مرگ قاضی

خانم روت بیدر گینزبرگ، قاضی کهنسال دیوان عالی ایالات متحده که عمرش را صرف احقاق حقوق مردم و پیکار با تبعیض جنسیتی کرده بود، دیروز درگذشت.

دیروز، جمعه، ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰ (۲۸ شهریور ۱۳۹۹)، دیوان عالی ایالات متحده، مرگ قاضی روت بیدر گینزبرگ را در اثر عوارض ناشی از متاستاز سرطان لوزالمعده اعلام کرد. او به نوه‌­اش، خانم کلارا اسپرا گفته بود «بزرگترین آرزویم، جایگزین نشدن تا انتخاب رئیس جمهور جدید است.» میچ مک­کانل، نماینده ایالت کنتاکی و رهبر اکثریت سنا اما به برآوردن آرزوی او تن در نداد. وی دیشب، پس از مرگ خانم گینزبرگ اظهار داشت که نامزد رئیس جمهور دانلد ترامپ برای جایگزینی، رای اعتماد سنا را خواهد گرفت.

قهرمان عدالت

خانم گینزبرگ ۸۷ ساله، قهرمان پیکار برای برابری جنسیتی بود که با لقب «آر جی بی مشهور» به نمادی فرهنگی تبدیل شد. او، دومین قاضی زن تاریخ دیوان عالی ایالات متحده بود؛ انتصاب وی در سال ۱۹۹۳ توسط رئیس جمهور وقت، بیل کلینتون صورت گرفت. در اعلامیه‌­ای که شب گذشته، دیوان عالی ایالات متحده منتشر کرد، قاضی جان ج. رابرتس جونیور، خانم گینزبرگ را «قهرمان استوار عدالت» نامید؛ «ملت ما، حقوقدانی بی­‌نظیر در تاریخ، و ما اعضای دیوان عالی، همکاری ارجمند را از دست دادیم.»

اراده محکم

خانم گینزبرگ از بیماری‌های متعددی رنج می­برد. او در ماه جولای (تیر)، پرده از تحت درمان بودن خود برای سرطان کبد برداشت. وی پیشتر، مراحل درمان سرطانهای ریه، لوزالمعده، و روده را پشت سر گذاشته بود. خانم گینزبرگ می­گفت تا هنگامی که قادر به انجام وظیفه «با تمام توان» باشد، به قضاوت ادامه می­‌دهد و در ماه جولای، هنوز از توان خود اطمینان داشت.

این خانم قاضی کهنسال، چنان برنامه منظم ورزشی سنگینی داشت که بن شرکینگر ۲۷ ساله از انجام آن درمانده بود؛ این گزارشگر جوان، چهار سال پیش تصمیم گرفت برنامه تمرینی خانم گینزبرگ را با دو برابر وزنه‌­هایی که او می­زد، انجام دهد تا از میزان توان جسمانی خانم قاضی اطمینان حاصل کند. بیش از ۳۰ کیلوگرم پرس سینه و دمبلهایی ۵ کیلوگرمی برای جلوبازو، و ۲۰ بار شنای سوئدی بدون تماس زانو با زمین، تنها نمونه­‌ای از تمرینهای او بود. آقای گزارشگر پس از ۹۰ دقیقه طاقت‌فرسا، برافروخته و نفس‌­زنان هنوز به پایان برنامه نرسیده بود.

سپاس کانون وکلا

خانم پاتریشیا لی ریفو، رئیس کانون وکلای دادگستری ایالات متحده، با عناوین «حقوقدان پیشگام» و «دوست استثنایی کانون وکلا» از فقدان قاضی گینزبرگ ابراز تاسف کرد؛ «خانم گینزبرگ، مشارکت گسترده و پایداری در حقوق و حرفه وکالت داشت. او به عنوان مدافع برابری جنسیتی و پشتیبان سرسخت حاکمیت قانون، صدایی مقتدر، و در طول زندگیش، الهام‌­بخش نسل‌های پی در پی از وکلای جوان بود. اگرچه فقدان او به شدت غم‌­انگیز است اما میراثی که از خود بر جای گذاشت، کماکان مایه ترغیب نسلهای آینده وکلا خواهد بود.»

جایزه ترگود مارشال کانون وکلای دادگستری آمریکا در سال ۱۹۹۹ و مدال کانون وکلای دادگستری آمریکا که ارزشمندترین تقدیر این کانون است، در سال ۲۰۱۰ به خانم گینزبرگ اعطاء شده بود. او در وقف محل دفتر کنونی کانون وکلای دادگستری آمریکا در شهر واشنگتن در سال ۲۰۱۳ مشارکت داشت. یکی از سالنهای کنفرانس این دفتر به نام وی نامگذاری شده است.

شاگرد همیشه اول

خانم گینزبرگ، در سال ۱۹۵۴ با عنوان شاگرد اول کلاس خود از دانشگاه کُرنل فارغ‌­التحصیل شد و همان سال با مارتین گینزبرگ ازدواج کرد. تحصیلات حقوق خود را از دانشکده حقوق هاروارد آغاز کرد اما با استخدام همسرش در یک موسسه حقوقی مستقر در نیویورک، به دانشکده حقوق کلمبیا نقل مکان کرد. سال ۱۹۵۹ هم با کسب رتبه نخست کلاس خود، فارغ‌­التحصیل شد.

با وجود رتبه ممتاز دوران تحصیل و توصیه‌­نامه‌­ای درخشان از رئیس دانشکده حقوق هاروارد، قاضی شهیر، فلیکس فرنکفورتر از پذیرش وی به عنوان کارآموز منشی دادگاه امتناع کرد. در عوض، سمت مشابهی نزد یک قاضی فدرال در مَنهَتن گرفت. خانم گینزبرگ در سال ۱۹۶۳ و سال ۱۹۷۲ به ترتیب به عضویت هیئت‌های علمی دانشکده‌­های حقوق راتگر و کلمبیا درآمد.

مدافع حقوق زنان

خانم گینزبرگ، سابقه درخشانی در پذیرش پرونده­‌های تبعیض جنسیتی اتحادیه آزادیهای مدنی آمریکا دارد. نقش او در راه‌­اندازی پروژه حقوق زنان این اتحادیه، بسیار پررنگ بود و بعدها، به عنوان مشاور ارشد حقوقی و عضو هیئت مدیره آن نیز خدمت کرد. در بیانیه این سازمان به مناسبت درگذشت خانم قاضی، ضمن اعلام نامگذاری مرکز آزادیِ (Center for Liberty) اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا به نام خانم گینزبرگ، چنین آمده است: «… رخت از کشوری بربست که به لطف یک عمر زحمات او اصلاح شده است.»

خانم گینزبرگ در مقام وکیل مدافع، از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۸، شش پرونده با موضوع تبعیض جنسیتی را به دیوان عالی برد که در پنج مورد به پیروزی رسید. یکی از آن پرونده­‌های موفقیت‌­آمیز، چالشی علیه یکی از قوانین تامین اجتماعی بود که مزایای سرپرستی فرزند را فقط به زنانی که همسرانشان درگذشته بودند، تخصیص می‌­داد. با رای دیوان عالی، مردانی هم که همسرانشان درگذشته باشند، مشمول مزایای سرپرستی فرزند شدند.

خانم گینزبرگ، سه سال پس از انتصاب در دیوان عالی، رای اکثریت پرونده ایالات متحده علیه ایالت ویرجینیا را انشاء کرد که سیاست آموزشگاه نظامی ویرجینیا مبنی بر پذیرش فقط داوطلبان مرد را باطل کرد. او نوشت «تعمیم تصورات درباره ماهیت و تعیین تکلیف برای عموم زنان، دیگر بهانه­‌ای برای سلب فرصت از زنانی که استعداد و توانمندی‌های فراتر از هم­جنسان خود دارند، نیست!»

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا