۵ توصیه مالی به وکلا

شرایط کنونی اجتماعی و اقتصادی ناشی از همه‌گیری، فرصت مناسبی برای وکلا به منظور بررسی مجدد برنامه‌های مالیشان است.

آیا از برنامه مالیتان مطمئن هستید؟ از استراتژی مالی جهت خروج از بحرانی مانند همه‌­گیری جهانی کنونی چطور؟ اگر پاسختان، یک «بله» قاطع نیست، پس اوضاع خراب‌­تر از آنچه فکر می‌­کنید است.

اما اوضاع می‌­توانست کاملا متفاوت باشد. شاید شیوع کرونا را پیش‌­بینی نمی‌­کردیم اما امروزه، هر کسی با کمترین دانش بازار، به خوبی می­‌داند که هر اوجی، افتی را در پی دارد؛ موضوع، فقط زمان افت، علت افت، و استراتژی رویارویی با آن است. بر اساس مطالعات انجام شده توسط گروه پژوهشی انوایرانیکس، به نظر می­‌رسد عموم مردم کانادا، آمادگی مواجهه با موانع مالی را ندارند؛ ۴۵ درصد از کاناداییها، آمادگی مالی خود را کم می‌­دانند و ۴۵ درصد دیگر احساس می­‌کنند به دلیل اضطراب ناشی از نگرانیهای مالی، فاقد تمرکز لازم در محیط کارشان هستند.

به همین ترتیب و برخلاف تصور عموم، وکلا هم لزوما قشر مرفهی نیستند. پژوهشی مشابه روی اعضای کانون وکلای دادگستری کانادا، نتایج چالب توجهی در پی داشت؛ ۳۶ درصد از این وکلا برای ادامه کار پس از ۶۵ سالگی برنامه‌­ریزی کرده­‌اند و ۳۸ درصد، مردد هستند! این آمار چشمگیر، دو علت دارد؛ بیش از نیمی از پاسخگویان (۵۱ درصد)، به دلایل مالی مجبور به ادامه هستند و ۵۶ درصد نیز، حفظ سطح زندگی کنونی خود را دلیل لزوم ادامه کار می‌­دانند.

شاید شما هم تجربه‌­های مشابه دست اولی داشته باشید؛ مثلا همکاری که در کنار شما به فعالیت در یک موسسه حقوقی مشغول است و همیشه از وضعیت مالی خود شکایت می‌­کند و خود را برده مدیرانی می­‌داند که نیمی از بهره هوشی او را ندارند ولی ده‌­ها برابر درآمد دارند؛ کسی که مجبور است تمام هفته از صبح تا شب به امید سودبخش شدن حرفه‌­اش کار کند. چاره چیست؟ چه در استخدام موسسه­‌ای حقوقی باشید یا از استقلال حرفه‌­ای برخوردار باشید، ۵ استراتژی مالی زیر به بهبود اوضاع مالیتان خواهند انجامید.

ترسیم آینده

هدفتان را مشخص کنید. تصویری واضح از آنچه می­‌خواهید باشید، ترسیم کنید. اگر هویت و تصویر آتیتان، آکنده از تجملات باشد، شاید مجبور به دویدن به مدتی بسیار طولانی شوید. یکی از بزرگترین چالشهای وکلا در سراسر جهان، ایجاد و حفظ تصویری خاص از خود است؛ وکلا باید ظاهر چشم­‌نوازی داشته باشند، خوش­‌پوش باشند، حتی به دلیل ساعات کار طولانی و لزوم تمرکز و دقت فراوان، تغذیه­‌ای عالی داشته باشند، و برای تقویت روابط خود، هم در مراسم رسمی شرکت کنند و هم در تفریحگاه­‌های مجلل معاشرتهای غیررسمی داشته باشند.

در واقع همین تجملات، نخستین انگیزه روزگار جوانی برخی علاقمندان وکالت برای آغاز تحصیلات و ورود به این حرفه است؛ همیشه کسانی هستند که با دیدن ظاهر یک وکیل مشهور یا قدم زدن در حیاط خانه وکیلی ثروتمند و استنشاق عطر انبوه گلها و مشاهده آب زلال استخر، در خیالشان فریاد بزنند «منم می­خوام!» هر کسی قادر به تحمل هزینه­‌های چنین شیوه زندگی نیست و گاهی رسیدن به چنین موقعیتهایی فقط از مسیر وکالت تنها نبوده است. بنابراین، در ترسیم آنچه می­‌خواهید در آینده باشید، هزینه­‌های مربوطه را نیز لحاظ کنید.

حاشیه مالی

نیاز دیگر شما، حاشیه مالی است. به عبارت دیگر، به فضایی برای تحمل رویدادهای ناخوشایند نیاز دارید. دشواری اختلالی مانند همین همه­‌گیری اخیر – قرنطینه، بیکاری، کاهش یا قطع درآمد – بر کسانی که فاصله دخل و خرجشان کم بود یا حتی بدتر، خرجشان از دخلشان بیشتر بود، زودتر عیان شد. به قول وارن بافت، یکی از ثروتمندترین افراد جهان، «فقط هنگامی که مد دریا فروکش کند، معلوم می‌­شود چه کسی هنوز لباس به تن دارد!» شما که با فورس ماژور آشنا هستید، همیشه آماده وقوع حوادث ناخواسته باشید.

اتفاقات ناخوشایند همیشه به شکلها و ابعاد گوناگون روی می­‌دهند؛ باید فاصله مناسبی میان روند دخل و خرجتان بگذارید تا در صورت بروز یکی از همین فورس ماژورها، خللی در برنامه­‌های زندگیتان پیش نیاید. منظور از حاشیه، همین ضریب احتمال خطر همیشگی در بودجه زندگیتان است. به این ترتیب، می­‌توانید از عهده هزینه­‌های تعمیرات غیرمنتظره، بیماری و حوادث غیرمترقبه برای اعضای خانواده، یا بیکاری ناشی از قرنطینه برآیید. این حاشیه حائل، از بنیاد زندگی محافظت می­‌کند. در صورت وخامت اوضاع، از هزینه‌­های غیرضروری هم می­‌توان چشم­‌پوشی کرد.

تفکر بلندمدت

بلندمدت فکر کنید. برنامه‌­ریزی بلندمدت، یکی از مهم­‌ترین اصول سرمایه­‌گذاری است. تقریبا هر منفعت پایداری در امور مالی و حتی کل زندگی، مستلزم برنامه‌­ریزی و کار طولانی مدت است. با احتیاط سرمایه‌­گذاری کنید و همان گونه که از موکلان خود در امور حقوقی انتظار دارید، به نظر تخصصی مشاوران مالی مورد اعتماد، توجه کنید.

همه ما کسانی را می­‌شناسیم و برای دیگران مثال می‌­زنیم که در جوانی، زندگی ساده یا حتی به ظاهر دشواری داشته‌­اند؛ مثلا فلان وکیلی که توان اجاره یک اتاق از دفتر وکیلی دیگر را نداشت و به استخدام یک موسسه حقوقی درآمده بود و مسئولیت رسیدگی به امور حقوقی برخی از شرکتهای طرف قرارداد را بر عهده‌­اش گذاشته بودند و چون خودروی قدیمی خود را برای رفت و آمد به محل کار، در اختیار همسر کارمندش گذاشته بود، خودش از صبح تا شب، از این شرکت به آن شرکت و از این اداره یا دادگاه به آن اداره یا دادگاه را با اتوبوس طی می‌­کرد.

سی سالی می­‌گذرد و بر حسب اتفاق، جوان بیست و چند ساله آن روزگار را در میانسالی ملاقات می­‌کنید که اکنون، خودش صاحب یک موسسه حقوقی شده و بر صندلی ریاست تکیه کرده و ده­‌ها کارمند در استخدام و گوش به فرمانش هستند. در این سی سال، چه اتفاقی افتاده است؟ پاسخ ساده است؛ او از همان بیست و چند سالگی برای پنجاه و چند سالگیش برنامه‌­ریزی و کار می‌­کرده است. متاسفانه، اغلب ما مردم قادر به غلبه بر تمایلات نفسانی و قربانی کردن لذتهای مسیر زندگی نیستیم.

پرهیز از مخاطرات غیرضروری

مخاطره یا به قول معروف، ریسک غیرضروری نکنید. معمولا مردم به منظور کسب سود بیشتر در زمان نسبتا کوتاه‌­تر ریسک می­‌کنند. اگر برنامه و وقت کافی داشته باشید، بدون نیاز به ریسک و فارغ از فشار روانی آن، و فقط از طریق سود انباشته حاصل از فعالیت خود و مدیریت داراییهایتان، به نتیجه خواهید رسید. اگر از جوانی برنامه‌­ریزی کنید، وقت کافی دارید.

شما کار تخصصی خود را انجام دهید و عواید حاصل را با بهرمندی از نظر مشاوران مالی مدیریت کنید. زمان در سرمایه­‌گذاری بلندمدت، دوست شماست. طبیعت اغلب انسانها به گونه­‌ای است که فکر می­‌کنند «من باهوش­‌تر از آنم که بازی را طول بدهم. من تند بازی می‌­کنم و با جیب پر می‌­روم.» اما اگر چنین رویکردی شکست بخورد، که اغلب هم می­‌خورد، اثربخش­‌ترین عنصر سرمایه­‌گذاری، یعنی زمان را برای همیشه از دست خواهید داد و دیگر فرصت کافی برای رسیدن به هدفتان را نخواهید داشت. هر چقدر هم که مقاومت کنید، بالاخره دوران کهنسالی و بازنشستگی فرا می‌­رسد. پس با ریسک غیرضروری، عمر خود را تباه نکنید.

تولید ارزش

ثروت، ناشی از مالکیت و خلق ارزش است. به پول فکر نکنید بلکه مترصد فرصتی برای پدید آوردن چیزی ارزشمند باشید. در کتابهای کلاسیک مالی، یکی از روشهای تولید ثروت را خرید سهام شرکتها معرفی می­‌کنند. امکانات برای وکلا، فراتر از این است؛ به شراکت بیاندیشید! به بیان ساده، با هم‌­افزایی ناشی از مشارکت سایر وکلا و یا متخصصان حوزه­‌های دیگر، کسب­‌وکاری را بنیاد بگذارید که در طول زمان ارزش پیدا کند.

حتی اگر حداقل سهم را داشته و کمترین سرمایه و مشارکت کاری در امور مربوطه را به میان گذاشته باشید، فعالیت مستمر تجاری کسب­وکار مورد نظر و عوامل و مولفه­‌های محیطی در طول زمان، ثروت کافی برای گذران دوران بازنشستگی و چه بسا، نسلهای آینده­‌تان را تولید می­‌کند. اگر به ارزش سهام بیمارستانی که سالها پیش با سرمایه اولیه ده­‌ها پزشک تاسیس شده یا کارخانه‌­ای تولیدی که با مشارکت چندین مهندس آغاز به کار کرده است، فکر کنید، متوجه منظور نگارنده خواهید شد.

4.5/5

مطلب برای شما جذاب بود؟
در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک‌گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک‌گذاری در تلگرام

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیلیکس در شبکه‌های اجتماعی

بیانیه مسئولیت

نظرات ابراز شده در محتواهای منتشر و به اشتراک گذاشته شده وکیلیکس، نظر شخصی تولیدکنندگان آنهاست و به معنی تایید وکیلیکس نیست!
اسکرول به بالا