تبدیل تهدید به فرصت

در هر تهدیدی، فرصتی نهفته است؛ نهادهای داوری بین‌المللی مستقر در امارت از شرایط ناشی از کرونا برای ارتقاء جایگاه جهانی خود بهره می‌برند.

همه­‌گیری بیماری کرونا، تاثیرات ناخوشایندی بر جهان گذاشته است. با وجود شرایط حاکم کنونی، همه کشورها به منظور حفظ یا راه‌­اندازی مجدد عملکرد عادی سیاسی و اداری و اقتصادی خود، تمهیداتی را اندیشیده و اجراء کرده‌­اند.

هرچند در پست‌های پیشین به برخی تدابیر کشورهای همسایه پرداخته‌­ایم اما با توجه به روال متعارف برخی شرکت‌های ایرانی در تعامل با شرکت‌های خارجی که در قراردادهای فی­مابین، مرجع حل اختلافات خود را نهادهای داوری مستقر در امارات تعیین می­‌کنند، در ادامه به اقدامات صورت گرفته توسط نهادهای داوری این کشور برای پرونده‌­های جاری و آتی، و چگونگی استفاده از شیوه‌­های پیشرفته فناورانه جهت تسهیل روند داوری و تبدیل تهدید کرونا به فرصتی برای ارتقاء جایگاه جهانی خود، می‌­پردازیم.

بنا به تایید هیئت وکلای داوری دبی، هم­اکنون همه نهادهای اصلی داوری این امارت دایر و فعال هستند و کلیه امور مربوط به رسیدگی به پرونده‌­های ارجاعی را از طریق درگاه‌­های آنلاین انجام می‌­دهند. نمایندگان حقوقی یا وکلای شرکت‌ها می‌­توانند از طریق این درگاه‌­ها، پرونده مربوطه را پیگیری کنند.

داوری بین­‌المللی دبی و تجاری ابوظبی

مرکز داوری بین­‌المللی دبی (DIAC) در تاریخ ۲۶ مارچ ۲۰۲۰ (۷ فروردین ۱۳۹۹)، امکان ارجاع پرونده‌­های جدید داوری از طریق درگاه و تسلیم مدارک و مستندات لازم برای پرونده­‌های جاری از طریق ارسال ایمیل به مدیر منصوب شده برای پرونده مورد نظر را در وب­سایت خود اعلام کرد. به عبارت دیگر، این نهاد داوری، رسیدگی به پرونده‌­ها را تایید ولی روش تعامل را به صورت آنلاین تعریف کرد. به همین ترتیب، مرکز مصالحه و داوری تجاری ابوظبی (ADCCAC) هم دایر و از طریق وب­سایت و مرکز تماس تلفنی خود، پاسخگوی مراجعان هستند.

داوری دبی-لندن

اخیرا، مقامات نهاد مشترک مرکز مالی بین‌­المللی دبی – دادگاه داوری بین­المللی لندن (DIFC-LCIA)، یکی از نهادهای داوری مستقر در مناطق آزاد بزرگ، استمرار فعالیت خود را اعلام کردند. با این حال، ارتباط مراجعان فقط از طریق تماس تلفنی و تبادل ایمیل صورت می‌­پذیرد. مراجعان برای ارجاع و پیگیری کلیه پرونده‌­ها، اعم از جدید یا جاری یا منتظر صدور رای، باید از طریق درگاه DIFC-LCIA اقدام کنند. به منظور رفع نقص پرونده نیز می­‌توانند اطلاعات تماس مسئول پرونده خود را در وب­سایت پیدا و مدارک لازم را ایمیل کنند.

داوری بازار بین‌­المللی ابوظبی

نهاد دیگر داوری که توسط مقامات یک منطقه آزاد اداره می­‌شود، مرکز داوری بازار بین‌­المللی ابوظبی (ADGMAC) است که از بدو تاسیس، بر خلاف سایر نهادهای داوری مستقر در امارات، به صورت یک پلتفرم دیجیتالی آنلاین به ارائه خدمات پرداخته است. از این رو، هیچ مانعی در خدمات این نهاد پیش نیامده است و کماکان کلیه پرونده‌­های ارجاعی را به گونه‌­ای کارآمد و بی‌­وقفه رسیدگی می­کند.

استفاده از فرصت

همان گونه که ملاحظه شد، کلیه نهادهای داوری رسمی مستقر در امارت، دایر و برقرار هستند و با استفاده از ظرفیت‌های فناوری خود، و اجرای تمهیدات لازم برای رسیدگی آنلاین به پرونده‌­های جاری و ثبت درخواست جدید و رفع نقص و تعیین داور، از شرایط قرنطینه و محدودیتهای ناشی از همه‌­گیری کرونا بهترین استفاده ممکن را می­‌برند.

علاوه بر آنچه گفته شد، باید توجه داشت که قوانین و مقررات وضع شده برای فعالیت کنونی توسط نهادهای داوری یاد شده، موقت، تا عادی شدن شرایط، یا اطلاع ثانوی است. با این حال، با توجه به انعطاف بی­‌نظیر نهادهای داوری در سازگاری با شرایط و بهرگیری عالی و به موقع از فناوری، داوری یکی از موفق­ترین روش‌های رفع نیازهای کسب‌­وکارها و شرکت‌های در تعامل با طرف‌های خارجی است؛ مدیریت کارای رسیدگی و رسیدگی سریع، از جمله ویژگی‌های متضمن اثربخشی این گزینه در حل­‌وفصل اختلافات است.

پیش از این بارها توصیه کرده‌­ایم که موفقیت و کسب نتیجه مطلوب یا اجتناب از تحمیل زیان بیشتر، مستلزم بهرمندی از مشاوره و خدمات وکلای متخصص و مجرب بین­‌المللی است.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا