تسهیل قوانین برای خریداران خارجی املاک در دبی

[kc_row use_container=”yes” force=”no” column_align=”middle” video_mute=”no” _id=”820563″][kc_column width=”12/12″ video_mute=”no” _id=”484164″][kc_column_text] با نزدیکی نمایشگاه ۶ ماهه اکسپو ۲۰۲۰ در دبی، دستگاه­‌های قانونگذار و اجرایی این امارت برای جلب سرمایه­‌گذاران جهان به تکاپو افتاده­‌اند. از جمله نتایج این تلاش، اجرای قوانینی است که خرید ملک و مالکیت مطلق را برای خارجیان تسهیل

[kc_row use_container=”yes” force=”no” column_align=”middle” video_mute=”no” _id=”820563″][kc_column width=”12/12″ video_mute=”no” _id=”484164″][kc_column_text]

با نزدیکی نمایشگاه ۶ ماهه اکسپو ۲۰۲۰ در دبی، دستگاه­‌های قانونگذار و اجرایی این امارت برای جلب سرمایه­‌گذاران جهان به تکاپو افتاده­‌اند. از جمله نتایج این تلاش، اجرای قوانینی است که خرید ملک و مالکیت مطلق را برای خارجیان تسهیل کرده است.

یکی از وجوه تمایز دبی در میان سایر امارتهای متحد، رونق ساخت و ساز و معماری امروزی آن است. این ویژگی، نه تنها مورد توجه گردشگران قرار می­گیرد بلکه علاقه برخی از خارجیان را به سرمایه­‌گذاری ملکی جلب می­کند.

پیش‌­زمینه

دبی به دلیل تجربه مجللی که برای مهاجران ایجاد می­‌کند، مقصد ثروتمندان کنجکاو جهان شده است؛ اخیرا این شهر، رتبه نخست مقاصد مطلوب سرمایه‌­گذاران را با فاصله چشمگیر از سایر رقبای اماراتی کسب کرد. به همین دلیل، دولت دبی اقدام به تدوین و اجرای چند قانون ملکی برای خریداران ملک و سرمایه‌­گذاران سراسر جهان کرده است. این قوانین به زعم وکلای متخصص در حوزه حقوقی ملکی دبی، کلیه مشکلات حقوقی مربوط به خرید و فروش ملک را در بر می­‌گیرد.

خرید ملک در دبی، فرایندی طاقت‌فرسا و گیج­‌کننده برای سرمایه‌­گذاران بود. طی سالیان گذشته، خارجیان مجاز به مالکیت مطلق بر املاک خریداری شده خود در دبی نبودند اما اکنون در پی اصلاحات انجام شده در قوانین مربوطه، خارجیان می­توانند به مدت زمان معین ۹۹ سال، ملک دلخواه خود را تحت تملک داشته باشند. مالک تا پایان این مدت می­تواند از مزایای قانونی مالکیت خود بهرمند باشد و مجاز به انتقال این حقوق به شخص دیگر است.

اعمال قانون جدید

دولت دبی، به تازگی قانون شماره ۷ سال ۲۰۰۶ را در خصوص ثبت اموال غیرمنقول در امارت دبی رسما ابلاغ کرده است که ناظر بر مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی در حوزه جغرافیایی یادشده است؛ مطابق ماده ۴ قانون مالکیت اموال غیرمنقول، شرکتهای ثبت شده در امارات متحده عربی یا کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که تحت مالکیت کامل شهروندان اماراتی یا شهروندان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باشند می­‌توانند اقدام به خرید ملک با مالکیت قطعی کنند و طیفی گسترده از حقوق ملکی، مانند حق انتفاع، شامل سرمایه‌­گذاری در ملک، وام مسکن، اجاره، فروش و … را به مدت ۹۹ سال در سراسر امارت دبی کسب کنند. جهت مالکیت مجاز شناخته شده در این ماده از قانون برای اشخاص تابع سایر کشورها، مناطق ویژه­ای اختصاص داده شده است.

به منظور تسریع اجرای قانون مالکیت اموال غیرمنقول، دولت دبی اقدام به ابلاغ آیین نامه شماره ۳ مصوب سال ۲۰۰۶ کرده که مناطق ویژه دبی را که خارجیان می­توانند ملک بخرند و از حقوق یادشده بهرمند شوند، مشخص کرده است. این مناطق که عموما محدوده معین نامیده می‌­شود، شامل داون­تاون دبی (Downtown Dubai)، نخله الجمیره (Palm Jumeirah)، بر دبی (Old Town)، خلیج تجاری (Business Bay)، برج خلیفه (Burj Khalifa)، مساکن شاطی جمیرا (Jumeirah Beach Residence)، ابراج بحیره جمیرا (Jumeirah Lake Towers)، مرسی دبی (Marina Dubai)، دیسکفری جاردنز (Discovery Gardens)، فالکون ستی (Falcon City)، مجمع دبی للاستثمار (Dubai Investment Park)، مدینه ریاضیه (Sport City)، مردف (Mirdif)، اوتودروم (Motor City)، و مدینه العالمیه (International City) می­شود.

آینده

با نزدیکی نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ و ویژن ۲۰۲۱، بهبود قوانین ملکی دبی، سرعت چشمگیری گرفته است. با حضور شرکتهای جدید سرمایه‌­گذاری ملکی، بخشهای بزرگی از دبی در اختیار خارجیان گذاشته شده است. وزارت اراضی و املاک دائما در حال بررسی و به­‌روزرسانی دستورالعملها و آیین‌­نامه­‌های ارضی و تطبیق با نیازهای بازار است. قوانین بسیاری برای سرمایه‌­گذاران خارجی وضع شده است که اشخاص مایل به فروش، خرید، یا اجاره هر گونه ملک باید به دقت رعایت کنند.

با مشورت با وکیل متخصص و مجرب در امور حقوق بین­‌الملل خصوصی می­توانید ضمن درک دقیق این قوانین، نهایت استفاده از سرمایه‌­گذاری ملکی در دبی را حاصل کنید.

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row]

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا