۱۲ جرم رو به رشد سریع در جهان

پیشرفت فناوری ارتباطی، نه تنها باعث افزایش اخبار جرایم و جنایات شده بلکه در مواردی نیز موجب گسترش اعمال مجرمانه شده است.

هرچه پیشتر می­‌رویم، نرخ جرم و جنایت با آماری سرسام‌­آور افزایش می­‌یابد. قبلا، اخبار اقدامات مجرمانه را مردم از طریق روزنامه می­‌خواندند اما امروزه، هر گونه اطلاعاتی از طریق رسانه­‌های دیجیتال و شبکه­‌های اجتماعی در دسترس مردم سراسر جهان قرار دارد. با وجود این همه آگاهی، روند آمار جرایم اصلا کاهشی به نظر نمی‌­رسد. مجرمان از هر فرصتی برای قربانی کردن مردم استفاده می­کنند. اگر فکر می­‌کنید قتل، در صدر فهرست جنایات است، در اشتباهید. در ادامه، فهرستی از جرایم را می­‌خوانید که با روندی روزافزون، در حال رشد هستند.

قاچاق انسان

این جرم، سریع­ترین نرخ رشد را در جهان دارد. قاچاق انسان به زبان ساده، خرید و فروش همراه با شدت عمل بر انسانها به منظور بردگی جنسی، کار، و سوء استفاده جنسی تجاری است. این جرم نه تنها در داخل کشورها بلکه به صورت بین‌­المللی هم واقع می‌­شود. قاچاق انسان، به ویژه زنان جوان و کودکان باب طبع صیادان جنسی، تجارتی سودبخش است. متاسفانه، هیچ کشوری از این طاعون در امان نیست؛ این جرم در سراسر جهان روی می‌­دهد و درآمد سرشاری را روانه جیب مجرمان می­‌کند. هر چند در برخی کشورها، قربانیان بنا به درخواست خودشان به کشور دیگری قاچاق می­‌شوند اما بعید است در جهان امروزی، کسی از روی میل شخصی، تمایل به فروش خود و بردگی داشته باشد.

قتل

متاسفانه، آمار حیرت‌­انگیز قتل، دقیقه به دقیقه، افزایش می‌­یابد. سالانه، ۱ میلیون نفر قربانی می­‌شوند؛ به عبارت دیگر، هر دقیقه تقریبا دو نفر کشته می­‌شوند. این جرم پس از گسترش بیش از حد مالکیت اسلحه در میان مردم افزایش یافته است اما رشد آمار آن به دلیل افزایش تعداد موارد بمب­‌گذاری در سراسر جهان است؛ یک انفجار به تنهایی ممکن است جان صدها نفر را در چشم بر هم زدنی بگیرد. به این ترتیب، آمار قتل به این زودی‌ها افت نخواهد کرد.

سرقت

سرقت به عنوان یکی از قدیمی‌­ترین جرایم جهان، هر لحظه به اشکال گوناگون در حال وقوع است. مجرم، حتما نباید حرفه‌­ای باشد؛ کسی هم که جنسی را از فروشگاهی بلند می‌­کند، یا دوچرخه­‌ای را سوار می­‌شود و فرار می­‌کند، یا کیف شخصی را برمی­‌دارد و می‌­رود، مرتکب سرقت می‌­شود. این عمل مجرمانه، پدیده­ای رایج در بسیاری از نقاط جهان است و کماکان، مشکلی حاد در اماکن عمومی به حساب می‌­آید. اگر سرقت را مشابه نوعی صنعت فرض کنیم، ارزش مالی آن هم‌­اکنون، ۱۰۰ میلیارد دلار، و سال به سال در حال افزایش است. مشکل بررسی این جرم، عدم ثبت و بی‌­توجهی به بسیاری از موارد روی داده است.

وندلیزم

همزمان با رونق روزافزون اقتصادی در جهان، مردم نیز نسبت به رفتارشان، بی‌­توجه­تر شده‌­اند. وندلیزم (Vandalism) را اجرای نقاشی‌های دیواری (گرافیتی) در اماکن عمومی تعریف کرده‌­اند و در اغلب کشورهای جهان، قوانین سختی علیه این جرم، وضع شده است. با این وجود، هنرمندان سابقه­‌دار زیادی هستند که ارزشهای اخلاقی و معیارهای اجتماعی متعارف را رعایت نمی‌­کنند؛ آیا تاکنون نام بنکسی (Banksy) نقاش را شنیده‌­اید؟ او گرافیتی‌­کاری حرفه­‌ای است که علاقه وافری به ارسال پیام خود از طریق آثارش دارد. اگر کسی در انگلستان به دلیل ارتکاب به وندلیزم دستگیر شود، مجبور به پرداخت جریمه‌­ای هنگفت خواهد شد.

تجاوز

تجاوز به زبان ساده، حمله جنسی همراه با اعمال زور به شخصی است که تمایلی به این عمل نداشته باشد. منظور از اعمال زور، استفاده از قدرت بدنی یا سوء استفاده از منصب است. اغلب قربانیان این عمل مجرمانه را زنان جوان تشکیل می‌­دهند اما سهم مردان هم از این نوع جنایت، چشمگیر است. مشکل بررسی تجاوز، عدم ثبت است؛ در کشورهای سنتی، زنان قربانی از ترس طرد از سوی جامعه، موارد تجاوز را گزارش نمی­‌کنند که به نوبه خود، موجب ترغیب جنایتکاران به ادامه اعمال مجرمانه خود بدون ترس از دستگیری می‌­شود.

تعرض

این جرم به واسطه تلاش زنان در سراسر جهان، حساسیت دستگاه‌­های قانونگذار و قضایی را برانگیخته است. اگرچه هنوز اختلافات زیادی بر سر حدود آن وجود دارد ولی به طور کلی، تعرض را زورگویی، توهین، یا مزاحمت بی­دلیل تلفنی تعریف می‌­کنند که البته، به همین موارد ختم نمی­‌شود و انواع و اقسام دارد و معروف‌­ترینشان، آزار جنسی است که ممکن است به تجاوز هم منتهی شود. این روزها، تعرض یا آزار جنسی در محیط کار، پدیده­ای بسیار شایع شده است که با وجود اطلاع‌­رسانی‌های گسترده به نظر نمی‌­رسد روند کاهشی پیدا کند.

تخلفات رانندگی

اگرچه جریان ترافیک در اغلب کشورهای توسعه‌­یافته، روان است اما همیشه افرادی هستند که قوانین را رعایت نکنند. تخلفات رایج شامل سرعت غیرمجاز، نبستن کمربند ایمنی، سوار کردن سرنشین در قسمت حمل بار وانت و کامیونت، و سبقت غیرمجاز می‌­شوند. مشکل تخلفات رانندگی، افزایش احتمال تصادف‌های شدید و مرگ بسیاری از انسانهاست. تصادف‌های جاده­ای به تنهایی عامل مرگ میلیونها نفر در سال است. از این رو، برای پرهیز از هرگونه حادثه آتی، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی الزامی است.

جرایم فضای مجازی

با استمرار پیشرفت فناوری ارتباطی در جهان، جرایم فضای مجازی نیز روندی افزایشی پیدا کرده‌­اند. به اعمال مجرمانه از طریق کامپیوتر یا شبکه ارتباطی کامپیوتری، جرایم فضای مجازی گفته می­شود. رشد بی حد و حصر این جرایم در سراسر جهان، اطلاعات حساس بخش عظیمی از جمعیت را به خطر انداخته است. این گونه فعالیتهای مجرمانه، نه تنها افراد بلکه گروه‌­های بزرگ جمعیتی را نیز می‌­توانند هدف قرار دهند. روند رو به رشد جرایم فضای مجازی، یکی از مهمترین مخاطرات پیش روی شرکتهای فناوری محور است. گرایش این گونه کسب‌­وکارها به پردازش ابری (Cloud Computing)، ناشی از همین تهدید است. تاثیر بلندمدت جرایم فضای مجازی بر کسب‌­وکارها ممکن است بسیار مخرب و حتی نابودکننده باشد.

زورگویی مجازی

این عمل مجرمانه نیز از طریق و در فضای مجازی انجام می­شود؛ زورگویی مجازی بنا به تعریف، در محیط کامپیوتر، تبلت، یا گوشی تلفن همراه صورت می­پذیرد. دلیل اصلی اقدامات زورگویانه مجازی، سوء استفاده ذهنی از قربانیان و تلاش برای به دست گرفتن کنترل افکارشان است. هر ساله، هزاران نوجوان، قربانی این گونه اعمال مجرمانه می­شوند؛ مجرمان برای سهولت سوء استفاده ذهنی و چه بسا جنسی از قربانیان، نوجوانان را هدف قرار م‌ی­دهند. البته، هر روزه شاهد به دام افتادن بزرگسالان نیز به چنین دا‌‌‌‌م‌هایی هستیم. برخی موارد به مرگ قربانیان منجر می‌­شود.

رانندگی زیر سن قانونی

رانندگی اشخاص زیر ۱۸ سال سن در سراسر جهان ممنوع است. همه کشورها، قوانین و مقرراتی جدی برای منع افراد زیر ۱۸ سال از راندن وسایل نقلیه دارند. حتی در برخی کشورها، حداقل سن مجاز برای رانندگی، ۲۱ سال تعیین شده است. در بعضی کشورها، رانندگی بدون اجازه فرد زیر سن قانونی با خودروی والدینش هم ممکن است به محکومیت به حبس منتهی شود. رانندگی غیرمجاز وسایل نقلیه بدون گواهینامه رانندگی، جرمی است که با شتاب زیادی رشد می­‌کند و عامل بسیاری از تصادف‌های جاده‌­ای است.

نگهداری اسلحه بدون جواز

شایع­ترین علت افزایش تعداد موارد قتل، نگهداری بدون جواز اسلحه است. متاسفانه، سهم موارد ناشی از این علت، با روندی صعودی، در حال افزایش است. حمل اسلحه‌­ای مانند پنجه بوکس و اسپری فلفل، جرم است و شخص مالک / حامل ممکن است به مجازات حبس محکوم شود. در ایالات متحده، جواز اسلحه فقط برای اشخاص بالای ۲۱ سال سن، صادر می­‌شود. با این حال، در مورد نوع اسلحه و مهمات مربوطه، هر ایالت، قوانین ویژه خود را دارد. برخلاف آمریکا، قوانین برخی کشورها اجازه نگهداری و حمل اسلحه را حتی به اشخاص بالای سن قانونی نمی‌­دهند.

کلاه­برداری

هرچند تاثیر فناوری در تسهیل تقریبا همه جنبه‌­های زندگی، غیرقابل انکار است اما همین پیشرفت‌های فناورانه، موجب بروز مشکلاتی هم شده‌­اند؛ کلاه­برداری در شیوه سنتی، زمانی معلوم می‌­شد که کلاه­بردار فرار کرده بود در حالی که امروزه، اقدامات فریبکارانه به صورت آنلاین و از طریق ایمیل و رسانه‌­های دیجیتال انجام می­شوند. این روزها، کلاه­برداری ایمیلی، جرمی شایع است و روزانه، هزاران نفر قربانی می‌­شوند. کلاهبرداری به وسیله ایمیل را فیشینگ هم می‌­نامند. از این پس، ایمیل‌هایی را که مژده برنده شدن در قرعه‌­کشی و دریافت جایزه‌­های هنگفت می‌دهند، پاسخ ندهید.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا