌­های فوق باید ضرورت تدوین آیین­‌نامه­‌های کاری منصفانه را برای پرهیز از بروز اختلاف با کارکنان و کسب عادلانه‌­ترین نتیجه ممکن از دعاوی محتمل، روشن کرده باشد.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا