مزایای نظام آموزشی کانادا – ۲

در ادامه پست هفته گذشته، سرکار خانم دکتر شیخی به معرفی نظام آموزش عالی کانادا (کالج‌ها و دانشگاه‌ها) و مزایای تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی و والدین آنها جهت اخذ اقامت دایم کانادا می‌پردازند.

به مانند بسیاری از کشورهای جهان، نظام آموزش عالی در کانادا، تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌­ها برای کسب مدارج کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در بر دارد.

هزینه

دانشگاه‌­ها در کانادا برای دانشجویان بین‌­المللی، پولی و دارای شهریه است. گرچه غالبا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و بعضا در مقاطع پایین‌­تر، بورسیه­‌ها و جوایزی وجود دارد که به مثابه کمک هزینه عمل می‌­کند و نحوه­‌ی کسب اطلاع از آنها نیز راحت است اما اغلب دانشجویان موظف به پرداخت شهریه هستند. خوشبختانه وام‌های متعدد برای دانشجویانی که قادر هستند با دریافت آن، شهریه‌­های دانشگاهی را پرداخت نمایند، وجود دارد و باز پرداخت آنها معمولا پس از اشتغال به کار آغاز می شود. از سوی دیگر، دانشجویان بنا به مقطع تحصیلی که در آن قرار دارند، می­‌توانند از ۲۰ ساعت تا ۴۰ ساعت در هفته در ایام تحصیل و تمام تابستان را کار کنند و پرداخت‌های مربوط به ساعات کاری نیز با توجه به قوانین از ۱۴ تا بیشتر از ۳۰ دلار در ساعت را در بر می­‌گیرد و می­‌تواند هزینه‌­های زندگی دانشجو را تامین نماید.

انتخاب رشته

بعد از بحث راجع به مقدمات مربوط به امور مالی که اولویت اول دانشجویان بین‌­المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌­های کانادا است، می­‌باید به انواع دانشگاه­‌ها و کالج‌ها نیز اشاره‌­ی مختصری داشته باشیم. اما متاسفانه با توجه به تعدد این دانشگاه‌­ها و رشته‌­های مربوطه، امکان این معرفی در این مختصر نیست. گرچه  با یک جستجوی ساده در اینترنت و حتی گوگل فارسی نام بسیاری از آنها را می توان به سادگی دریافت و همچنین با ورود به وب­‌سایت دانشگاه، با اندک معلومات انگلیسی می­‌توان رشته­‌ها و دانشکده­‌های دانشگاه و تا حتی تعداد دانشجویان بین­‌الملی و آغاز مراحل پذیرش و هر آنچه را که یک دانشجو نیاز دارد قبل از پذیرش بداند، به سادگی دریافت.

بنابراین در این پست، مزایای تحصیل در دانشگاه‌­های کانادا را احصا و اهمیت آنها و نحوه­‌ی منجر شدن به  اخذ اقامت دایم کانادا را بحث می‌­کنیم.

در وهله‌­ی اول پیشنهاد می‌­شود دانشجویانی که دارای معلومات مختصر در زبان انگلیسی هستند، شخصا در خصوص دانشگا‌ه‌­های مختلف و رشته‌­های تحصیلی مورد علاق‌ه­ی خود و یا رشته‌های مرتبط با تحصیلات دبیرستان یا دانشگاه قبلی آنها کسب اطلاعات و یا حتی اقدام به مکاتبات اولیه برای اخذ پذیرش نمایند.

پیگیری شخصی

مزیت کسب اطلاعات به صورت شخصی در اینست که به ویژه در مقاطع کارشناسی و بالاتر، مراجعه به دفاتر وکلای مهاجرت برای کسب پذیرش تحصیلی با توجه به شخصی بودن علایق و رشته‌­ها و عدم وجود متخصص و آشنا به اغلب رشته‌­های تحصیلی در چنین دفاتری موجب می­‌شود که پیشنهاد پذیرش در دوره‌­ها و رشته‌­های خاص را مثل کامپیوتر و یا رشته‌­های پر کار را به همراه داشته باشد که در بسیاری موارد با تحصیلات قبلی و علایق دانشجو در تعارض بوده و بعضا موجب رد ویزای دانشجو شده است.

اقامت دائم

اما مهمترین مبحث برای دانشجویان بین‌­المللی، امکان کسب اقامت دایم کانادا بعد از تحصیل در این کشور است؛ زمانی که شما به صورت یک دانشجوی بین‌­المللی با سن بالای ۱۸ سال وارد یکی از مقاطع تحصیلی در کانادا می­‌شوید، در صورت مجرد بودن، امتیازات ذیل را دارید:

  • دانشجو در مدت دانشجویی می‌­تواند از مزایایی مانند کار دانشجویی برخوردار و با بیمه دانشجویی، خدمات درمانی رایگان دریافت نماید.
  • دانشجویان مجرد می­‌توانند به صورت اسپانسرشیپ برای والدین خود اقامت کانادا را دریافت نمایند.
  • پس از فراغت از تحصیل، دانشجویان بنا به مقطع و مدت زمان تحصیل تا دو برابر مدت (مثلا تحصیل ۲ ساله به مدت ۴ سال) تحصیل، اجازه کار دارند و بنابراین ویزای آنها به ویزای کاری تغییر داده می­‌شود و در صورتی که بتوانند کار پیدا کنند، ظرف مدت زمان مشخصی از کار کردن، می توانند تقاضای اقامت دایم کانادا را نمایند.
  • دانشجویان متاهل می­‌توانند مزایای مشابهی را برای همسر و فرزندان خود داشته باشند؛ همسر دانشجوی بین­‌المللی می‌­تواند با ویزای کار، باز در خاک کانادا باشد و کار و درآمد داشته باشد و فرزندان وی از امکان بهره­‌مندی از مدارس و مهدکودک‌های دولتی برخوردار خواهند بود و مزایای مربوط به تغییر ویزای تحصیل به کار، پس از اتمام تحصیل و حق درخواست اقامت دایم را نیز دارند.

به همین دلیل است که امروزه، تحصیل در کانادا یکی از ارزانترین راه­‌های اخذ اقامت دایم و شهروندی کانادا است.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا