چرا وکلا در دادگاه تعظیم می‌کنند

در برخی از کشورها رسم است که وکلا در برابر دادگاه تعظیم کنند. سابقه تعظیم به دوران باستان بازمی‌گردد و امروزه برای یادآوری دلایل مهمی به وکلا هنوز مرسوم است.

رعایت ضوابط اخلاقی، جوهر بسیاری از مشاغل است. اخلاق حرفه ­ای وکلا را می‌­توان ضوابط رفتاری مکتوب و غیرمکتوب لازم برای تنظیم تعاملات وکلا با خود، با موکلان، هنگام مشاوره حقوقی، و در برابر دادگاه تعریف کرد. در بسیاری از کشورها، مردم مقابل قاضی یا رئیس دادگاه تعظیم می‌کنند. به طور کلی، این سنت نشانه ابراز احترام به دادگاه است. با مطالعه منابع تاریخی، به نظر می‌­آید که سابقه تعظیم در دادگاه، به دوران کهن برسد. این رسم در فرهنگ اروپایی احتمالا از روم باستان آغاز شده است.

امپراطوران روم از میان رفتند و پادشاهان اروپایی بر تخت نشستند. مردم نه فقط به دلیل احترام به پادشاه یا ملکه بلکه به منظور بزرگداشت نشان پادشاهی به تعظیم ادامه دادند. نشان پادشاهی از سال ۱۳۹۹ میلادی و هنگام سلطنت هنری چهارم به وجود آمد. این سنت، هنوز هم در دربار انگلستان جاری است. از آنجا که قاضی یا رئیس دادگاه در این کشورها، نماینده سلطنت است، در نتیجه مردم هم به دلیل تکریم وی و هم احترام به نشان پادشاهی، تعظیم می­‌کنند.

تعظیم به حرف‌ه­ای شریف

در اغلب کشورهای جهان، از وکلا انتظار زیادی بابت رعایت ضوابط اخلاقی می‌­رود؛ وکیل باید فروتن، هوشیار، شکیبا، چالاک اما بدون اضطراب در انجام وظیفه، و در زندگی حرف‌ه­ای و شخصی، پرهیزکار ولی به دور از خرافات باشد. در هندوستان، وکلا فقط با لباس مصوب کانون وکالت هندوستان مجاز به حضور در دادگاه هستند. هرچند نمی‌­توان مجموعه‌­ای از قوانین و ضوابط اخلاقی را تدوین کرد که سرمشق مشخصی برای همه جنبه‌­های گوناگون زندگی حرفه‌­ای داشته باشد ولی برخی قواعد اید‌ه‌­آل عملی را می­توان برای تنظیم خط مشی و کمک به عدالت‌گستری و شان وکالت رعایت کرد. هنجارها و اصول اخلاقی یک وکیل باید با توجه به جایگاه رفیع خردمندی، مسئولیت اجتماعی، کرامت حرفه وکالت، نهایت درستکاری، و خدمات اثربخش به این حرفه شکل بگیرد. ورود باوقار وکیل به محضر قاضی و تعظیم متین در برابر ریاست دادگاه، بازتابی از همه آنچه گفته شد است.

تعظیم به دادگاه

وکلا، معاونان دادگاه هستند؛ از ایشان انتظار یاری دادگاه در اجرای عدالت می­‌رود. آنها مدارک و مستندات مربوط به پرونده را گردآوری می­‌کنند و به این ترتیب، دادگاه را در رسیدن به تصمیم درست کمک می‌­کنند. وکیل باید در جریان ارائه پرونده، رفتار محترمانه شایسته شان خود داشته باشد و نهایت کوشش را برای ممانعت موکل مربوطه از توسل به اقدامات غیرمنصفانه به خرج دهد. وکیل نباید به هیچ وسیله غیرقانونی یا نامناسبی بر تصمیم دادگاه تاثیر بگذارد، باید از تندگویی در حین مباحثات بپرهیزد، و آگاهانه دادگاه را گمراه نکند. وکیل با تعظیم به دادگاه، ضمن رفتار محترمانه و نمایش نزاکت، آگاهی خود از اهمیت و ضرورت جایگاه مقام قضاوت در بقای جامعه را اعلام می‌­کند.

تعظیم به عدالت اجتماعی

وکلا را محافظان عدالت اجتماعی می‌­نامند. اگر وکلا قصور کنند، کل سیستم حقوقی و نظام قانونی کشور از هم می­‌گسلد. وکیل باید انسانی درستکار باشد و ضمن حفظ پاکی وجود خود، در جهت خیر جامعه، از کوشش و تعهد فروگذار نکند. وکلا باید برای رفاه اجتماعی و حراست از آزادی و حریم شخصی مردم تلاش کنند. ایشان با تعهد به دادگستری در جامعه و آگاهی دادن به اقشار کمتر برخوردار و توضیح حقوقشان به زبان ساده، به حفظ یکپارچگی و اتحاد ملت و انسجام شیرازه کشور کمک می­‌کنند. وکیل، شهروندی معمولی نیست؛ عضوی متشخص و ممتاز از جامعه است که باید از امتیاز آگاهی حقوقی خود برای گسترش عدالت در سراسر مملکتش نهایت بهره را ببرد. وکیل با تعظیم در پیشگاه دادگاه، به قانون اساسی کشورش، به مجموعه قوانین و ساختار حقوقی ایجاد شده برای استقرار عدالت اجتماعی تعظیم می­‌کند و مسئولیت­پذیری خود را نسبت به بار عظیم محافظت از مردم در برابر بیداد نشان می‌­دهد.

خلاصه

یکی از الزامات هر حرفه­‌ای، رعایت اصول اخلاقی آن است. اصول اخلاقی حرفه‌­ای، مجموعه ضوابط و مقرراتی است که رفتار شاغلان هر حرفه­‌ای را تنظیم می­‌کند. وکلا، نمایندگان نظام حقوقی هر کشوری هستند. کردار وکیل، نمایانگر چگونگی ساختار قانونی مملکت مربوطه است. وکیل با تعظیم در برابر دادگاه، به شان شریف وکالت، به جایگاه رفیع قضاوت، و به ارزش نفیس عدالت کرنش می­‌کند.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا