کانادا بزرگترین کشور مهاجرپذیر

با ویژگی‌های سیاسی، آموزشی، اجتماعی، جغرافیایی و طبیعی بزرگترین کشور مهاجرپذیر جهان بیشتر آشنا شوید.

کانادا به عنوان بزرگترین کشور مهاجرپذیر در جهان، دارای ویژگی‌های خاص مهم برای مهاجران است که به ترتیب می­‌توان در بعد ویژگی‌های اداری-سیاسی و حقوقی- اجتماعی و شهروندی-آموزشی ( دبستان تا دانشگاه) و ویژگی‌های مربوط به ثروت طبیعی و جغرافیا آن را بررسی کرد. طبیعی است که در این نوشته‌­ی کوتاه، معرفی به اجمال و شامل اصول آن خواهد بود.

ویژگی‌های اداری-سیاسی و حقوقی

سیستم اداری در کانادا به صورت دموکراسی پارلمانی فدرال و پادشاهی مشروطه است؛ یعنی ملکه الیزابت دوم در راس کشور است و بعد از آن دولت فدرال با دو مجلس سنا و عوام که بیشتر حالت یکپارچه و ملی کشور را در مجامع بین‌­المللی عهده‌­دار است، قرار دارد و سپس دولت محلی  و استانی بیشترین اختیار را دارد. به اختصار سلسله مراتب قدرت قانونی و حقوقی در کانادا به ترتیب در دولت فدرال (Federal Government)، دولت‌های استانی (Provincial Governments)، و دولت‌های شهری–شهرداری‌ها (Municipalities) است.

کانادا از ۱۰ استان آلبرتا، بریتیش‌کلمبیا، مانیتویا، نیوبرانزویک، نیوفانلند، و لاورادور، نوااسکوشیا، انتاریو، جزیره‌­ی پرنس ادوارد، کبک، و ساسکچوان، و ۳ قلمرو ناحیه شمال غربی، نوناووت، و یوکان تشکیل شده است.

از بعد مهاجرتی، مهم‌ترین قوانین مهاجرت که شامل مهاجرت به کل کانادا است را دولت فدرال تصویب می­‌کند و بنابراین دانستن قوانین فدرال در زمینه‌­ی مهاجرت اهمیت فراوان دارد. اما در مرحله‌­ی دوم، قوانین استانی مهاجرت با توجه به داشتن دولت مستقل و حق قانون‌گذاری استانی اهمیت فراوان دارند. در این زمینه به طور مثال، دولت ایالتی کبک بیشترین و سخت­ترین قوانین مهاجرتی را دارد.

بعد از شمول قوانین مهاجرتی انجام مهاجرت نیز اخذ اقامت دایم کانادا و  بعد از آن شهروندی و تابعیت این کشور تابع مدت زمان خاص و رعایت قوانین داخلی و محل سکونت است.

نظام آموزشی از دبستان تا دانشگاه در کانادا

نظام آموزشی در این کشور در وهله‌­ی اول طبق قوانین استانی و ایالتی و بعد از آن قوانین فدرال اداره می‌­شود. ۶ درصد تولید ناخالص ملی به آموزش اختصاص داده می­‌شود. نظام آموزشی از کودکستان تا دبیرستان و پس از آن تحصیلات دانشگاهی را در بر دارد. به مانند بسیاری از کشورها کانادا دارای نظام آموزشی دولتی و خصوصی است.

پایه­‌ی ابتدایی از ۱ تا ۵ سال اول و در برخی استان‌ها با یک یا دوسال کمتر و بیشتر است. پایه‌­ی راهنمایی ۳ سال بعدی  و ۸ یا ۹ تا ۱۲ نیز دبیرستان محسوب می‌­شوند. تحصیل برای دانش آموزان خارجی در مدارس رایگان دولتی امکان ندارد و این امکان برای افراد مقیم و شهروندان است. اما ثبت نام دانش آموزان خارجی برای تحصیل امکان دارد و یکی از والدین می­‌تواند به عنوان همراه دانش‌­آموز با او در کانادا باشد و دیگری با ویزای توریستی امکان دیدار خانواده را دارد.

پس از دبیرستان، مقطع لیسانس، فوق‌­لیسانس، و دکترا قرار دارد. اما با توجه به اینکه در امریکای شمالی دانشگاه و تحصیل در آن رایگان نیست (البته از طریق وامهای دانشجویی حمایت می‌­شود) بسیاری ترجیح می­‌دهند در کالج‌ها دوره‌­های فنی را بگذرانند و معادل مدرک لیسانس یا فوق‌­دیپلم کاربردی دریافت کرده و زودتر جذب بازار کار شوند. برخلاف ایران، اکثر افراد دارای ترجیح تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیستند، چرا که با بالارفتن تحصیلات هزینه­‌ی استخدام افراد بالا رفته و به اصطلاح Overqualified تلقی می‌­شوند.

ویژگی‌های مربوط به ثروت طبیعی و جغرافیا

کانادا یکی از بکرترین وسال‌م­ترین کشورها به لحاظ عدم استفاده از منابع معدنی و زیرزمینی است و همچنین بهره­مندی بیش از حد این کشور از زیبای‌یهای طبیعی از سواحل غنی و تا دریاچه­های متعدد باعث شده است بسیاری این کشور را کشوری برای زیست در آینده قلمداد کنند. کانادا دارای منابع بی­‌نظیری از طلا، نیکل، اورانیوم، الماس و آهن طبیعی است. حجم این معادن به اندازه‌ای زیاد است که هنوز بخش زیادی از این حوزه‌ها شناسایی نشده است. از طرف دیگر کانادا دومین مالک ذخایر نفتی در دنیاست و سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این زمینه انجام داده است.

نکته‌­ی ارزشمند این منابع برای مهاجرین و افراد خارجی در این است که نه تنها می‌­توانند به آینده­‌ی نسل و فرزندان خود در این کشور امیدوار باشند بلکه کانادا با دارا بودن سیستم رفاهی گسترده، از جمله خدمات رایگان سلامت – بیمه­‌های بیکاری بی‌­نظیر – کمکهای دولتی برای فرزندان متولد در خاک کانادا، و وام‌های گاها تا ۹۰ درصد ارزش خرید مسکن، شرایط زندگی عادلانه و برخوردار از مواهب طبیعی این کشور را برای تمامی شهروندان خود برقرار کرده است و از آنجا که مهاجرین در بازده زمانی ۱ تا نهایتا ۵ سال، بسته به نوع پروسه‌­ی مهاجرت، قادر به  دریافت شهروندی این کشور خواهند بود، این بهره‌­مندی شامل آنها هم می­‌شود.

ویژگی‌های اجتماعی کانادا

برای نگارش این بخش، از تجربه‌­ی شخصی‌­ام در کانادا و تجربه­ی موکلین، مطالبی را ارایه می‌­نمایم.

ویژگی برجسته کشور کانادا به عنوان یک کشور مهاجرپذیر، تنوع بی نظیر اقلیتهای نژادی، قومی، مذهبی است به نحوی که می‌­توان این کشور را جهانی در قالب یک کشور نامید. به راحتی در خیابا‌‌‌ن‌های شهرهای بزرگ این کشور افرادی از ملیت‌ها و تبارهای گوناگون با حفظ تمامیت هویت خود حتی از بعد ظاهری بدون هیچ محدودیت اجتماعی و با پذیرش بی­‌نظیر عمومی را می­توان دید. تجرب‌ه­ای که در کمتر کشوری یافت می­‌شود. این رعایت حقوق همگان به نحوی است که وقتی حتی به عنوان توریست وارد کانادا می­‌شویم بلافاصله خود را ملزم به رعایت این قانون اجتماعی می­‌دانیم.

در این کشور هیچ مهاجری حتی از بدو ورود خود را بیگانه و خارجی و یا شهروند درجه­‌ی دوم نمی‌­داند و جالب است که با هر لهجه و به هر مقدار انگلیسی صحبت کند با توجه به فهم همگانی این موضوع می­‌تواند بدون خجالت و احساس ناراحتی امور خود را اداره نماید.

در خیابان و همه مراکز عمومی و ادارات، کارمندان مهربان و در مدارس و هر جایی که به عنوان تازه وارد احتمالا امور خود را انجام خواهید داد، متوجه آرامش و وقار و برخورد پر از محبت و توام با حس کمک و مساعدت خواهید بود که برای ما ایرانیان به ویژه، بسیار جالب و لذتبخش است.

فستیوالها و جشنواره‌­های متعدد ملی و بین‌­المللی مردم این کشور را دارای امکان بی‌­نظیر برای زیست شاد و توام با رضایت کرده است و طبیعت بکر نیز به کمک مردم برای گذران آخر هفته و تعطیلات رسمی و ملی آمده است.

خدمات اجتماعی بی­‌نظیر برای سالمندان، کودکان، بیمه‌­ی اجتماعی برای بیکاران و حتی حقوق بی­‌نظیر برای بیماران نیز مزیت‌های اجتماعی دیگر کانادا است.

کانادا یکی از کشورهایی است که تنها به دنبال نیروی متخصص و کار برای کوتاه مدت نیست، بلکه به دنبال شهروندان جدید و واجد شرایط دائمی برای کشورش است. بر همین اساس، بر طبق اساس‌نامه C6 Bill در سال ۲۰۱۷، متقاضیان می‌­بایست پس از دریافت PR خود به جای ۴ سال تنها برای ۳ سال متمادی در یک بازه ۵ ساله در این کشور زندگی کنند تا برای دریافت حقوق شهروندی کانادا واجد شرایط گردند.

علاوه بر این موضوع، در اکثر استان‌های این کشور مهاجران ۱۸ ساله بدون نیاز به قیم قانونی و یا همان Custodian امکان درخواست سیتیزن­شیپ و حقوق شهروندی این کشور را خواهند داشت. البته بد نیست بدانید که در حال حاضر، متقاضیان ۱۸ تا ۵۴ سال ملزم به قبولی در آزمون حقوق شهروندی citizenship  نیز هستند که در اساس‌نامه قبلی  Citizenship Act، این بازه زمانی برای مهاجرین ۱۴ تا ۶۴ ساله بوده است.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا