۳۰ سال حبس بیگناه

مرد بیگناهی در سال 1988 به اتهام قتل کودکی 4 ساله به صف اعدام محکوم شد. اکنون پس از قریب به 30 سال، به دلیل بیگناهی آزاد می‌شود.

والتر اگراد (Walter Ograd) در سال ۱۹۸۸ پس از محکومیت به قتل دختری ۴ ساله در پنسیلوانیا، به صف اعدام محکوم شد و تقریبا ۳۰ سال را در ندامتگاه ایالتی فینیکس پشت میله­‌های زندان گذراند. اکنون، با متقاعد شدن دادستانها به احتمال عدم ارتکاب این جنایت، و پذیرش وثیقه برای پرونده قتل باربارا جین هورن، وی می­‌تواند طعم آزادی را دوباره بچشد. جیمز رولینر، وکیل مدافع این مرد تبرئه شده گفت «خروج از زندان، مایه خوشحالی و تسلی خاطر والتر است. او بسیار خسته و فرسوده شده است.»

پوزش دادستان

کری وود، دادستان پرونده از اگراد که هنوز هم به احتمال کمی ممکن است مجبور به شرکت در محاکمه دیگری شود، عذرخواهی کرد؛ «من متاسفم که درک پرونده باربارا جین ۲۸ سال طول کشید، که شما بیگناه هستی، که اعترافات شما توسط کارآگاهان پلیس فیلادلفیا و نه خود شما، نوشته شده است … ما نه تنها ۲۸ سال از عمر شما را نابود کردیم بلکه بر اساس اطلاعات کذب، به اعدام هم تهدیدتان کردیم.»

به گفته قاضی شلی رابینز، وی قادر به مختومه کردن پرونده نبوده اما بار اتهام را به قتل درجه سوم کاهش داده است تا نهایتا زندانی قادر به آزادی به قید وثیقه شود. اظهارات وی، اشاره به احتمال «اشتباهات دادستانی و شواهد جدید» بود.

وکلای مدافع اگارد از آغاز، ماموران پلیس را به خطا در گرفتن اعتراف نادرست از موکلشان متهم می‌­کردند و بر احتمال مرگ باربارا جین بر اثر خفگی و نه به دلیل آسیب ناشی از فشار بر سر که مبنای محاکمه دادگاه شد،  اصرار داشتند. وکلای مدافع همچنین گفتند که زندان درباره پذیرش جنایت توسط اگارد دروغ گفته است و اظهارات شاهد درباره مردی که جسد کودک را در جعبه‌­ای رها کرده بود با ویژگیهای جسمانی اگارد مطابقت ندارد.

ماجرای قتل

جسد باربارا جین که در فاصله حدود ۳۰۰ متری خانه در جعبه تلویزیونی کنار خیابان رها شده بود توسط یک همسایه کشف شد. افسران پرونده گزارش داده بودند که جسد کودک به صورت نیمه پیچیده با پارچه در یک سطل زباله کشف شده بود. ۴ سال بعد، اگارد به اتهام ارتکاب به این جنایت دستگیر شد.

وکلایش معتقد هستند که «اعترافات وی، حاوی جزئیاتی نادرست درباره عناصر اصلی این جنایت، از جمله چگونگی مرگ کودک است.» دادستانها و وکلای مدافع اگارد توافق کردند که هیچ گونه شواهد ملموسی برای ارتباط وی با مرگ باربارا جین وجود ندارد و پرونده بر اظهارات شاهد و اعترافات اگارد شکل گرفته است.»

اگارد بیگناه

ماه آوریل گذشته، شرون فهی، مادر باربارا جین، بیانیه‌­ای را منتشر کرد که طی آن گفته بود «هیچ تردیدی ندارم که آقای اگارد بیگناه است و باید بی‌­درنگ از زندان آزاد شود. دخترم هرگز به خانه باز نخواهد گشت. من خواهان اجرای عدالت برای او بودم نه فقط مختومه شدن پرونده و محبوس شدن یک بیگناه! دو خانواده نابوده شده­‌اند. حبس آقای اگارد در صف اعدام، هیچ تاثیری در برآورده شدن هدف من برای شناسایی مجرم و اجرای عدالت ندارد.»

دادستان وود به خانم فهی گفته است «دادستانی، سالها پیش، واقعیت آنچه به سر دخترتان آمده را به شما نگفته است. واقعیت، دردناک و وحشتناک است اما حق شما بود که بدانید و دادستانی از شما دریغ کرد. من بسیار متاسفم.»

اندرو گالو، یکی از وکلای اگارد می­گوید «جامعه و دستگاه قضایی ما به والتر اگارد و خانواده باربارا جین باخته است.»

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا