دلایل و لزوم مهاجرت

مقدمه ای بر مهاجرت با اولویت کشور کانادا و برتری های مهاجرتی آن

از هزاران سال پیش مهاجرت به سرزمین­‌های مختلف از سوی مردم جهان با اهداف مختلفی صورت می­‌گرفته است. این اهداف از دلایل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، طبیعی، علمی و سایر دلایل شخصی در طی قر‌نها میلیو‌نها انسان را در جهان در سرزمی‌نهای مختلف جاب‌ه­جا کرده است و همین ‌مساله با تغییر ترکیب جمعیتی در برخی کشورهای مهاجرپذیر این کشورها را به گونه‌­ای دگرگون کرده است که  مردمان جدید به محض ورود و  بدون احساس بیگانگی با همگونی سریع با مهاجرین سابق و مردم بومی زندگی توام با آرامش و به دور از مشکلات را تجربه  می‌کنند.

مهاجرت از سوی بسیاری از مردم در کشورهای برخوردار از ثبات و رفاه هم با اهداف و انگیزه‌­های مختلف غیرسیاسی و اقتصادی به کشورهای مهاجرپذیر بیش از هر زمان دیگر در دنیا در حال رخ داد است. این واقعیت انکارناپذیر که نوع بشر همواره خواستار شرایط بهتر برای خود و نسل‌های آینده خویش هست، بسیاری از افراد را ترغیب به مهاجرت می­‌کند.

امروزه برخی کشورها با دارا بودن وسعت و مساحت بالا و منابع طبیعی فوق‌­العاده به دلایل اقلیمی دارای جمعیت نامتناسب با مساحت و منابع خود هستند. این کشورها که بعضا از کشورهای بزرگ و ثروتمند و صنعتی هستند خواستار پذیرش مهاجر می‌­باشند و در صورتی که بتوان از طریق کسب مشاوره صحیح، آشنایی درست با برنامه‌های مهاجرت داشت، دریافت اقامت و شهروندی و برخورداری از مشاغل متناسب با تخصص کاری و درآمد بالا چندان دشوار نیست.

امروزه کشورهای مهاجرپذیر با تنوع­بخشی به قوانین مهاجرت خود در صدد هستند طیف وسیعی از افراد با تخصص‌ها و مهارت‌های مختلف را به کشور خود جذب کنند و برخلاف تصور ما در بسیاری از این کشورها فقط مشاغل مهندسی و یا پزشکی در اولویت نیست بلکه مشاغل و حرفه‌­های مورد نیاز گاه از باغبانی تا آرایشگری و قنادی و رانندگی را هم در بر دارد.

مزیت‌های مهاجرتی کشور کانادا از منظر جغرافیایی، سرمایه­‌ای، و آموزشی

نمونه بارز کشور مهاجرپذیر با تنوع بی‌­نظیری از قوانین مهاجرتی که طیف وسیعی از افراد دارای مهارت و تخصص و سرمایه را قادر به مهاجرت ساخته است، کشور کانادا است. کانادا دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت می­باشد که می­تواند ۱۸ کشور با وسعت فرانسه یا ۴۰ کشور انگلستان را در خود جای دهد. این کشور شش منطقه با ساعت جهانی دارد و طولانی‌ترین خط ساحلی جهان نیز متعلق به این کشور است.

کانادا به لحاظ منابع طبیعی، سومین کشور ثروتمند جهان و  از لحاظ توسعه صنعتی جزو ۲۰ کشور صنعتی جهان می­‌باشد. گرچه بخشهایی از این کشور به دلیل برخورداری از اقلیم سرد قطبی دارای قابلیت زندگی نیست اما دارای منابع سرشار نفتی و گاز و حتی معادن مختلف می‌­باشد که به دلیل فقدان نیاز فعلی و نگهداری برای نسل‌های آینده هنوز به مرحله‌­ی بهره‌­برداری نرسیده است. بخش‌‌های دارای آب و هوای خوب و معتدل نیز با توجه به پهناور بودن کشور به قدری است که کشور را نیازمند اخذ مهاجرین از کشورهای مختلف کرده است.

در نظرسنجی‌ها و ارزیابی‌های موسسات بزرگ و معتبر جهانی، کانادا علاوه بر ویژگی‌های اقلیمی و جغرافیا از بسیاری جهات جزو کشورهای سرآمد در دنیا است و در این زمینه می‌­توان حوزه‌های ذیل را برشمرد.

  • بسیاری از شهرهای این کشور از جمله تورنتو جزو ده شهر برتر جهان به لحاظ امنیت و همچنین برخورداری از سطح رفاه و خوشحالی قراردارد.
  • نظام آموزشی این کشور، پنجمین کشور برتر در زمینه آموزش کودکان می­باشد. این‌کشور به علاوه با برخورداری از سیستم شناسایی تابعیت به محض تولد در خاک کانادا از کشورهای معدود در این حوزه است که هر ساله پذیرای بسیاری از شهروندان جهان به عنوان توریست برای زایمان و تولد فرزند در خاک کانادا است.
  • از دیگر برتری‌های کانادا نسبت به کشورهای مهاجرپذیر، قوانین بی­‌نظیر این کشور در حقوق زنان و اقلیتها و مذاهب گوناگون است که نمونه بی­‌نظیری از تنوع نژادی و مذهبی و قومیتی را در کنار هم در این کشور جمع کرده است و به محض ورود به کانادا همگان خود را بر پایه محیط احترام‌­آمیز ملزم به رعایت حقوق دیگران می­‌دانند.
  • برخورداری از دانشگاه‌های متعدد جای گرفته در رنکینگ‌های بالای جهانی و پژوهشگاه‌­های متعدد، این کشور را در جذب جوانان از سراسر دنیا جهت تحصیل موفق و برقراری مزایای اعطای اقامت دائم و شهروندی با شرایط قانونی به دانشجویان خارجی بسیاری را برای زندگی در آن کشور ترغیب می­‌کند.
  • امکانات فوق‌­العاده مالی دولت و وام‌های با سود اندک و دارای شرایط بازپرداخت ۲۰ تا ۳۰ ساله موجب گردیده است امکان خرید مسکن برای مهاجرین بسیار راحت­‌تر باشد و در این میان مزایای ویژه برای مهاجرین تازه وارد و به اصطلاح نیوکامرها موجب گردیده است تا افراد فاقد سرمایه با دارا بودن شغل بتوانند با کسب اعتبار بانکی با حداقل سرمایه اولیه قادر به تامین مسکن مورد نیاز خود باشند.
  • دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی رایگان هم از دیگر مزایای کشور کانادا است. در واقع این کشور علی­رغم تبعیت ظاهری از قواعد سرمایه‌­داری در صنعت و امور مالی، به لحاظ نظام آموزشی و بهداشتی و بسیاری از خدمات خاص برای شهروندان کودک و سالمند و بیمار، تابع قواعد خاص دولت‌های رفاهی است.
4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا