گردآوری اطلاعات غیرمجاز و شکایت از گوگل

دادستان کل ایالت آریزونا، شکایتی را علیه گوگل مطرح کرده است. دلیل این شکایت، اقدام غیرقانونی گوگل به گردآوری اطلاعات غیرمجاز مکانی کاربران سیستم عامل اندروید اعلام شده است.

گوگل به اتهام نقض حریم شخصی کاربران گوشی‌های اندرویدی «از طریق گردآوری اطلاعات مکانیشان، حتی به هنگام خاموش بودن گزینه موقعیت مکانی» در وضعیت پرمخاطره­ای قرار گرفته است. این دعوی توسط مارک برنویچ، دادستان کل ایالت آریزونا اقامه شده و شامل مطالبه نقدی خسارات وارد آمده است. مطابق محتویات پرونده، گوگل که شرکت مادر سیستم عامل اندروید است، «نرم­‌افزار خود را به گونه­ای تنظیم کرده است که موجب تقویت بیشتر امپراتوری تبلیغاتیش شود و صاحبان گوشیهای اندرویدی را درباره تمهیدات حفاظتی مربوط به اطلاعات شخصیشان فریب داده است، و موجب نقض قوانین حمایت از مشتریان ایالت آریزونا شده است که شرکت‌ها را از دگرگونه جلوه دادن رویه‌­های کسب­وکار و شیوه‌­های عملکردشان منع می­‌کند.»

اطلاعات غیرمجاز

برنویچ که اخیرا در مصاحب‌ه­ای درباره این پرونده گفتگو م‌ی­کرد، اظهار داشت که «هنگامی که کاربران، گزینه موقعیت‌­یابی را غیرفعال می‌­کنند، گوگل به گردآوری اطلاعات مکانی گوشی ادامه می‌­دهد. گوگل کماکان به یافتن روش‌های گمراه‌کننده برای جمع‌­آوری اطلاعات کاربران به منظور کسب سود بیشتر ادامه می­‌دهد.»

اما گوگل از پذیرش این ادعا خودداری کرده و اتهامات وارد شده را تکذیب کرده است. خوزه کاستاندا، سخنگوی این غول فناوری، طی بیانیه­‌ای تاکید کرد که « به نظر می­رسد ایالت آریزونا و وکلایی که به شرط نتیجه مطلوب، این پرونده را طرح کرده‌­اند، نتوانسته‌­اند خدمات ما را به خوبی تعبیر کنند. ما در محصولاتمان، همیشه از قابلیت‌های محافظتی حریم خصوصی استفاده کرده‌­ایم و نظارتی بی­نقص بر اطلاعات مکانی داریم. امیدوارم این سوء تفاهم را در اسرع وقت برطرف کنیم.»

تجاوز به حریم خصوصی کاربران

پرونده برنویچ، آخرین دعوای اقامه شده علیه گوگل در خصوص رویه حفظ حریم خصوصی کاربران است؛ یک دهه انواع اتهام علیه این ابرشرکت، از جمله ردگیری رفتار وبگردی کاربران، سوء استفاده از اطلاعات دانشجویان، و گردآوری جزئیات هویتی و رفتاری کودکانی که از طریق یوتیوب کارتون تماشا می­‌کردند. در واقع این شرکت تاکنون فقط در ایالات متحده، میلیونها دلار جریمه شده است. هرچند مجموع مبلغ همه این جریمه‌­ها در برابر درآمد سالانه گوگل، بسیار ناچیز است.

برنویچ در پاسخ به علت تصمیمش برای اقامه این دعوی گفت «اشخاص یا شرکتهایی که پول فراوان دارند، به جایی می­رسند که فکر می­‌کنند هر چه بخواهند می­‌توانند بکنند و احساس می­کنند که بالاتر از قانون هستند … می­خواستم گوگل متوجه شود که ایالت آریزونا پیگیر قانون حفاظت از حقوق مشتری است. گوگل شاید نوآورانه‌­ترین شرکت جهان باشد اما بالاتر از قانون نیستند.»

ردیابی موقعیت مکانی

خوب است بدانید که کابران گوشی‌های دارای سیستم عامل اندروید اصولا به طور پیش­فرض مجاز به خاموش کردن قابلیت ردیابی حرکت هستند. با این حال، بر اساس ادعای مطرح شده، حتی با وجود غیرفعال کردن، ردیابی مکان از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند نقشه یا وضع آب و هوا و همچنین جستجو در مرورگر انجام می­‌شود و گوگل اطلاعات مکانی کاربران را گردآوری می­‌کند. در بندی از این شکایت، تصریح شده است که «کاربران، از جمله ساکنان ایالت آریزونا، به صورت روزمره به خدمات و محصولات گوگل وابسته شده‌­اند اما همزمان، گوگل از طریق اقدامات فریب‌­دهنده و غیرمنصفانه، امکان غیرفعال کردن قابلیت گردآوری اطلاعات مکانی را عملا ناممکن کرده است.»

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا